yeniloji.com
Sağlık

Akciğer Embolisi Tedavisi, Teşhisi ve Sigara ile İlişkisi

Henüz yorum yazılmadı
Akciğer Embolisi Tedavisi, Teşhisi ve Sigara ile İlişkisi
Yeniloji 2013 görüntüleme

Akciğerde yaşanan hastalıklar arasında en tehlikelilerinden birisi olan akciğer embolisi sigara ile tetiklenirken insanlarda ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Akciğer Embolisi Nedir? Neden Olur?

İç organların tamamında olduğu gibi akciğerde de çok sayıda damar yer alır. Bu damaların içerisinden geçen kan organları beslerken ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ancak farklı sebeplerden dolayı damarlarda tıkanmalar yaşanabilir. Bu da direkt olarak organın çalışmasını olumsuz etkilemektedir. Akciğerde bu olayın yaşanması akciğer embolisi olarak isimlendirilmektedir.

Akciğer embolisi aynı zamanda pulmoner emboli olarak da bilinmektedir.

Akciğerde yer alan damarlardan birisi tıkanır ve akciğerin bu bölgesi çalışmamaya başlar. Bu da nefes darlığı problemine sebep olurken tedavi edilmemesi durumunda insanların hayatlarını kaybetmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple de belirtilerini gören kişilerin kısa süre içerisinde uzman doktorlara başvurması gerekmektedir.

Akciğer Embolisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akciğerde yer alan damarlarda yaşanan tıkanmalar tespit edildikten sonra en kısa sürede tedavi sürecine geçilmektedir. Tedavi sürecinde amaç pıhtının ortadan kaldırılmasıdır ve bunun için uygulanabilecek birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. İlk sırada kan sulandırıcı ilaçlar gelmektedir. Kanı sulandıran bu ilaçlar kanın daha seyrek bir hale gelmesi ve daha hızlı akmasını sağlamaktadır. Bu durumda oluşa pıhtılar dağılabilir ve insanlarda tekrar bu pıhtıların oluşması engellenebilir. Ancak ilaçlar sorunu çözmek için yeterli değilse bu durumda doktorlar tarafından cerrahi müdahale uygun görülmektedir. Akciğerlerde yer alan damarlar özel yöntemler ile genişletilir ve pıhtı alınarak sorun yaratmaması sağlanır.

Pulmoner Emboli Teşhisi Nasıl Yapılır?

Akciğer embolisi problemi yaşayan kişilerin bu dönemde vücutlarında gördükleri belirtiler son derece önem arz eder. Eğer kişiler, ani gelişen nefes darlıkları yaşıyorlarsa bu durum pulmoner emboli için en önemli belirti olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra nefes alıp verirken insanlarda ağrı oluşmaya başlar ve bu durum insanların yaşam kalitesini çok yüksek miktarda düşürür. Kramplar olarak ortaya çıkan göğüs ağrıları da bu hastalığın belirtileri içerisinde gösterilir. Bu belirtiler ile doktorlara başvuran kişilerde yapılan testler sonrasında kanın pıhtı yaptığı tespit edilir. Bunun sonrasında da hemen tedavi aşamasına geçilir.

Akciğer Embolisinin Sigara ile İlişkisi Nedir?

Akciğerde yaşanan çok sayıda sorunun sigaradan dolayı kaynaklanması akciğer embolisi rahatsızlığının da sigaradan etkilenip etkilenmediği sorusunu akıllara getirmektedir. Araştırmalar, sigara tüketiminin insanların yaşadıkları bu ciddi sorunda da etkili olduğunu göstermektedir. İnsanların damarlarında daralmaya sebep olan sigara bu hastalığın sebepleri arasında gösterilebilmektedir. Buna ek olarak vücut içerisinde sürekli olarak zararlı maddeler alındığından bu maddelerin kanda birikmesi de pıhtı oluşumunu tetiklemektedir. Tüm bu sebepler bir araya getirildiğinde sigara tüketen kişilerde bu hastalığın olma riskinin oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bu sebeple uzun süredir sigara tüketen kişilerin çok daha dikkatli olması gerekmektedir. Akciğerde yaşanan akciğer embolisi rahatsızlığı aniden ortaya çıkan ve çok büyük etkileri olabilen bir rahatsızlık olduğundan kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Mezoterapi Nedir? Faydaları, Yan Etkileri, Yaptıranlar ve Fiyatı

Mezoterapi Nedir? Faydaları, Yan Etkileri, Yaptıranlar ve Fiyatı

Mezoterapi; estetik amaçlı uygulanan tıbbi bir uygulama olarak betimlenen, cildin yenilenmesini sağlayan, yaşlanma etkilerinin giderilmesine katkı sağlayan aynı zamanda bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde de etkili olan faydaları sayesinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir...

İp Atlayarak Zayıflama ve Kilo Verme Programı

İp Atlayarak Zayıflama ve Kilo Verme Programı

İp atlayarak zayıflama; vücutta kalori ve yağ yakımının sağlanmasına yardımcı olan bir kilo verme yöntemidir...

Saç Dolgunlaştırıcı Krem, Sprey ve Toz Nedir? Yorumları ve Fiyatları Nedir?

Saç Dolgunlaştırıcı Krem, Sprey ve Toz Nedir? Yorumları ve Fiyatları Nedir?

Saç dökülmesi sebebiyle belirli oranda kellik problemi yaşayan bayanlar ve erkekler son dönemde saç dolgunlaştırıcı olarak piyasaya sürülen farklı ürünleri tercih ediyorlar...

Avian İnfluenza (Kuş Gribi) Nedir? Bulaşmaya Yolları ve Belirtileri

Avian İnfluenza (Kuş Gribi) Nedir? Bulaşmaya Yolları ve Belirtileri

Avian influenza; kuş gribi, tavuk vebası ya da bird flu gibi isimlerle de bilinen, influenza A virüsünün neden olduğu evcil ve yabani kanatlı hayvanlardan bulaşan, ölümcül sonuçların oluşmasına neden olan bir hastalık türüdür...