yeniloji.com
Sağlık

Mor Patates Faydaları ve Fiyatı Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Mor Patates Faydaları ve Fiyatı Nedir?
Yeniloji 2564 görüntüleme

Mor patates antioksidan özelliği ve faydaları oldukça yüksek olan bir yiyecektir.

Mor Patates Nedir? Ne İşe Yarar?

Tarihi yaklaşık olarak 7.000 yıl öncesinin Güney Amerika'sına dayanan bu yiyecek sadece İnka krallarına özel olan ve bundan ötürü Tanrıların yiyeceği olarak bilinmektedir. Ülkemizde henüz yakın zamanlarda yeni yeni keşfedilen mor patates oldukça ilgi görmektedir. Kendi aralarında koyu ve daha koyu olarak betimlenen bu yiyeceklerde koyu renk olanların antioksidan açısından daha zengin olduğu bilinmektedir.

Mor patates, diğer beyaz patateslere göre yaklaşık olarak 10 kat daha fazla antioksidan ve antosiyanin içeriyor. Mor majeste olarak da adlandırılan bu patates yalnızca sayılı ülkelerde üretilmektedir. Peki, bu kadar değerli ve fiyatı diğer patateslere oranla daha yüksek olan Mor patates faydaları nelermiş inceleyelim.

Mor Patatesin Faydaları Nelerdir?

Antioksidan açısından brüksel Lahanası, ıspanak gibi sebzelerle yarışan mor patates fazla miktarda demir, karbonhidrat, C vitamini,potasyum, folik asit içermektedir. Hücreleri yenileyici özelliği bulunan bu yiyecek içerdiği antosiyanin sayesinde göz ve kalp sağlığınızın korunmasında etkilidir. Hücre yenileyici ve antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerine karşı savaş açan ve çoğalmasını engelleyen bu yiyeceği içerisinde tansiyona ve kan damarlarına iyi gelen bileşenler barındırmaktadır.

Mor patates yüksek tansiyon için oldukça faydalıdır. Fakat çiğ halde yenmesi gerekmektedir. Kilo aldırmayan özelliği sayesinde obezite problemine çare olan bu yiyecek diyet için oldukça uygundur. Özel içeriği ve antisiyonin özelliği sayesinde kalp hastalığına iyi gelmektedir. Kanser hücreleriyle savaşır ve kanser hastalığı üzerinde olumlu etkiler yaratır. Hücre yeniler ve yaşlanmayı geciktirir.

Mor Tatlı Patates Neye İyi Gelir?

 • Pişirildikten sonra bile kaybolmayan antioksidan özelliği sayesinde yemeklerde oldukça tercih edilir ve yemeklerin faydasını arttırır.
 • Kan damarları üzerinde etkisi sayesinde tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
 • Zengin bir potasyum barındırmaktadır.
 • Doğum kontrol haplarında sıkça kullanılır.
 • Aşırı tüylenme sorunları üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.
 • Üst solunum ve akciğer tıkanıklarında tedavi amaçlı kullanılır.
 • Vücutta var olan romatizma ve eklem ağrılarında kullanılmaktadır.
 • Bir mide problemi olan ülser rahatsızlığı için tedavi amaçlı kullanılır.
 • Yemeklerde kullanılabildiği gibi çay olarak da tüketilebilir.
 • İçermiş olduğu lif ve mineral sayesinde mide sindiriminde kolaylaştırıcı etki yapar.
 • Demir, fosfor, C vitamini gibi maddeleri içerdiğinden bağışıklık sistemine iyi gelir.

Mor Tatlı Patates Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Ülkemizde henüz yeni yeni üretimine başlanılan mor patates, içermiş olduğu zendin ve doğal bileşenler nedeniyle normal beyaz patateslere göre daha pahalıdır. Çünkü dışardan ithal edilmektedir. Fakat ülkemizde üretiminin artmasına yönelik eğilimler bulunmaktadır. Şuan için bu yiyeceği internet üzerinden sipariş vererek ya da üreticiler ile direkt olarak görüşerek satın almanız mümkündür. Fiyatı üreticisine göre değişkenlik gösterebilen bu patates, tadından dolayı tatlı patates olarak da isimlendirilmektedir. Bu yüzden satın almaya çalışırken Tatlı Patates olarak da görebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Akupunkturla Zayıflama Mümkün mü? Nasıl Olur? Zararları ve Faydaları

Akupunkturla Zayıflama Mümkün mü? Nasıl Olur? Zararları ve Faydaları

5000 yıldır uygulanan bir tedavi yöntemi olan akupunktur kilo vermeye yardımcı olan yöntemlerden birisi olurken ülkemizde de son dönemde sıklıkla tercih edilmektedir...

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar, Fiyatı ve Şartları

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar, Fiyatı ve Şartları

Mide küçültme ameliyatı, kilo sınırı normalin üzerinde olan ve kilo vermekte zorlanan kişilere uygulanan bir tür zayıflama yöntemidir...

Dermapen Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlı mı? Yaptıranlar ve Yorumlar

Dermapen Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlı mı? Yaptıranlar ve Yorumlar

Cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayan dermapen uygulaması; yaşlılık belirtilerinin giderilmesini ve sivilce gibi izlerin iyileştirilmesini desteklemektedir...