yeniloji.com
Sağlık

Şeker Kamışı Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?

Henüz yorum yazılmadı
Şeker Kamışı Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?
Yeniloji 37 görüntüleme

Şeker kamışı suyu; B vitamini ve demir bakımından zengin olan, oldukça besleyici, bol miktarda lif barındıran doğal bir içecektir.

Şeker Kamışı Suyu Faydaları Nelerdir?

Potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, tiamin, riboflavin ve birkaç amino asit barındıran şeker kamışı suyu, aynı zamanda flavonoidler ve polifenolik gibi antioksidanlar barındıran doğal bir besindir. -Şeker kamışı suyu neye iyi gelir diye baktığımızda;

  • İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesini sağlar. Enfeksiyon ile mücadele eder. İdrar yaparken hissedilen yanma hissinin önlenmesini sağlar. Ayrıca böbrek taşlarını da önler.
  • Şeker kamışı suyu içerisine yer alan antioksidanlar, karaciğeri enfeksiyona karşı korumaktadır. Ayrıca bilirubin seviyesini de düzenlemektedir. Vücuttaki protein eksikliğini giderir ve besin maddelerini yeniler. Bağırsakları da temizler ve vücudu toksinlerden uzak tutar. Adeta detoks etkisi meydana getirir.
  • Kanser hücrelerinin yok edilmesi ve vücuttan uzak tutulması görevine sahiptir. Serbest radikalleri giderir ve daha uzun bir yaşam sürmeyi sağlar.
  • İçeriğinde yer alan bileşenler sayesinde kansızlığa iyi gelir. Kansızlık probleminiz varsa ve demir eksikliği söz konusu ise bu içecekten tüketebilirsiniz.
  • Vücuda enerji veren şeker kamışı suyu, vücudun daha dinç kalmasını sağlar.
  • Kas ve kemik gelişimini desteklemektedir. Kemiklerin daha güçlü olması ve gelişmesi için bu içecekten yararlanabilirsiniz.
  • Midenin rahatlamasına destek olan şeker kamışı suyu, aynı zamanda mide problemlerinin çözülmesine de yardımcı olur. Bununla birlikte kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerine de iyi gelir.
  • Solunum yolunun temizlenmesini sağlar. Bronşit ve astım gibi hastalıklara yardımcı olur. Kuru öksürük problemlerine karşı da etkili olur.
  • Şeker kamışı suyu cilt sağlığına iyi gelir. Sivilceleri giderir, lekeleri azaltır ve yaşlanmayı geciktirerek cildin esnek olmasını sağlar. İçeriğinde yer alan alfa hidroksi asitleri bulunur. Bunlar cilde parlaklık sağlar ve canlılık verir.
  • Şeker kamışı pekmezi saç beyazlamasının önlenmesi konusunda da etkilidir.

Oldukça lezzetli olan şeker kamışı suyu tadı pek çok kişi tarafından beğenilmektedir. İçeriğindeki şeker de doğal olduğu için sağlık açısından pek çok fayda sağlamaktadır.

Şeker Kamışı Suyu Nasıl Yapılır?

Genel olarak şeker kamışı suyu Adana ilimizde çok sık içilmektedir. Makinede üretilen bu doğal içecek birçok fayda sağlamaktadır. Makine şeker kamışını ezer ve daha sonra süzgeçten geçirilmesini sağlayarak servis yapılmaktadır. Kasımda başlayan ve Mat ayının sonuna kadar üretimi yapılan bu suyun kaynağı içeriğinde doğal şeker barındıran şeker kamışıdır.

Sadece ülkemizde değil dünya üzerinde ünlü olan şeker kamışı suyu makinesi ile bu içeceği elde etmek çok kolaydır. Ülkemizde geleneksel olarak eski bir tarihi vardır. Adana yanı sıra İstanbul'da da bulabilirsiniz.

Şeker Kamışı Pekmezi Neye İyi Gelir?

Sağlıklı bir şeker olan şeker kamışı şurubu olarak bahsedebileceğimiz bu doğal pekmez, antioksidan içeriği sayesinde vücutta bağışıklığın güçlenmesi etkisi meydana getirir. Enerji veren ve kilo vermeyi destekleyen bu içecek aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesi için de faydalıdır. Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına destek olur.

Yaşlanma belirtilerini önleyen şeker kamışı suyu günümüzde cilt sağlığı açısından pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Stresin azalması, kalp sağlığının iyileşmesi, sindirimi desteklemek, böbrek taşını gidermek ve enfeksiyon ile savaşmak için doğal bir çözüm yaratmaktadır.

Şeker Kamışı Suyu Nerede Satılır?

Ülkemizde sınırlı bir şekilde üretilen şeker kamışı suyu her ilde rahat bir şekilde bulunmamaktadır. Organik besin satan yerlerde şeker kamışı suyu fiyatı uygun bir şekilde satılmaktadır. İnternet üzerinden bu doğal içeceği sipariş verebilirsiniz. Şeker kamışı pekmezi sağlık açısından çok faydalı olsa da aşırı miktarda tüketmeyiniz. Kronik hastalığı olanlar da uzman bir doktora danışarak tüketmelisiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Nioli Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Nioli Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Nioli yağı; sivilce problemlerinin giderilmesi için kullanılan, anti-bakteriyel özelliğe sahip olan ve aynı zamanda akneye eğimli ciltlerin tedavi edilmesi için etkili olan bir yağ çeşididir...

Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan meyveler, diyet listelerine eklenebilen ve kalori yakımına destek olan yiyeceklerdir...

Besinlerin Taze ve Doğal Olmasının Faydaları

Besinlerin Taze ve Doğal Olmasının Faydaları

Doğru bir şekilde alışverişlerini gerçekleştiren kişiler, genellikle besinlerin taze ve doğal olmasının faydaları konusunda da bilgi sahibi olan insanlardır...

Soğan Suyu Ne İşe Yarıyor?

Soğan Suyu Ne İşe Yarıyor?

Soğan suyu; şifa deposu olarak bilinen, hem hastalıkların iyileşmesine katkı sağlayan hem de zayıflama konusunda birtakım etkiler meydana getiren doğal bir kürdür...