yeniloji.com
Sağlık

Doğal Antibiyotikler Nelerdir? Antibiyotik Yerine Sarımsak Kullanılırmı?

Henüz yorum yazılmadı
Doğal Antibiyotikler Nelerdir? Antibiyotik Yerine Sarımsak Kullanılırmı?
Yeniloji 2115 görüntüleme

Antibiyotik kısaca tanımlamak gerekirse insan vücudunda barınan bakterilerin, mikropların ve zararları toksinlerin vücuda daha fazla zarar vermesini ve çoğalmasını önlemek amacıyla kullanılan bir bileşendir.

Antibiyotik Nedir? Ne İşe Yarar?

Genellikle karışımı ilaç şeklinde şurup ya da tabletler şeklinde çıkmakta olan antibiyotikler, aslında mide ve karaciğer olmak üzere pek çok bölgeye zarar vermektedir. Vücutta var olan bakterilerin ve olumsuz etki yapan tüm organizmaların uzaklaşmasına yardımcı olduğu kadar zararı da mevcuttur. Bu nedenle mümkün olduğu kadar doğal antibiyotik kullanımına dikkat edilmeli ve her zaman doğal antibiyotiklerle vücuda direnç kazandırılmalıdır. Aksi takdirde, yapay ya da ilaç şeklinde olan antibiyotikler vücuda zarar vererek zamanla kısa sürede ölüme sürükleyecektir.

Doğal antibiyotikler, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan gıdalardır.

Etrafımızda sık sık bulunmakta olan pek çok besin ve gıda doğal antibiyotik olarak kullanılabilmektedir. Sadece ilaç olarak değil aynı zamanda doğal bitki özleri ile de antibiyotik etkisi yaratmak mümkündür.

Antibiyotik Yerine Sarımsak Kullanılırmı?

Doğal antibiyotikler içerisinde ilk olarak soğan ve sarımsak yer almaktadır. İçerisinde yer alan doğal antioksidanlar sayesinde soğan ve sarımsak gün içinde her alanda rahatlıkla kullanılabilir ya da direkt olarak tüketilebilir. İçerdiği antimikrobiyal enzimler sayesinde bal da tam bir doğal antibiyotik görevi görmektedir. Vücutta tehlike yaratan ve büyümeye devam eden mikropların ya da bakterilerin çoğalmasını ve büyümesini engellemektedir. Vücuda sağlam bir direnç kazandırmaktadır. Bu nedenle bal doğal antibiyotik olarak her gün en az bir kaşık tüketilmelidir. Aynı zamanda kabuklu badem de doğal antibiyotik yerine geçebilmektedir.

Doğal Antibiyotikler Nelerdir, Hangileridir?

İçeriğinde antibiyotik etkisi bulunan besinler şu şekildedir:

  • Havuç uzun yıllardan beri doğal antibiyotik olarak bilinmektedir ve beyin fonksiyonlarının da çalışmasında büyük bir rol oynamaktadır.
  • Turp içinde yer alan bol miktarda C vitamini ve iyot sayesinde üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonların ve biriken bakterilerin giderilmesinde kullanılmaktadır.
  • Çocuklar tarafından çok sevilmese de brokoli sebzesi de en doğal enzimleri içeren tek yeşilliktir ve doğal antibiyotik yerine kullanılabilmektedir.
Antibiyotik Etkili Besinler Nelerdir?

Tamamen doğal antibiyotikler ile bir beslenme rutinine sahip olduğunuz zaman çok daha sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olmuş olacaksınız. Bahsedilen tüm besinlerin yanında bir de bitki çayları kullanılabilmektedir. Özellikle de meyan kökü, ekinezya ve karabaş otundan elde edilen çaylar, doğal antibiyotik yerine geçmektedir. Meveler içerisinde ise greyfurt, üzüm, kayısı ve nar son derece doğal bileşenleri ve vitamin depoları sayesinde doğal antibiyotik olarak rahatlıkla kullanılabilmektedir. Üstelik herhangi bir hastalığa yakalanmadan hayatınızın her anında bu besinleri, çayları ve meyveler, doğal antibiyotik olarak kullanabilirsiniz. Böylece hastalıklara karşı vücudunuz direnç kazanacak ve hiçbir zaman bakteriler büyümeye ya da gelişmeye devam edemeyeceklerdir. Bahsedilen tüm doğal besinleri tamamen kendi tercihinize göre tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Boğazımızın hemen altında yer alan, kıkırdıktan oluşan ve solunum yolunun en önemli parçalarından biri olan gırtlaktaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüyerek tümör meydana getirmesi sonucunda gırtlak kanseri meydana gelmektedir...

Safran Suyu Nedir? Safran Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Zararları

Safran Suyu Nedir? Safran Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Zararları

Safranbolu'da bulunan ve oldukça zahmetli bir şekilde yetiştirilen safran bitkisinden elde edilen safran suyu; sinir sisteminin uyarılması, iştahın açılması, adet söktürücü özellikleri ile bilinmektedir...

Atom Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Atom Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan atom çayı, özellikle kış aylarında artış gösteren öksürük, grip gibi hastalıklardan kurtulmak için tüketilen doğal bitki çaylarının karıştırılması ile elde edilen bir içecektir...

Kuduz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir? Ne Zaman Yapılır? Kaç Doz Yapılır?

Kuduz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir? Ne Zaman Yapılır? Kaç Doz Yapılır?

Kuduz aşısı; hasta hayvanların ısırması ile bulaşan beyinde iltihap sorununa neden olarak ölüm gibi sonuçlar meydana getirebilen virüs kaynaklı bir hastalığın engellenmesi için uygulanan aşıdır...