yeniloji.com
Sağlık

Şarbon Ne Demek? Şarbon Nasıl Bulaşır? Şarbonlu Et Nasıl Anlaşılır?

Henüz yorum yazılmadı
Şarbon Ne Demek? Şarbon Nasıl Bulaşır? Şarbonlu Et Nasıl Anlaşılır?
Yeniloji 2037 görüntüleme

Şarbon; ot yiyen hayvanlar aracılığıyla farklı şekillerde insanlara bulaşabilen, ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır.

Şarbon Ne Demek? Nasıl Bulaşır?

Koyun ve sığır gibi hayvanlarda bulunan şarbon; farklı türleri ve bulaşma yolları olan bir virüstür. Hava yolu, temas yolu ve et yiyerek bulaşabilen bu hastalık insan yaşamını tehdit eden önemli bir durumdur. Dünya üzerinde ve ülkemizde son zamanlarda görülen vakalar azalmış olsa da bu hastalık çeşitli yollarla hayvanlardan insanlara bulaşabilmektedir.

Şarbon hastalığı, bu hastalığa sahip olan hayvalar ya da hayvan ürünleri ile bir şekilde temas kurulması sonucunda bulaşmaktadır.

Akciğer şarbonu hava yoluyla insana bulaşırken, bağırsak şarbonu sindirim yoluyla yani hayvanın etinin yenmesi sonucunda bulaşmaktadır. Deri şarbonu ise temas yoluyla bulaşmaktadır. Aynı zamanda hayvan derisinin giyilmesi gibi durumlar vücutta açık bir yara varsa kolayca bulaşabilmektedir. Bu nedenle şarbon hastalığının bulaşmaması için geniş önlemlerin alınması gerekmektedir.

Şarbonlu Et Nasıl Anlaşılır?

Şarbonlu et tüketimi insanlar üzerinde ölümcül tehlikeler meydana getirebilir. Şarbon hastalığından ölmüş hayvanların etlerinde kısa bir süre içerisinde koku ve bozulma gibi durumlar meydana gelmektedir. Aynı siyah renkte kan gelir ve bu kanda herhangi bir pıhtılaşma söz konusu olmaz. Bu virüsü taşıyan hayvanlarda öldükten sonra vücudun belli yerlerinde ödemler görülebilir ve aynı zamanda normal hayvan kadavrasından oldukça değişik olmaktadır. Dalakta, karaciğer ve böbreklerde şişmeler meydana gelmektedir. Bunlar haricinde hayvanda pek çok farklı belirtiler meydana gelmektedir. Bu nedenle normal et ile şarbonlu et arasındaki farklar ayırt edilebilecek şekilde olmaktadır.

Şarbon Hastalığı Nasıl Bir Hastalıktır? Süte Geçer mi?

Hayvan mukozasından insana bulaşan şarbon hastalığı farklı belirtilerle kendini göstermektedir. Hava yoluyla bulaşmışsa öksürük, kanlı balgam, yüksek ateş ve solunumda güçlük çekme gibi durumlar meydana getirir. Eğer temas yoluyla deriye bulaşmışsa siyah ve kabuklu yaralar şeklinde kendini göstermektedir. Eğer sindirim yoluyla bulaşmışsa kanlı ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Bu virüs hayvandan süte ve sütten insana geçebilmektedir. Bu nedenle bu hastalığı taşıyan hayvanlarla kesinlikle herhangi bir şekilde temas olmamalıdır. Bu hayvanların herhangi bir şeyi yenmemeli ve içilmemelidir. Bu hastalığın belirtileri kendini 2-7 gün arasında göstermektedir. Bu belirtilerin yaşandığı andan itibaren tedaviye başlanılması gerekmektedir.

Şarbon Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl önlenir?

Şarbon insandan insana değil, hayvandan insana bulaşabilen bir virüstür bu nedenler tüm önlemler hayvanlara karşı alınmalıdır. Öncelikle bu hastalıktan ölmüş bir hayvanın kesinlikle imha edilmesi gerekmektedir. Eğer ki risk taşıyan hayvanlar var bunların aşılanması gerekmektedir. Hayvanın barındığı ve bulunduğu yerlerin dezenfekte edilmesi ve mikroptan arındırılması gerekmektedir. Hayvanın temas etmiş olduğu her şey, yediği yem ve gübresi dahil olmak üzere imha edilmelidir. Bu hastalığın tedavisi genel olarak antibiyotik ile gerçekleşmektedir. Deri üzerinde oluşmuş olan yaralar için pansumanların yapılması gerekmektedir. Şarbon hastalığı ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle mutlaka önlem alınmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Yapılması Gerekenler Nelerdir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Yapılması Gerekenler Nelerdir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Bağırsak virüslerinden kaynaklı olan el ayak ağız hastalığı genel olarak 10 yaş altı çocuklarda sıkça karşılaşılmaktadır...

Kolon Kanseri Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Kolon Kanseri Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Ülkemizde ve Dünyada en sık karşılaşılan kanser türlerinden biri olan kolon kanseri kalın bağırsağın bulunduğu bölgede meydana gelen ve sindirim sisteminin tamamen çökmesine sebep olan hastalıktan biridir...

Kandidiyazis Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kandidiyazis Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kandidiyazis, genital bölgede meydana gelen hem psikolojik hem de fiziksel açıdan zorlukların yaşanmasına sebep olan bir hastalıktır...

Aşırı Terleme Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Aşırı Terleme Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Terleme insan vücudunun ısısını sabit tutmada yardımcı olan fizyolojik bir durumdur...