yeniloji.com
Zayıflama

Kuşburnu Çayının Faydaları ve Zararları Nedir? Zayıflatır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Kuşburnu Çayının Faydaları ve Zararları Nedir? Zayıflatır mı?
Yeniloji 1679 görüntüleme

Kuşburnu çayı; grip, nezle, faranjit, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar için faydalı olan, içerisinde yüksek oranda C vitamini barındıran bir bitki çayıdır.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan kuşburnu çayı, çok eski zamanlardan bu yana şifalı içeriği ve faydalı etkileri için kullanılan bir bitki çayıdır. C vitamini açısından zengin olarak bildiğimiz limondan çok daha fazla vitamin barındırmaktadır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar için sıklıkla tercih edilmektedir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan kuşburnu çayının faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Özellikle 60 yaşından sonra görülen kas ve eklem ağrılarının giderilmesi için yardımcı olmaktadır. İltihap söktürücü özelliği vardır ve bu sayede enfeksiyonların giderilmesine destek olur.
  • C vitamini açısından zengin olan bu çay düzenli olarak tüketildiği zaman kısa süre içerisinde bağışıklığın güçlenmesine destek olmaktadır. Bu etki sayesinde enfeksiyonlara karşı vücudu dirençli hale getirir.
  • Antioksidan açısından zengin olan kuşburnu çayı, vücuttan toksin atılmasına yardımcı olmaktadır. Hücrelerin kendini yenilemesini sağlar ve bu etki sayesinde hasar onarımı meydana getirir.
  • Midenin asit düzeyini düzenleyen kuşburnu çayı aç karnına tüketildiği zaman midede ülser ve gastrit gibi rahatsızlıkların giderilmesi konusunda etkili olmaktadır.

Vücutta yüksek kolesterol seviyesinin düzenlenmesini ve dengelenmesini sağlayan kuşburnu çayı, aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı da etkilidir. Ödem söktürücü etkisi bulunan bu doğan bitki çayı, kan şekerini dengeler ve vücudun doğal işlevinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Kuşburnu Çayının Zararları Nelerdir?

Genel olarak kuşburnu çayı güvenli içilebilir özelliktedir. Fakat gebelik ve hamilelik döneminde tüketilmesi çok fazla önerilmemektedir. C vitamini açısından zengin olan kuşburnu çayı aşırı miktarda tüketildiği zaman mide bulantısı, kabızlık gibi etkiler meydana getirmektedir. Ayrıca C vitamini açısından zengin olması böbrek taşı, orak hücre anemisi, hemokromatoz hastaları için zararlı olabilmektedir. Eğer ki bir sağlık probleminiz söz konusu ise tüketim öncesinde doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Kuşburnu Çayı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan kuşburnu çayı, bağırsak hareketlerini düzenler ve bu şekilde vücutta yağ yakımının gerçekleşmesine destek olur. Fakat tek başına bu çayı tüketmek etkili bir zayıflama etkisi meydana getirmez. Bunun için spor yapmak ve aynı zamanda diyet uygulamak da gerekmektedir. Kuşburnu çayı kilo vermeyi destekleyici etki sunmaktadır. Düzenli olarak taze bir şekilde tüketildiği zaman metabolizmayı hızlandıran bu kuşburnu çayı, kısa süre içerisinde kilo vermeye destek olmaktadır. Fazla kilo probleminiz varsa bu çayı tüketerek doğal ve kalıcı bir zayıflama meydana getirebilirsiniz.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Nasıl Demlenir?

Evde kolayca yapabileceğiniz kuşburnu çayı tarifi için, çaydanlığa bir miktar su ve kuşburnu ekleyiniz. Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca çayı kaynatınız ve ardından 10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra çayı süzüp tüketebilirsiniz. Miktar olarak 1 su bardağına 5-6 tane kuşburnu koymak yeterlidir. Her gün taze içmeye ve aşırı miktarda tüketmemeye dikkat ediniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hayalet Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Özellikleri

Hayalet Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Özellikleri

Hayalet korse; vücuda tamamen yapışan ve adeta vücut ile bütünleşerek birlikte hareket eden, nefes alabilen yumuşak kumaştan elde edilmiş bir korse modelidir...

Karın Düzleştirici Korse Nedir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar Var mı?

Karın Düzleştirici Korse Nedir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar Var mı?

Karın düzleştirici korse; göbek ve bel çevresini sıkılaştırarak kısa süre içerisinde incelme ve zayıflama meydana getiren esnek giysilerdir...

Savant Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Savant Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Savant sendromu; ileri seviyede zihinsel engeli bulunan fakat hafıza ile ilgili üstün yeteneklere sahip olan kişileri tanımlamak için kullanılan hastalığın adıdır...

10 Günlük Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

10 Günlük Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

10 günlük diyet; metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak etkili bir şekilde zayıflama meydana getiren bir beslenme programıdır...