yeniloji.com
Beslenme

Vegan Nedir, Ne Demek? Vegan Yemekleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Vegan Nedir, Ne Demek? Vegan Yemekleri Nelerdir?
Yeniloji 1928 görüntüleme

Etrafımızda sıklıkla duymaya başladığımız vegan tabiri, vejetaryen beslenmenin bir türü olarak gösterilmektedir.

Vegan Nedir, Ne Demek?

Ülkemizde et tüketimi son derece yoğun bir biçimde yapılırken dünyanın en ünlü mutfakları arasında yer alan Türk mutfağında da yüzlerce farklı et yemeği yer almaktadır. Vejetaryen olan kişiler, günlük hayatlarında et tüketmeyi reddeden ve bunun dışındaki ürünleri tüketerek hayatlarına devam eden kişilerdir. Son dönemde birçok kişi vejateryanlığın daha ileri ve katı bir düzeyi olan vegan tarzı beslenmeyi gerçekleştirmeye başlamış ve hayatlarına bu şekilde devam etmektedir.

Veganlık, hayvan kaynaklı gıdaların tüketilmemesi olarak nitelendirilmektedir.

Bu beslenme türünde insanlar etin yanında diğer tüm hayvansal gıdaların kullanımını bırakırlar. Oldukça zor bir yöntem olurken ülkemizde uygulanması ekstra olarak sıkıntılı bir durumdur. Bunun yanında bu kişiler gıda olarak tüketimin dışında günlük hayatlarında da hayvanlar kullanılarak elde edilen ürünleri kullanmazlar.

Veganlar Ne Yemez? Ne Sevmez?

Vegan olan kişilerin beslenme düzenleri içerisinde hayvansal gıdaların hiçbiri yer almaz. Hayvansal gıda dendiğinde akla gelen ilk ürünler olan et, süt ve yumurta kesinlikle kullanılmamaktadır. Bunun yanında süt ürünleri olarak gruplandırılan peynir, yoğurt ya da tereyağı gibi ürünler de hayatın bir parçası olarak görülmez. Bunun yanında arılardan elde edilen bal da kullanılmayan gıdalar arasında yer almaktadır.

Bu gıdaların yanında insanlar deri montlar, ayakkabılar ya da çantaları da tercih etmeden hayatlarına devam ederler. Tüm bu gıdaların ve malzemelerin hayattan çıkarılması ülkemizde oldukça zor bir yaşam sürecine girmek anlamına gelmektedir.

Vegan Yemekleri Nelerdir? Hangileridir?

Birçok gıdanın kullanılmadığı bu beslenme türünde insanlar olabildiğince bakliyat tüketmeye çalışırlar. Hayvansal ürünlerin içerisinde yer alan protein ve bunun yanındaki minerallerin vücuda alınması gerekli olduğundan baklagiller son derece önemlidir. Bunun yanı sıra yeşil sebzelerin tamamı rahatlıkla kullanılabilir. Herhangi bir işlemden geçirilmeden tüketilebilen ceviz, badem, fıstık ya da fındık gibi ürünler de tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra kuru meyveler de enerji vermesi amacıyla sıklıkla kullanılır. Pirinç, bulgur ve mısır gibi ürünler de tokluk hissinin oluşmasında çok etkili olan ve vegan yemekleri içerisinde sıkça kullanılan malzemelerdir.

Vegan Olmanın Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi vegan beslenme türünü duyduğunda oldukça soğuk karşılar. İnsanların çoğu, bu besinleri tüketmekten hoşnut oldukları için vazgeçmeleri de oldukça zor olacaktır. Ancak bunun yanında gün içerisinde çok daha düzenli bir şekilde uyku uymak mümkün olur. Bunun yanında cildin yenilenmesi ve daha uzun süre genç kalması da bu beslenme türü ile birlikte insanların gördüğü faydalar arasında yer almaktadır. Kişilerin vücutlarında arınma hissini yaşaması da birçok kişinin bu beslenme tarzını tercih etmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Her geçen gün daha fazla kişi vegan tarzı beslenmeyi hayat felsefesi haline getirirken faydalarını da kısa süre içerisinde görebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Filtre Kahve Ne Demek? Yapımı ve Faydaları

Filtre Kahve Ne Demek? Yapımı ve Faydaları

Filtre kahve; metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkileri sayesinde günümüzde en fazla tercih edilen ve tüketilen kahve olarak nitelendirilmektedir...

Patates Yoğurt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlı mı? Yapanlar ve Yorumlar

Patates Yoğurt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlı mı? Yapanlar ve Yorumlar

Patates yoğurt diyeti; kısa süre içerisinde etkili zayıflama meydana getiren, yağ yakımının gerçekleşmesine destek olan bir programdır...

Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi Nedir? Neden Olur?

Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi Nedir? Neden Olur?

Beş duyu organından birisi olan burun, oldukça karmaşık bir yapıya sahip olurken burun kanaması gibi problemlerle sıklıkla karşılaşmak mümkündür...

Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları, Tarifi, Fiyatı

Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları, Tarifi, Fiyatı

Deniz börülcesi; vücuttaki iltihapların giderilmesine katkı sağlayan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin ve en tuzlu bitki olarak nitelendirilen bir besindir...