yeniloji.com
Beslenme

Şeftali Suyu Faydaları Nelerdir? İshal ve Gaz Yapar mı? Kalorisi ve Yapımı

Henüz yorum yazılmadı
Şeftali Suyu Faydaları Nelerdir? İshal ve Gaz Yapar mı? Kalorisi ve Yapımı
Yeniloji 146 görüntüleme

Şeftali suyu; lif bakımından zengin, bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olan, zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde insan sağlığı açısından son derece faydalı bir meyve suyudur.

Şeftali Suyu Faydaları Nelerdir?

Oldukça lezzetli bir tada sahip olan şeftali suyu; C,E ve K vitaminleri bakımından zengin, oldukça lezzetli bir aromaya sahip olan bir meyve suyudur. Tatlı ve ekşi bir tada sahip olan şeftali suyu içeriğinde baktığımızda fosfor, magnezyum, bakır, çinko, potasyum, manganez,demir ve kalsiyum mineralleri barındırdığını görmekteyiz. Şeftali suyu ne işe yarar diye baktığımızda;

  • Kanda potasyum düşüklüğü sonrasında meydana gelen hipokalemiyi önleyen şeftali suyu, düzensiz kalp atışı ve kasların zayıflaması gibi semptomlara karşı etkilidir. Potasyum bakımından zengin olan bu meyve suyu aynı zamanda kas dokusunun düzenlenmesine ve vücudun enerji üretmesini sağlayan karbonhidratı kullanmasına olanak tanır.
  • Kansere karşı koruyucu etkisi bulunan şeftali suyu, anti tümör etkisine sahiptir. Serbest radikallerin neden olduğu DNA hasarını önlemektedir. Şeftali suyu fenol,flavanoid ve karotenoidler bakımından zengindir. Bu şekilde serbest radikallerin verdiği zararları önler. Akciğer, meme ve kolon kanserine karşı etkilidir.
  • Beta karotenler ve karotenoidler içeren şeftali suyu, göz sağlığının korunmasına destek olur. Kataraktı önler ve aynı zamanda yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan makiler jenerasyonunu yavaşlatmaya destek olur.
  • İçeriğinde yer alan C vitamini sayesinde cildin yenilenmesine katkı sağlayan şeftali suyu, UV ışınlarına karşı koruma meydana getirmektedir. Cilt sağlığı için hem içten hem dıştan etki meydana getirir.
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayan -şeftali suyu kabızlığa iyi gelir mi diye baktığımızda, yüksek oranda lif içermesi sayesinde hem bağırsakları rahatlatır hem de hemoroid, ülser ve gastrit mide rahatsızlıklarını önler.
  • Lifli etkisi sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlayan şeftali suyu kilo vermeye yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan şeftali suyu beyin fonksiyonlarının güçlenmesi ve kolesterol dengelenmesi gibi daha pek çok faydaya sahiptir.

Şeftali Suyu İshal Yapar mı?

Yaz aylarında ferahlamak için sıklıkla tüketilen şeftali suyu, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Sindirim sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle ishal konusundaki detayları da merak edilmektedir. Hangi meyve suyu ishal yapar diye merak ediyorsanız eğer, şeftali suyu bunların arasında yer almamaktadır. Uzmanlar şeftali suyunun ishal yapmadığını aksine ishali kesmeye yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Serinlemek amacı ile fazla içilen meyve suları yan etki meydana getirebilmektedir. İshallerin ve bağırsak fonksiyonlarının en fazla yaz aylarında görülmesi, gıda boyası içeren meyve sularının gereğinden fazla tüketilmesidir. Gereğinden fazla tüketilen meyve suları, çocuklarda ve yetişkinlerde ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir.

Şeftali Suyu Gaz Yapar mı?

Emziren anneler için şeftali gaz yapan meyveler arasındadır. Şeftali suyunun içerisinde yer alan sorbital gaza neden olabilir. Şeftali hem bebeklerde hem de yetişkinler ga problemi oluşturabilir. Bundan dolayı bebeklere şeftali 6. aydan sonra tavsiye edilir. Öncelikle çeyrek dilim ile başlanmalıdır. Bebeklere şeftali alerji yapar mı diye merak ediyorsanız; bu tarz bir durumun oluşması da mümkündür.

Şeftali Suyu Kalorisi ve Yapımı

Yaklaşık olarak 1 bardak şeftali suyu kalorisi 116 kcal olarak ifade edilmektedir. 1 barda şeftali suyunun kalori 2-3 meyvenin kalorisi ile eşdeğerdir. Şeftali suyu yapımı için şeftalileri yıkayıp, kabuklarını soyunuz. Çekirdeklerini çıkartıp dilimleyiniz ve tencereye atınız. Üzerine su ve şeker ilave ediniz. Şeftalileri yumuşayana kadar pişiriniz. soğuduktan sonra süzgeçten ya da blenderdan geçirip, sürahiye koyunuz.

Pişirmeden şeftali suyu tüketmek istiyorsanız eğer hazır olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca robotta çekebilirsiniz. Fakat pişirilerek yapıldığında daha faydalı ve lezzetli olmaktadır. Sağlık için aşırıya kaçmayacak şekilde bu meyve suyunu tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kanola Yağı Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kanola Yağı Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

En önemli bitkisel yağ türleri arasında bulunan kanola yağı faydalarından dolayı birçok alanda kullanılan yağ çeşididir...

Kenger Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Nasıl Toplanır?

Kenger Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Nasıl Toplanır?

Papatyagiller ailesine ait olan kenger otu, çok yıllık otsu bir bitki olarak tanımlanan, hem dikenleri hem de sakızı ile şifalı bitkiler arasında yer alan bir ot çeşididir...

Çoban Çökerten Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Çoban Çökerten Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Çoban çökerten otu; sert iğneli bit bitkisi ve doğda kendiliğinden yetişme imkanı bulunmaktadır...

Kusarak Zayıflamak Zararlı mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Kusarak Zayıflamak Zararlı mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Kusarak zayıflama; kişinin istediği kadar yemek yedikten sonra, midede henüz sindirilmeden kendi çabası ile kusmasına verilen isimdir...