yeniloji.com
Sağlık

Öksürüğe Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Öksürüğe Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?
Yeniloji 2076 görüntüleme

Özellikle havaların soğuması ile artan öksürük; grip, soğuk algınlığı, nezle ya da farklı durumlar sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük genç, yaşlı herkeste meydana gelebilen bir semptomdur. Öksürük asıl olarak vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Boğaz ve solunum yollarını temizlemek için ortaya çıkardığı bir belirtidir. Bazen bazı hastalıkların belirtisi olarak da kabul edilebilmektedir. Öksürüğü iyileştirmek için öncelikle ne tür bir öksürük olduğuna ve neden kaynaklandığına göz atmak gerekmektedir.

Öksürük; balgamlı-balgamsız, akut-kronik olmak üzere iki çeşittir.

Üst solunum yollarından kaynaklı olarak meydana gelen balgamlı öksürükler kuru ya da yaş şekilde görülür. Genel olarak nezle, üşütme ya da grip gibi etkilerden oluşmaktadır. Bu öksürük çeşidi eğer ki 4 hafta kadar devam ediyorsa akut, 4 haftadan daha uzun süre devam ediyorsa kronik olarak nitelendirilmektedir. Öksürüğü engellemek için öncelikle sigara içmemeli ve sigara dumanı olan yerlerden uzak durulmalıdır. Bu tarz durumlarda doktora gitmek gerekmektedir. Çünkü öksürük bir hastalığın habercisi de olabilir. Eğer ki doktor ilaç kullanmayı zorunlu kıldıysa onu içmelisiniz. Bunların yanında doğanın dunmuş olduğu çeşitli bitkiler de öksürüğe iyi gelmektedir. Üşütme kaynaklı öksürükler de ılık bitki çayları tüketilebilir. Ayrıca günde yaklaşık olarak 2 litre su içilmesi gerekmektedir. Su boğazın temizlenmesine yardımcı olur.

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Bitki çayları içerisinde bulunan vitaminler sayesinde vücuda enerji verirken aynı zamanda öksürüğün iyileşmesine de katkı sağlamaktadır. Bu bitki çaylarından bazıları şu şekildedir:

Ihlamur: İçerisindeki doğal bileşenler sayesinde iltihap giderici, ağrı kesici ve tahriş önleyici olarak tüketilen ıhlamur çayı boğazın yumuşamasına ve öksürüğün azalmasına yardımcı olmaktadır. Günde yaklaşık olarak 2-3 bardak içilen ıhlamur düzenli tüketilmelidir. İçerisine şeker değil bal ilave edilirse daha sağlıklı olacaktır.

Zencefil Çayı: İltihap giderici olarak bilinen zencefil hem çay olarak hem de bal ve karanfil ile karıştırılarak kür gibi tüketilebilmektedir. Bu bitki çayı öksürüğü kesmek için oldukça etkilidir.

Adaçayı: Boğazı yumuşatmak, ağrısını azaltmak için kullanılan bir bitki çayıdır. Boğaz enfeksiyonunu engelleyerek öksürük giderici etki meydana getirir. Sadece bitki çayı olarak tüketilmez aynı zamanda gargara yapılarak da kullanılmaktadır.

Ekinezya Çayı: Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların iyileşmesinde, akciğer ve boğaz iltihabının vücutta meydana getirebileceği hasarların engellenmesinde faydalı olan ekinezya çayı, öksürük için günde 2 fincan içilebilir. Demlenerek tüketilmelidir ve içerisine bal ilave edilebilir.

Ayva Çayı: Öksürüğü yumuşatan ve yatıştıran ayva çayı; kaynamış suyun içerisine yaklaşık 10 adet ayva tohumu atılması ile elde edilir. Yemeklerden yarım saat önce ya da 1-2 saat sonra, mide tam dolu değilken tüketildiğinde daha fazla etki meydana getirmektedir.

Bitki çayları ilaç değildir. Bunlar sadece öksürüğün yumuşaması, bağışıklığın güçlenmesi ve vücudun ısınması için faydalı olan içeceklerdir. Eğer ki önemli bir hastalık nedeniyle öksürüğünüz varsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

Öksürük Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Farklı şekillerde görülen öksürük, bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bronşit ya da bronş kanseri öksürüğe neden olabilmektedir. Bunların yanında mide hastalıkları, astım, alerji ve KOAH en sık görülen öksürük hastalıklarıdır. Öksürüğün neyden kaynaklandığını bilmek tedavisinin daha sağlıklı yapılması için gereklidir. Bu nedenle öksürük asla basite alınmamalı ve yoğun ise sigara gibi tütün maddelerin uzak durulmalıdır.

Geçmeyen Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Çoğu kişide meydana gelen inatçı öksürük, boğaz akıntısı gibi sebeplerden meydana gelebilmektedir. Vücudun bağışıklık sistemini devreye sokması üzerine üretilen mukus tam olarak atılmadığında akıntı haline gelir ve öksürük oluşturur. Geçmeyen uzun süreli öksürükte doktora gidilmelidir. Eğer ki önemli bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa bol su içilmeli, sağlıklı beslenmeli ve bitki çaylarında da destek alınmalıdır. Bu şekilde geçebilir. Fakat nedeni bir hastalıksa ilaçla tedavi edilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Erkekler Kilo Almak İçin Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

Erkekler Kilo Almak İçin Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

Erkekler kilo almak için; aşırı yağlı besinlerden ziyade protein ağırlıklı ve kalorisi yüksek sağlıklı besinlerden tüketmeleri gerekmektedir...

Lavanta Sabununun Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Kullananlar

Lavanta Sabununun Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Kullananlar

Hoş kokusu ile bildiğimiz lavanta sabunu; lavanta bitkisinin tohumu, yağı ve çiçeklerinden elde edilen, ferahlatıcı, uyarıcı ve rahatlatıcı etkisi olan, cilt ve saç için oldukça faydalı olan bir üründür...

Erken Adet Olma Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Erken Adet Olma Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Erken adet olma; ergenliğe henüz yeni ulaşmış genç kızlarda hormonların düzgün bir şekilde çalışamaması sonucunda gerçekleşirken aynı zamanda beyindeki hipotalamus, tiroid bezi, yumurtalıklar, rahim, böbrek üstü bezleri ve genital bölgedeki vulva gibi bölgelerin herhangi birinde fonksiyon bozukluğu meydana geldiği zaman da görülebilmektedir...

Agraflı Korse Nedir? Ne işe Yarar? Kullananlar ve Fiyatları

Agraflı Korse Nedir? Ne işe Yarar? Kullananlar ve Fiyatları

Agraflı korse; ince ayarlanabilir askılardan yapılan ya da ağ kısmında korsenin vücutta daha iyi durmasını sağlan kopçaların olduğu korse modelidir...