yeniloji.com
Sağlık

Gözde Batma Hissi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Gözde Batma Hissi Neden Olur? Ne İyi Gelir?
Yeniloji 1874 görüntüleme

Gözde batma hissi; farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan, akıntı, sulanma ve kaşıntı gibi etkiler meydana getiren göz sorunlarından biridir.

Gözde Batma Hissi Neden Olur?

Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir problem olan gözde batma hissi, genel olarak çevresel faktörlerden kaynaklanan bir durumdur. Göze yabancı bir cismin girmesi sonucunda göz tahriş sonucunda oluşabilir. Bu durum gözde batma hissi meydana getiren çevresel koşullar arasında yer almaktadır. Evin içerisine yer alan kimyasal maddeler, toz, ortamın nemsiz olması, rüzgar nedeniyle savrulan yabancı maddeler de diğer etkenler arasında yer almaktadır.

Gözün uzun süre boyunca kuru kalması ve yeterli şekilde göz kırpmasının gerçekleştirilmemesi göz batması meydana getirebilmektedir. Göz nezlesi batma hissinin ortaya çıkmasına neden olan bir başka etkendir. Göz nezlesi gözden sürekli yaş akmasına neden olmaktadır. Bu durum gözde kuruluk meydana getirir ve bu da batma hissi oluşturur. Gözde kuruluk meydana getiren herhangi bir neden aynı zamanda batma hissinin oluşmasına da neden olmaktadır.

Kullanılan bazı ilaçlar vücudun gözyaşı salgılama yetisini etkiler. Yeterli oranda göz yaşı salgılanmadığı zaman gözde kuruluk oluşur ve bu da batma hissinin oluşmasına sebebiyet verir. Uzun süreli batma hissi zaman içerisinde gözün zarar görmesine sebebiyet verir. Bundan dolayı dikkat edilmesi gereken bir sorun olarak nitelendirilmelidir.

Gözde Batma Hissine Ne İyi Gelir?

Birtakım doğal yöntemler gözde batma hissinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Salatalık bunlardan biridir. Göz kaslarının rahatlamasına yardımcı olan buradaki akışın daha hızlı gerçekleşmesini sağlayan salatalık gözleri kapatıp üzerine koyulduğu zaman batma hissinin giderilmesine destek olabilmektedir. Bir başka yöntem olarak papatya çayı sayılabilmektedir. Yatıştırıcı bir etkiye sahip olan papatya çayı, gözlerdeki nem kaybının giderilmesine yardımcı olur. Soğumuş papatya çayını ufak pamuk topları ile gözlerinizin üzerinde bekleleterek batma hissinin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Göz kaslarının dinlenmesine yardımcı olan süt gözlerin üzerinde bir pamuk yardımı ile bekletildiği zaman rahatlama etkisi meydana getirmektedir. Bunun yanı sıra gözlerinizi güzelce yıkadıktan sonra enfeksiyon önleyici etkisi ile bilinen balı gözlerinize parmaklarınız ile sürebilirsiniz.

Göz Batması Nasıl Geçer?

Eğer ki gözlerinizde batma hissi varsa gözlerinizi sık sık açıp kapatın. Gözlerin sürekli olarak açık kalması kuruluk oluşturur ve bu da batma hissinin görülmesine neden olur. Evinizin içerisine su koyunuz ve etrafın nemlendirilmesini sağlayınız. Artna nem gözlerin rahatlamasını sağlayabilmektedir. Eğer kullandığınız bir ilaç nedeniyle kuruluk ve batma oluştuysa bunun için doktorunuzdan mutlaka bilgi almalısınız. Gözde batma hissi şikayetleriniz için uzman bir doktordan bilgi almayı ihmal etmeyiniz.

Göz Batması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz batması problemi olan kişiler aynı zamanda kaşıntı ve akıntı problemi yaşarlar. Bundan dolayı kuruluk hissini de beraberinde yaşarlar. Doğru tedavi için uzman doktorlar öncelikle batmaya neden olan nedeni bulur. Yapay göz damlaları ve birtakım antibiyotik ilaçlar verebilirler. İlaç tedavisi ile birlikte doğal yöntemler de önerilebilmektedir. Bu tedavi konusunda geç kalmamanız gerekmektedir. Aksi durumda farklı göz problemleri meydana gelebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ağız Kuruluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tansiyon Belirtisi mi?

Ağız Kuruluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tansiyon Belirtisi mi?

Tükürük salgısı azaldığı zaman ağzın içi nemsiz kalmakta ve meydana gelen bu probleme ağız kuruluğu denmektedir...

Kozalak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Kozalak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Kozalak suyu; vücut direncinin artmasını sağlayan, cilt sağlığını iyileştiren ve ruhsal sağlığı destekleyen bir içeriğe sahip karışımdır...

Kemik Erimesi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Kemik Erimesi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Kemik erimesi; kadınlarda menopoz sonrası erkeklerde ise 65 yaş sonrası görülen, tıptaki adı osteoporoz olarak bilinen, kemik yoğunluğunda azalma sonucunda kemiklerde kırılma ya da şekil bozukluğunun oluşması gibi durumlar ile kendini gösteren bir hastalıktır...

Gut Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Gut hastalığı; ürik asidin kanda artmaya başlaması sonucu ortaya çıkan iltihaba denir...