yeniloji.com
Bakım

Yüze Buz Sürmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Sivilceye İyi Gelir mi? Tüyleri Azaltır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Yüze Buz Sürmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Sivilceye İyi Gelir mi? Tüyleri Azaltır mı?
Yeniloji 127 görüntüleme

Yüze buz sürmek; canlandırıcı ve gençleştirici etki meydana getiren, cildin kısa süre içerisinde yenilenmesine destek olan bir uygulamadır.

Yüze Buz Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Cildin daha aydınlık ve canlı durmasına destek olan yüze buz sürme uygulaması; her cilt tipi için uygun olan, ciltte yenilenme etkisi meydana getiren bir yöntemdir. Gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini ve sıkılaşmasını sağlayan yüze buz sürmenin faydaları şöyledir:

 • Buzda yer alan mineraller cildin daha canlı ve sağlıklı gözükmesini sağlamaktadır.
 • Cilt üzerinde sağladığı sıkılaştırıcı ve yenileyici özelliği sayesinde yaşlanma etkilerini hafifletir ve geciktirir.
 • Cilt üzerinde nemlendirme ve sıkılaştırıcı etki oluşturur.
 • Kaş alırken buz uygulaması yaparsanız eğer, daha acısız bir şekilde kaş alma sağlayabilirsiniz.
 • Göz altı şişliklerinin giderilmesi için etkili olmaktadır.
 • Cilde buz masajı yaptığınızda kırışıklıkların azalmasını sağlayabilir ve aynı zamanda yeni kırışıklık oluşmasını önleyebilirsiniz.
 • Cildinizi nemlendirdikten sonra buz uygulaması yaparsanız eğer, gözeneklerin toparlanmasını ve en kısa sürede canlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Makyajın daha kusursuz ve pürüzsüz görünmesine destek olur.
 • Cilde yağsız görünüm sağlar ve sebum dengesi sağlar.
 • Yüze buz uygulamak, soğukluk etkisi meydana getirerek kan dolaşımını hızlandırır ve cilde renk verir.
 • Sade buz küpleri yerine yeşil çaylı ya da sütlü yaparak cildinizin nefes almasını ve arınmasını sağlayabilirsiniz.

Cildinize buz sürdüğünüz zaman, derinlemesine arınma ve tazelenme etkisi meydana getirmektedir. Fakat doğal etkiler için cilde temiz iken uygulanmalıdır.

Yüze Buz Sürmenin Zararları Nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki cilde yapılan uygulamalar aşırı olduğu zaman zararlı olmaktadır. Buzu direkt yüze sürmek zararlı mı diye soracak olursanız ciltte tahriş etkisi meydana getirebilmektedir. Cildinize sürmeden önce pamuklu bir beze ya da başka bir şeyer sarmanız gerekir. Günde birkaç kez sürülmemelidir. Ayrıca yüze buz sürmeden önce cildin temiz ve makyajsız olması gerekmektedir. Buz küpünü yüzünüze sürerken 1 dakikadan fazla bekletmeyiniz.

Yüze buz sürmek, cilt üzerinde yenileyici etki meydana getirir. Masrafsız bir uygulama olan bu yöntemden etkili sonuç için düzenli ve tutarlı bir şekilde yapılmalıdır. Aksi durumda ciltte gözle görülür olumlu bir etkisi olmaz.

Göz çevresine buz küpü uygularken oldukça dikkatli olunuz. Özellikle içerisinde başka maddeler varsa eğer göze girmediğinden emin olunuz. Uygulama sırasında dairesel hareketler ile masaj yapınız. Uygulama 15 dakikadan fazla uygulamayınız. Etkili sonuç almak için sabah ve akşam uygulamak gerekir.

Yüz Buz Sürmek Sivilceye İyi Gelir mi?

Cildinizde kistik akne problemi yaşıyorsanız bu ile cildinizi rahatlatabilirsiniz. Aknedeki iltihabın azalmasına ve ağrının, sancının hafiflemesine yardımcı olur. Sivilceler ile savaşmak için buz oldukça etkili bir yöntemdir. Yağ üretimini azaltan ve sebum dengesi sağlayan buz, sivilcelerin de azalmasına destek olur. Ayrıca sivilce kaynaklı şişliklerin iyileştirilmesini de sağlar.

Cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlayan cilde buz uygulaması, gözenekleri temizler ve sivilce, kabarcık oluşmasını önler. Özellikle yağlı ciltler kir ve yağ birikimi sonrasında yağ bezesi ve sivilce oluşumuna oldukça yatkındır.

Sivilce için buz maskesi yapabilirsiniz. Su, 3-4 damla kuşburnu yağı, 1 çay kaşığı tarçın tozu malzemelerini karıştırıp, buz kalıbına dökünüz. Dondurucuda buz küpleri elde ediniz. Daha sonra cildinize sürüp, kurumasını bekleyiniz ve yıkamayınız. Haftada 3 defa bu uygulamayı yaparak cildinizdeki sivilceleri giderebilirsiniz.

Yüze Buz Sürmek Tüyleri Azaltır mı?

En çok merak edilen konulardan biri buzun tüylere etkisidir. Buz uygulamasının tüyleri azaltma konusunda olumlu etkileri bulunmaktadır. Ayrıca ağda sonrasında buz uygulaması sağlayarak tahriş ve kızarıklık gibi sorunların önüne geçmektedir. Tüylerde azalma ve geç çıkma için buzdan yararlanabilirsiniz.

Yüze Buz Sürmek Ne İşe Yarar?

Cilde buz masajı yapmak, cilde kullanılan ürünlerin daha iyi emilmesini sağlarken aynı zamanda yenilenme etkisi oluşturur. Gece krem ya da serum uygulaması yapıyorsanız eğer sonrasında buz sürebilirsiniz. Yüze buz sürmek kılcal damarları daraltır ve cilt üzerinde gerilme etkisi meydana getirir. Bu şekilde daha iyi bir emilim meydana gelir.

Yüze sodalı buz sürmek, yeşil çay içerikli, aloe vera ya da salatalık içerikli buz maskeleri yapmak genel anlamda faydalıdır. Tereddüt etmeden bakım için uygulayabilirsiniz. Fakat yazımızın detayında da belirttiğimiz gibi kullanım sırasında dikkatli olmanız gerekmektedir. Gerek güneş yanığı gerekse pişik gibi sorunlar için de uygulayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kalça ve Basen Sıkılaştırıcı Korse ile İncelme

Kalça ve Basen Sıkılaştırıcı Korse ile İncelme

Kalça ve basen sıkılaştırıcı korseler, vücutta toparlanma etkisi meydana getirerek zayıflama ve aynı zamanda incelme sağlayan esnek ve ince kumaşlardan elde edilen iç giysi modelleridir...

Korse Alerji Yaparmı? Korse Kullanmanın Zararları

Korse Alerji Yaparmı? Korse Kullanmanın Zararları

Korseler esnek ve toparlayıcı kumaşlardan elde edilmiş iç giysilerdir ve doğru bir kullanım sağlandığında vücuda herhangi bir zararı olmamaktadır...

Üveit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Var mı?

Üveit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Var mı?

Üveit hastalığı; bir çeşit iltihaplanma olarak tanımlanan göz hastalığıdır...

Öksürüğe Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Özellikle havaların soğuması ile artan öksürük; grip, soğuk algınlığı, nezle ya da farklı durumlar sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır...