yeniloji.com
Sağlık

Mide Spazmı Nedir? Nasıl Geçer? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Mide Spazmı Nedir? Nasıl Geçer? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
Yeniloji 341 görüntüleme

Mide spazmı; midenin şiddetli bir şekilde kasılması sonucunda ortaya çıkan bir tür sindirim sistemi hastalığıdır. Pek çok kişide görülebilen bu durum, yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Mide Spazmı Nedir, Ne Demek?

Gün içerisinde uzun süre yemek yenmediği zaman sonrasında hızlı bir şekilde yemek yendiği zaman mideye aşırı bir yük binmesi ile ortaya çıkan mide spazmı, midede meydana gelen kasılmaları belirten bir durumdur. Uzun süre yemek yemediğiniz zaman mideniz küçülür. Aniden hızlı bir şekilde yemek yemeye başladığınızda ise midenin kapasitesi ani bir şekilde büyümeye başlar. Bu beraberinde kasılmaları ve sonrasında spazmı getirir. Ağrılı bir kasıl ile kendini gösteren mide spazmı ülser, gastrit, onikiparmak bağırsak hastalığı ve mide kanserine neden olabilir. Soğuk ve çiğ yemekler tüketildiği zaman meydana gelebilen mide spazmı öldürür mü diye baktığımızda nadir de olsa bu tarz durumlara neden olabileceğini belirtebiliriz.

Mide Spazmı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Günlük hayatta meydana gelebilen mide spazmına ne iyi gelir diye baktığımızda ağrıları hafifletmek ve yumuşatmak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • Taze nane çayı içmek midenin rahatlamasına yardımcı olur. Sadece spazm ya da ağrı meydana geldiği zaman değil, haftada 2-3 defa bu çayı tüketerek mide sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Şifa deposu olan zencefilden yapılan çaylar midenin rahatlamasına yardımcı olur.
  • Sıcak su torbası ile mideye hafifçe baskı yaparak ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Su tüketimi mide sağlığı için önemlidir. Yavaş yavaş ve bol miktarda su tüketerek midenizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Mide krampları için meyan kökü sık sık tercih edilebilen bir bitkidir. Meyan kökünü demleyip 2-3 saate bekletip, süzdükten sonra içebilirsiniz. Midenin rahatlamasını sağlayan bu bitki çayı aynı zamanda ağrıları da hafifletmektedir.

Mide spazmı geçiren kişi ne yapmalı diye soracak olursanız öncelikle doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle sık sık bu sorunu yaşıyorsanız farklı problemler de söz konusu olabilir. Mide spazmı giderici ilaçlar ile tedavi sağlanabilir. Doktor uygun yöntemi muayene edip verecektir.

Mide Spazmı Neden Olur?

Midenin uzun süre aç kalması sonrasında öğünlerin hızlı ve aşırı yenmesi mide spazmı meydana getirebilmektedir. Özellikle yağlı ve baharatlı besinlerin tercih edilmesi ve lokmaların tam olarak çiğnenmemesi bu duruma sebebiyet verebilir. Beslenme sonrasında gelişebilirken strese bağlı mide spazmı da söz konusu olabilir. Stres sonucunda midede gaz meydana gelir ve kasılmalar oluşabilir. Ağrılar 2-3 saat sürebilirken ülser ve gastrit problemi olan bazı kişilerde bu durumun 2-3 gün devam ettiği gözlemlenmiştir.

Mide Spazmının Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak en net belirtisi şiddetli mide ağrılarının görülmesidir. Karın bölgesine bir bıçak saplanmış gibi ağrı meydana gelmektedir. Kişi her hareket ettiğinde ağrı daha da şiddetlenmektedir. Eğilip kalkarken, yürürken ağrı artar ve karında şişlik oluşur. Karın ağrısına ek olarak terleme gözlemlenir. Gaz çıkarma hissi, hıçkırığın artması ve sıklaşması, öksürük, kusma, mideden gelen bir ağız kokusunun olması, midede şişkinlik olması mide spazmı belirtileri arasındadır. Adet döneminde mide spazmı da söz konusu olabilir. Bu ağrıların daha da artması gibi durumlar meydana getirir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığı Nasıl Çabuk Geçer?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığı Nasıl Çabuk Geçer?

Güneş yanığı; güneşin zararlı ışınlarının ciltte hasara yol açması sonucunda meydana gelen bir durumdur...

Reyhan Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir?

Reyhan Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir?

Reyhan bitkisi; fesleğen ile aynı familyadan olan, güçlü mikrop söktürücü etkiye sahip ve vücuttaki virüslerin giderilmesi için olan bir bitki türüdür...

1000 Kalorilik Diyet Listesi Nedir? Sağlıklı mı?

1000 Kalorilik Diyet Listesi Nedir? Sağlıklı mı?

1000 kalorilik diyet listesi; kısa süre içerisinde kilo vermeye destek olan ve yağ yakan besinlerden oluşan programdır...

Kandidiyazis Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kandidiyazis Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kandidiyazis, genital bölgede meydana gelen hem psikolojik hem de fiziksel açıdan zorlukların yaşanmasına sebep olan bir hastalıktır...