yeniloji.com
Sağlık

Şarbon Ne Demek? Şarbon Nasıl Bulaşır? Şarbonlu Et Nasıl Anlaşılır?

Henüz yorum yazılmadı
Şarbon Ne Demek? Şarbon Nasıl Bulaşır? Şarbonlu Et Nasıl Anlaşılır?
Yeniloji 157 görüntüleme

Şarbon; ot yiyen hayvanlar aracılığıyla farklı şekillerde insanlara bulaşabilen, ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır.

Şarbon Ne Demek? Nasıl Bulaşır?

Koyun ve sığır gibi hayvanlarda bulunan şarbon; farklı türleri ve bulaşma yolları olan bir virüstür. Hava yolu, temas yolu ve et yiyerek bulaşabilen bu hastalık insan yaşamını tehdit eden önemli bir durumdur. Dünya üzerinde ve ülkemizde son zamanlarda görülen vakalar azalmış olsa da bu hastalık çeşitli yollarla hayvanlardan insanlara bulaşabilmektedir.

Şarbon hastalığı, bu hastalığa sahip olan hayvalar ya da hayvan ürünleri ile bir şekilde temas kurulması sonucunda bulaşmaktadır.

Akciğer şarbonu hava yoluyla insana bulaşırken, bağırsak şarbonu sindirim yoluyla yani hayvanın etinin yenmesi sonucunda bulaşmaktadır. Deri şarbonu ise temas yoluyla bulaşmaktadır. Aynı zamanda hayvan derisinin giyilmesi gibi durumlar vücutta açık bir yara varsa kolayca bulaşabilmektedir. Bu nedenle şarbon hastalığının bulaşmaması için geniş önlemlerin alınması gerekmektedir.

Şarbonlu Et Nasıl Anlaşılır?

Şarbonlu et tüketimi insanlar üzerinde ölümcül tehlikeler meydana getirebilir. Şarbon hastalığından ölmüş hayvanların etlerinde kısa bir süre içerisinde koku ve bozulma gibi durumlar meydana gelmektedir. Aynı siyah renkte kan gelir ve bu kanda herhangi bir pıhtılaşma söz konusu olmaz. Bu virüsü taşıyan hayvanlarda öldükten sonra vücudun belli yerlerinde ödemler görülebilir ve aynı zamanda normal hayvan kadavrasından oldukça değişik olmaktadır. Dalakta, karaciğer ve böbreklerde şişmeler meydana gelmektedir. Bunlar haricinde hayvanda pek çok farklı belirtiler meydana gelmektedir. Bu nedenle normal et ile şarbonlu et arasındaki farklar ayırt edilebilecek şekilde olmaktadır.

Şarbon Hastalığı Nasıl Bir Hastalıktır? Süte Geçer mi?

Hayvan mukozasından insana bulaşan şarbon hastalığı farklı belirtilerle kendini göstermektedir. Hava yoluyla bulaşmışsa öksürük, kanlı balgam, yüksek ateş ve solunumda güçlük çekme gibi durumlar meydana getirir. Eğer temas yoluyla deriye bulaşmışsa siyah ve kabuklu yaralar şeklinde kendini göstermektedir. Eğer sindirim yoluyla bulaşmışsa kanlı ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Bu virüs hayvandan süte ve sütten insana geçebilmektedir. Bu nedenle bu hastalığı taşıyan hayvanlarla kesinlikle herhangi bir şekilde temas olmamalıdır. Bu hayvanların herhangi bir şeyi yenmemeli ve içilmemelidir. Bu hastalığın belirtileri kendini 2-7 gün arasında göstermektedir. Bu belirtilerin yaşandığı andan itibaren tedaviye başlanılması gerekmektedir.

Şarbon Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl önlenir?

Şarbon insandan insana değil, hayvandan insana bulaşabilen bir virüstür bu nedenler tüm önlemler hayvanlara karşı alınmalıdır. Öncelikle bu hastalıktan ölmüş bir hayvanın kesinlikle imha edilmesi gerekmektedir. Eğer ki risk taşıyan hayvanlar var bunların aşılanması gerekmektedir. Hayvanın barındığı ve bulunduğu yerlerin dezenfekte edilmesi ve mikroptan arındırılması gerekmektedir. Hayvanın temas etmiş olduğu her şey, yediği yem ve gübresi dahil olmak üzere imha edilmelidir. Bu hastalığın tedavisi genel olarak antibiyotik ile gerçekleşmektedir. Deri üzerinde oluşmuş olan yaralar için pansumanların yapılması gerekmektedir. Şarbon hastalığı ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle mutlaka önlem alınmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kandidiyazis Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kandidiyazis Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kandidiyazis, genital bölgede meydana gelen hem psikolojik hem de fiziksel açıdan zorlukların yaşanmasına sebep olan bir hastalıktır...

CRP Yüksekliği Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nedir? Nelere Yol Açar?

CRP Yüksekliği Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nedir? Nelere Yol Açar?

CRP, karaciğer tarafından üretilen bir protein çeşididir ve vücudu bağışıklık olarak güçlendirmektedir...

Korse Nedir? İnceltir mi? Sıkılaştırır mı? Göbek Eritir mi?

Korse Nedir? İnceltir mi? Sıkılaştırır mı? Göbek Eritir mi?

Korse; ince, esnek ve sıkılaştırıcı kumaşı sayesinde hem incelme hem de zaman içerisinde zayıflama sağlayan, vücudu toparlama özelliği bulunan bir iç giysi modelidir...

Dang Humması Nedir? Dengue Fever Nasıl bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dang Humması Nedir? Dengue Fever Nasıl bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dang humması; sivrisinek ısırması ile bulaşan, Malezya'da son 4 ay içerisinde birçok can alan, hafif ateş ile belirt gösteren ve ölümcül sonuçlar meydana getirebilen bir virüstür...