yeniloji.com
Sağlık

Papatya Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Henüz yorum yazılmadı
Papatya Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir?
Yeniloji 1773 görüntüleme

Papatya çayı; kafein içermeyen, yeşil çay ve siyah çaya alternatif olarak kullanılan, doğal bir aromaya sahip ve faydaları, hazırlanışı itibariyle çok sık tercih edilen bir bitki çayıdır.

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

İçerisinde farklı antioksidanlar barındıran papatya çayı, kalp ve kanser hastalıklarının önlenmesi konusunda etkili olan bir bitki çayıdır. Ayrıca bu doğal bitki çayı, sindirim sisteminin dengelenmesine yardımcı olur ve uyku dengesi sağlar. Hatta papatya çayının uyku üzerindeki etkisi eski zamanlarda uygulanan bir tıp tekniğidir. İçeriğinde bulunan apigenin isimli antioksidan sayesinde kronik uykusuzluk problemlerinin giderilmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Uyumadan önce papatya çayı içmek, uykuya dalmayı daha kolay bir hale getirmektedir.

Papatya çayının vücut için pek çok faydası vardır ve bunlar genel olarak birtakım araştırmalar niteliğinde ortaya konulmuştur.

Sindirim sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olan papatya çayı, gaz ve kabızlık gibi problemlerin giderilmesine destek olmaktadır. Ayrıca mide bulantısı gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırmaktadır. Sağlıklı bir sindirim sistemi bağışıklığın güçlenmesi açısından oldukça önemlidir. Sadece bağırsaklar için değil aynı zamanda mide asidinin dengelenmesi açısından da faydalı etkileri vardır. Bunun yanında ülser gibi sorunların önlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Doğal bileşenler barındıran papatya çayı bazı kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan apigenin isimli antioksidan meme kanseri, sindirim sistemi, cilt, prostat ve uterus gibi rahatsızlıkların önlenmesi konusunda etkili olmaktadır. Bu bileşen kanser hücreleri ile savaşarak onların büyümesini ve yayılmasını önlemektedir. Bunun yanı sıra bazı araştırmalara göre papatya çayı tüketiminin tiroid kanserini önleme konusunda etkili olduğu belirtilmektedir.

Bu bitkinin içerisinde yer alan antispazmodik ve anti-enflamatuar özellikler, mide ve bağırsak kramplarının iyileştirilmesi konusunda oldukça önemlidir. Ayrıca düzenli bir şekilde tüketilen papatya çayı irritabl bağırsak sendromu, bulantı, kas spazmı gibi hastalıkların önlenmesine de destek olur. Bu doğal bitki çayı osteoporozu önleme, stres ve kaygı giderme, anti alerjik etkiler, saç ve ağız bakımı gibi pek çok konuda etkili olmaktadır.

Vücutta kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan papatya çayı diyabet hastaları için de faydalıdır. Kandaki insülin miktarını ayarlayan bu doğal içecek ani yükselme ve düşmeleri önlemeye yardımcı olur. Bunların yanında papatyanın cilt sağlığını iyileştirici etkisi de bulunmaktadır. İçerisinde yer alan doğal polifenoller ve fitokimyasallar izlerin azalmasını, kırışıkların giderilmesini sağlar.

Papatya Çayının Zararları Var mı?

Faydaları ile bildiğimiz papatya çayının zararları aşırı tüketim sonucunda oluşmaktadır. Aşırı tüketildiği zaman mide rahatsızlıkları meydana getirebilir. Bununla birlikte epilepsi hastaları için sinir sistemi üzerinde oluşturduğu etki nedeniyle zararlı olabilir. Hormon düzensizliği, kan şekerinin dengelenmesi, yorgunluk ve uyku hissi gibi etkiler oluşabilmektedir. Dengeli tüketildiği zaman ise gayet sağlıklıdır.

Papatya Çayı Nasıl Demlenir? Nasıl Hazırlanır?

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz papatya çayı tarifi için 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya ve yarım litre su gereklidir. Suyu kaynatıp içerisine papatyaları atınız ve yaklaşık olarak 2-3 dakika demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra süzgeçten geçirerek çayı tüketebilirsiniz. Eğer ki şekersiz içemiyorsanız içerisinde limon ve bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Günde 3 fincandan fazla içmeyiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Brokoli Zayıflatırmı? Brokoli ile Nasıl Kilo Verilir?

Brokoli Zayıflatırmı? Brokoli ile Nasıl Kilo Verilir?

Lahanagiller familyasına ait olan brokoli, içeriğindeki diyet lifleri sayesinde hem kilo vermeye yardımcı olur hem de sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır...

Karbon Peeling Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Yaptıranlar

Karbon Peeling Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Yaptıranlar

Karbon peeling; cildin nefes almasına yardımcı olan, cilt lekelerini giderici etki meydana getiren bir bakım yöntemidir...

Kanola Yağı Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kanola Yağı Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

En önemli bitkisel yağ türleri arasında bulunan kanola yağı faydalarından dolayı birçok alanda kullanılan yağ çeşididir...

Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları, Tarifi, Fiyatı

Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları, Tarifi, Fiyatı

Deniz börülcesi; vücuttaki iltihapların giderilmesine katkı sağlayan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin ve en tuzlu bitki olarak nitelendirilen bir besindir...