yeniloji.com
Sağlık

Gıda Zehirlenmesi Kaç Saat Sonra Belli Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Henüz yorum yazılmadı
Gıda Zehirlenmesi Kaç Saat Sonra Belli Olur? Belirtileri ve Tedavisi
Yeniloji 1841 görüntüleme

Gıda zehirlenmesi; bakteri, mikroorganizmalar, virüs ya da parazit gibi varlıklar nedeniyle besleyiciliğini kaybederek içeriği bozulmuş olan gıdaların tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan ve ciddi sağlık problemlerinin oluşumuna neden olan bir durumdur.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Bakteriyel toksinler nedeniyle meydana gelen gıda zehirlenmesi bakteriyel olmayan mantar zehirlenmesi gibi sebeplerden ötürü de oluşabilmektedir. Belirtiler zehirlenmenin kaynaklandığı duruma göre değişir. Genel olarak her zehirlenmede ilk belirtiler mide bulantısı, ishal, kusma, karın bölgesinde oluşan kramplar ve baş dönmesi gibidir. Zehirlenme belirtileri bazen 1 gün içerisinde kaybolurken bazen birkaç gün sürebilir.

Gıda zehirlenmesi; bakteri içeren besinlerin tüketilmesi sonucunda oluşur ve bu toksin maddeler vücuttan atılana kadar belirtiler devam eder.

Besin zehirlenmesi tüketim tarihi geçmiş bir yiyecek, zehirli olarak adlandırılan ve doğada fazlaca bulunan ot, mantar gibi şeylerin tüketilmesi gibi nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Bakteri kaynaklı olan ya da olmayan besin zehirlenmeleri, ciddi belirtiler meydana getirebilir. Bu tarz durumlarda acil olarak en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Çünkü bazı zehirlenmeler vücudun iflas etmesine neden olabilir.

Gıda Zehirlenmesi Kaç Saat Sonra Belli Olur?

Oluşum nedenine bağlı olarak gıda zehirlenmesi bazen 1 saat sonra bazense 20 gün sonra bile meydana gelebilir. Genel olarak bakteri toksini vücuda girdikten sonra hızlıca yayılır ve kana karışır. Bunun sonrasında birkaç saat içinde vücutta belirtiler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bazı zehirlenmeler 1 gün içerisinde vücuttan atılır. Bazıları ise daha hasar verici olabilir.

Belirtiler günlerce devam ettiğinde mutlaka önlem alınmalıdır. Eğer ki 3 günden fazla ishal söz konusuysa, yüksek ateş seyrediliyorsa, ağız kuruluğu varsa, vücutta su kaybına bağlı olarak az idrara çıkma durumu söz konusuysa zehirlenme meydana gelmiş olabilir. Mutlaka uzman bir doktora gitmeli ve tedavi başlamalıdır. Zehirlenme vakaları günümüzde de oldukça sık bir şekilde görülmektedir. Bu durum kişilerde ölüm tehlikesi bile meydana getirebilir.

Besin Zehirlenmesi Neden Olur?

Genel olarak yiyeceklerde belli nedenlere dayalı olarak bakteri üremesi ve bunun tüketilmesi sonucunda zehirlenmeler meydana gelmektedir. Et, tavuk gibi besinler ya da tüketim tarihi geçmiş olan bozulmuş gıdalar zehirlenmeye neden olabilmektedir. Bunun yanında bakteri kaynaklı olmayan direkt olarak bitkinin bir savunma mekanizması olarak oluşturduğu zehirli maddeler de neden olabilir. Zehirli mantarlar buna örnek olarak gösterilebilir. Bunların yanı sıra virüslere bağlı olarak meydana gelen zehirlemeler de söz konusu olabilir. Hepatit virüsleri bunlara örnek olarak gösterilebilmektedir.

Besin Zehirlenmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır? Evde Yapılır mı?

Gıda zehirlenmeleri evde uygulanabilecek basit karışımlar ve bol miktarda su tüketilmesi ile yaklaşık olarak 1-3 gün içerisinde geçmektedir. Vücuttaki toksin maddelerin atılması sağlandıktan sonra belirtiler ortadan kalkmaktadır. Bu süreçte bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü ishal ve kusma gibi durumlar vücutta ciddi anlamda sıvı kaybı meydana getirir. Hastaneye gittiğinizde ise doktorun uygun gördüğü bir tedavi şekli uygulanmaktadır. Gerektiği durumda serum tedavisi yapılabilir. Çok ciddi zehirlenmelerde ise farklı uygulamalar söz konusu olmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk alerjisi; soğuk ile temas edildiği zaman ellerde ve ayaklarda şişme, kızarıklık gibi etkenlerinde meydana gelmesi sonucunda oluşan, halk arasında soğuk ısırması veya soğuk ürtikeri olarak da adlandırılan bir rahatsızlıktır...

Doğum Sonrası Sağlıklı Diyet Programı

Doğum Sonrası Sağlıklı Diyet Programı

Doğum sonrası sağlıklı diyet yapmak için öncelikle düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı elde edilmeli ve bunun yanında bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır...

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Kanda bulunan şeker oranının geçici bir şekilde artmasına hiperglisemi (yüksek kan şekeri) denir...

Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı

Arpa Suyu Diyeti Nedir? Zararları ve Yapılışı

Fit ve zayıf bir vücut hayali kuranların uyguladıkları arpa suyu diyeti, iştahın kesilmesini ve açlık duygusunun bastırılmasını sağlayan bir beslenme programıdır...