yeniloji.com
Sağlık

Kronik Hasta Nedir, Ne Demek? Kronik Hastalıklar Listesi Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Kronik Hasta Nedir, Ne Demek? Kronik Hastalıklar Listesi Nedir?
Yeniloji 37 görüntüleme

Kronik hasta; uzun süre süre boyunca ya da hayatının tamamında görülebilen, vücudunun herhangi bir parçasında meydana gelebilen ve tedavi imkanı sınırlı kabul edilen hastalıklara sahip kişilere denmektedir.

Kronik Hasta Nedir, Ne Demek?

Günümüzde pek çok kişi kronik olarak rahatsızlık yaşamaktadır. Kronik hastalar, ömür boyu ya da uzun süre devam eden bir hastalığa sahip kişilerdir. Bu nedenle bu kişiler uzun süre boyunca ilaç kullanımına maruz kalabilirler. Bu tarz hastalıkların belirtileri bazı zamanlar artış gösterebilmektedir. Özelikle kış ve yaz ayları belirtilerin daha fazla kendini gösterdiği bir süreçtir. Bu tarz rahatsızlıklara sahip olan kronik hastaların organlarından bazıları zarar görebilmektedir. Çünkü kronik hastalıklarda uzun süreli ilaç kullanımı sağlanmaktadır. Bu durum vücutta bazı yan etkiler meydana getirir. Gerek karaciğer gerekse böbrek bu süreçte hasar alabilir. Bu da sağlığı daha da olumsuz yönde etkileyebilir.

Bitmeyen ve devam eden hastalık olarak belirtilen kronik hastalık, komplike seyir gösteren, 3 ay ve daha bir süreç içerisinde devam eden ve kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürün rahatsızlıklardır. Çoğu zaman ömür boyu tedaviye tabii tutulabilmektedir. Bu tarz bir hastığa sahip olan kişilerin bağışıklığı normal insanlara göre daha düşük olabilmektedir. Çünkü kişi kullanmış olduğu ilaçların bazı yan etkilerini vücudunda taşıyabilmektedir. Bu da onun diğer hastalıklara karşı dirençsiz bir duruma gelmesine neden olmaktadır.

Kronik Hastalıklar Listesi Nedir?

Pek çok kişide görülen ve tedavi edilmesi uzun bir sürece maruz kalınan kronik hastalıklar listesi aşağıdaki gibidir:

  • Koah hastalığı
  • Şeker hastalığı
  • Hipertansiyon
  • Kalp/damar hastalıkları
  • Kronik akciğer hastalığı
  • Astım
  • Böbrek hastalığı ya da böbrek yetmezliği olanlar
  • Karaciğerde meydana gelen ve iyileşmesi güç durumlar
  • Bağışıklık sistemini bozan ilaçlar kullananlar

Bahsedilen hastalıklar uzun süreli tedavi gerektiren rahatsızlıklardır ve bazılarının tedavisi ömür boyu devam etmektedir. Bazı uygulamalar sadece belirtileri ve atakları bastırmak içindir. Bu tarz hastalığı olan kişiler kronik hasta sayılmaktadır. Bu durum onların vücudunu ve savunma sistemini dirençsiz hale getirebilir. Bu da virüslerin daha çabuk enfekte olmamasına neden olabilir. Bu nedenle kronik hastaların kendini devamlı olarak koruması, kalabalık ortamlara girmemesi ve vücutlarını çok fazla yormaması gerekmektedir. Çünkü herkesin basit bir şekilde atlatabileceği bir hastalık onları uzun süreç içerisinde etkileyebilmektedir.

Kronik Hastalarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yaz ve kış ayları kronik hastalığı olan kişiler için oldukça önemlidir. Çünkü genel oalrak atalar bu aylarda devam etmektedir. Bu tarz hastalar için tek tip bir beslenme programı sunulması doğru değildir. Şeker hastası olan biri ile koah olan birinin beslenme tarzında değişiklikler olabilmektedir. Her hastalığın belirtisi ve tedavisi farklı şekillerde seyretmektedir. Bu nedenle doktor kişiye ve hastalığın özelliklerine göre bir beslenme programı sunmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenme, şeker, tuz, un gibi kiloya neden olan besinleri az tüketmek herkes için faydalı olacaktır. Bu nedenle dikkat edilmelidir.

Kronik Hastalık Nasıl Geçer?

Tedavisi uzun süreli ya da ömür boyu olan kronik hastalıkların iyileşme süreci kişiye ve hastalığa bağlıdır. Hipertansiyon hastası bunu ömür boyu çekecektir. Bunun tedavisi tuzu at ve hatta hiç tüketmemektedir. Ayrıca uygun bir beslenme programı ve ilaç kullanımı da gerekli görülebilmektedir. Bunun yanı sıra koah, kalp ile ilgili hastalıklar ya da böbrek, karaciğer rahatsızlıkları da uzun yıllar boyunca devam etmektedir. Bunların iyileşmesi için bazı ameliyatlar, organ nakilleri olumlu sonuçlar verebilmektedir. Bu tarz durumlar için doktorunuza danışmalısınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Taraklı Ayak Nedir? Nasıl Olur? Taraklı Ayaklar Nasıl İncelir?

Taraklı Ayak Nedir? Nasıl Olur? Taraklı Ayaklar Nasıl İncelir?

Taraklı ayak; ayak baş parmağının ve kemiğinin dışa doğru çıkması ve ayağın yapısı bakımından daha geniş olması durumuna verilen isimdir...

Külot Şeklinde Korse Nedir? Ne İşe Yarar?

Külot Şeklinde Korse Nedir? Ne İşe Yarar?

Külot şeklinde korse; kalça ve basen bölgesinin toparlanmasını sağlayan aynı zamanda inceltici ve zayıflatıcı etki meydana getiren iç çamaşırı görünümünde sıkılaştırıcı bir korsedir...

Tüylerin Geç Çıkması İçin Ne Yapılır? Tüylerin Azalması İçin Doğal Yöntemler

Tüylerin Geç Çıkması İçin Ne Yapılır? Tüylerin Azalması İçin Doğal Yöntemler

Tüylerin geç çıkması; kişilerin uygulayacağı gerek kimyasal gerekse doğal yöntemlerle mümkün olabilen bir durumdur...

Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Biberiye çayı; bağışıklığım güçlenmesi, sindirim sisteminin düzenlenmesi ve kanseri önleme gibi pek çok faydası bulunan doğal bir içecektir...