yeniloji.com
Yaşam

Radyasyonun Zararları Nelerdir? Kanserle İlişkisi Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Radyasyonun Zararları Nelerdir? Kanserle İlişkisi Nedir?
Yeniloji 2349 görüntüleme

Günlük hayatta sık sık maruz kaldığımız radyasyon; gereğinden fazla olduğunda ölümcül sonuçlar meydana getiren bir enerji olarak tanımlanmaktadır.

Radyasyonun Zararları Nelerdir? Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte gün içerisine sık sık maruz kaldığımız radyasyon, vücudumuz için zararlı olan bir enerjidir. tüm dünya tarafından bilinen uzmanlar tarafından sürekli olarak uyarı verilen bu durum ortamda taşının bir enerji olarak ifade edilmektedir. Foton ismi verilen ve herhangi bir ağırlığı bulunmayan enerji paketçikleri yani elektro manyetik dalgalar tarafından taşınan radyasyon, bazı durumlarda atomlarda iyonlaşma meydana getirebilmektedir. Bu durumda iyonlaştırıcı radyasyon olarak da tanımlanmaktadır.

Yüksek dozları insan sağlığı için zararlı olan iyonlaştırıcı radyasyonun düşük dozlarının insan sağlığı için ne tür etkilerinin olduğu henüz tam olarak belirtilmemiştir. Yaşadığımız dünya içerisine radyasyona maruz kalmamak neredeyse mümkün değildir. Fakat ne kadar az dozda kalınırsa o kadar sağlıklı olmaktadır. Gereğinden fazla radyasyona maruz kalmak DNA üzerinde kopmaların ve bozulmaların meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. DNA sarmallarında meydana gelen kopmalar kanser gibi hastalıkların oluşmasına neden olur. ayrıca meydana gelen bu genetik bozukluk nesilden nesile de aktarılabilmektedir. Günümüzde bu enerji daha çok gözleri etkilemektedir. Pek çok göz bozukluğunun temel sebebi radyasyon olarak gösterilmektedir. Radyasyonun etkisi yıllar boyunca devam edebilmektedir. Daha önce yaşan birtakım radyasyon felaketlerinin 11 kuşak sürebileceği belirtilmektedir.

Radyasyonun Kanserle İlişkisi Nedir?

Yayılan enerji sonrasında hücrelere zarar veren ve mutasyona uğramasına sebep olan radyasyon kanser yapar mı diye çok sık merak edilmektedir. Hücrelerde meydana gelen deformasyon ve değişim kanser hastalıklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumda değerlendirdiğimiz zaman birebir ilişkinin bulunduğunu belirtebiliriz. Vücudun herhangi bir sebepten ötürü maruz kaldığı radyasyon, DNA'nın gen mutasyonuna uğramasına neden olur. Bu tarz durumlar tüm dünyada kanser hastalığının yayılmasına sebebiyet vermektedir.

İyonlaştırıcı radyasyondan kaynaklanan birtakım biyolojik etkenler kalıtımsal bozuklukların yanı sıra kanser gibi hastalıklar meydana getirebilmektedir. Doğrudan radyasyona maruz kalan hücrelerde mutasyon ve deformasyon meydana gelebilmektedir. Kanser hastalığı tamamen hücrelerdeki bu değişim sonucunda meydana gelmektedir. Yani yüksek radyasyona fazla maruz kalmak bu tarz durumlara sebep olabilir. Radyasyon olan bir yerde geçirilen zaman maruz kalınan doz ile paralel ilerleme göstermektedir.

Evde Radyasyondan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Evde, iş yerinde ve hemen hemen her yerde karşılaştığımız radyasyonu önlemek için çiçeklerden yararlanabiliriz. Radyasyon ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için anatoryum çiçeği alabilirsiniz. Bu bitki çevresindeki radyasyonun temizlenmesini sağlamaktadır. Bir başka bitki olarak aloe vera sayılmaktadır. Elektronik eşyalardan yayılan radyasyonun temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Benjamin kauçuğu, karanlık yerde yaşamayı seven ölümsüzlük mantarı, aşk merdiveni ve kaktüs gibi bitkiler de aynı şekilde vücudumuzun zararlı ışınlardan korunmasını sağlamaktadır.

Radyasyon Çeşitleri Nelerdir? Özellikleri Nelerdir?

İki şekilde sınıflandırılan radyasyon çeşitleri parçacık ve dalga tipleri ile karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bunlar da kendi araların iyonlaştırıcı ve iyonlaştırıcı olmayan radyasyon olarak iki çeşide ayrılmaktadır. İyonlaştırıcı radyasyon çeşitleri alfa parçacıkları, beta parçacıkları, Gama ışınlar, X ışınları ve nötronlardır.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kişniş Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

Kişniş Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

Kişniş; Akdeniz çevresinde yetişen, aş otu olarak da bilinen, maydanozgiller familyasına ait olan bir bitki türüdür...

Toz Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Toz Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Toz zencefil çayı; C ve B6 vitamini açısından zengin, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller içeren, pek çok hastalığa şifa olan ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılan doğal bir çaydır...