yeniloji.com
Sağlık

Kamburluk Tedavisi İçin Hangi Doktora, Hangi Bölüme Gidilmeli?

Kamburluk tedavisi, hastalığın ilerleme durumuna ve derecesine göre yapılan uygulamalardır.

Henüz yorum yazılmadı
Kamburluk Tedavisi İçin Hangi Doktora, Hangi Bölüme Gidilmeli?
Yeniloji 300 görüntüleme

Kamburluk tedavisi, hastalığın ilerleme durumuna ve derecesine göre yapılan uygulamalardır. Kifoz derecesinin ölçülmesi ve ne tür bir yöntem uygulanacağı uzman doktorlar tarafından belirlenmektedir.

Kamburluk İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kifoz omurgada meydana kaymalar ve eğimler sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın tedavisi için ortopedi doktoruna gitmek gerekmektedir. Ortopedi doktorları iskelet sistemini inceleyen ve bu konuda uzman olan kişilerdir. Vücut iskeletinin yapı taşı olan omurgada meydana gelen rahatsızlıkları inceleyen uzman doktorlar aynı zamanda gerekli görüldüğü taktirde müdahale edebilmektedir. Alanında uzman olan bu doktorlar kamburluğun derecesini ölçerek gerektiği şekilde tedavi uygulamasında bulunurlar.

Kamburluk kadın, erkek birçok kişide görülebilen ama daha fazla büyüme çağındaki çocuklarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İlerleme gösterdiği zaman oldukça kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Omurganın öne doğru eğilip sırtta kavis meydana getirmesi iç organların sıkışıp zarar görmesine ve aynı zamanda göğüs bölgesinin sıkışmasıyla nefes almada güçlük meydana getirebilir. Bu nedenle belirtiler meydana geldiği andan itibaren uzman doktorlara başvurulmalı ve bu konuda önlem alınmalıdır.

Kifoz İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Fiziksel görünüş açısından kolayca fark edilen kifoz, duruş bozukluğu sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Yanlış duruş pozisyonları zaman içerisinde omurganın eğilmesine, omuzların öne doğru çökmesine ve bel bölgesinin çukurlaşmasına neden olmaktadır. Bu durum tıp dilinde kifoz halk ağzından kamburluk olarak nitelendirilen duruş bozukluğu rahatsızlığınızı meydana getirmektedir. Kamburluk aynı zamanda kemikte meydana gelen bir hasar sonucu da oluşabilmektedir.

Kifoz belirtileri görülmeye başlandığında hastanelerin ortopedi bölümlerinden bulunan uzman doktorlara başvurulmalıdır. Bu rahatsızlık iskelet yapısında meydana gelen bir durum olduğu için ortopedi bölümleri ilgilenmektedir. Bu bölümdeki doktorlardan destek alarak gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Kifoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sırtta ağrılara ve kaslarda güçsüzlüğe neden olan kamburluğun tedavisi ilerleme durumuna ve nedenine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer ki rahatsızlık çok ileri bir hal almamışsa yoga gibi egzersizler ve gün içerisinde kişinin birtakım durumlara dikkat etmesi ile düzelebilmektedir. Aynı zamanda dik durmaya yardımcı olan kamburluk önleyici korseler ile kasların güçlenmesi de sağlanabilmektedir. Bu şekilde tedavi gerçekleştirebilir. Ortopedi doktorları eğer ki kamburluk çok ilerlemişse bu sefer cerrahi ameliyatı çözüm olarak sunabilirler. Kamburluk ameliyatı sırasında sırttaki kavis olması gerektiği şekle getirilmektedir. Ameliyat sonrasın da kaslar oldukça güçsüz kaldığından dik duruş korselerinden yararlanılabilir. Postür bozukluğu bu aparatlar sayesinde düzeltilebilmektedir.

Kamburluk Önleyici Korse ve Yelek

Duruş bozukluklarının düzelmesine yardımcı olan kamburluk önleyici yelekler omuz, sırt ve bel bölgesinin olması gereken açıya ve hizaya gelmesine yardımcı olmaktadır. Eğer ki gün içerisinde devamlı olarak kambur duruyorsanız bu kifoza neden olabilir. Bu yanlış duruşların düzeltilmesi için manyetik sırt korselerinden yani dik duruş aparatlarından yararlanabilirsiniz. Böylece dik durarak eğimin zaman içerisinde düzelmesine yardımcı olabilirsiniz. Günde 1-2 saat takarak 3 hafta içerisinde kamburluk derecesine göre etkili sonuçlar alabilirsiniz. Ortopedi doktorları da gerekli gördükleri hastalara bu korseleri tavsiye etmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kas Yapmadan Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Kas Yapmadan Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Kas yapmadan zayıflamak için yapılan egzersizler ile vücuttaki yağları atmak ve düzenli hafif kalorili beslenmek gerekmektedir...

Verilen Kiloyu Geri Almamak İçin Ne Yapmalı?

Verilen Kiloyu Geri Almamak İçin Ne Yapmalı?

Kilo vermeyi başaran ancak verilen kiloyu geri almamak için ne yapmalı sorusunun yanıtını bilmeyen kişilerin araştırmalarına hemen başlamaları ve emeklerinin boşa gitmemesini sağlaması gerekmektedir...

Yeşil Kahve Zayıflatırmı? Kilo Vermek İçin Nasıl İçilir?

Yeşil Kahve Zayıflatırmı? Kilo Vermek İçin Nasıl İçilir?

Yeşil kahve; içeriğinde bulunan klorojenik asit sayesinde vücuttaki şeker emiliminin düşürülmesini sağlayan özelliği ve obeziteye karşı etkisi ile bilinen, zayıflamaya yardımcı bir besin maddesidir...

Yalan Söyleme Hastalığından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı? Tedavisi Nedir?

Yalan Söyleme Hastalığından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı? Tedavisi Nedir?

Yalan söyleme hastalığında yani mitomanide, hasta kendini yalan söylemekten alıkoyamaz ve sorulan her soruya bir yalan ile cevap verir...