yeniloji.com
Yaşam

Marihuana Nedir? Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Marihuana Nedir? Zararları Nelerdir?
Yeniloji 3309 görüntüleme

Marihuana; uyuşturucu bir madde olarak kullanılan, insan vücuduna etkisini kısa süre içerisinde gösterirken oldukça büyük zararlar veren bir bitki çeşididir.

Marihuana Nedir, Ne Demek?

Ülkemizde yetiştirilmesi yasaklanan ve ancak kontrollü olarak yetiştirilen kenevir bitkisi, marihuana isimli uyuşturucunun ana maddesidir. Kenevirin, kurutuşmuş olan yapraklarından elde edilen bu uyuşturucu madde yeşil ya da gri renklerde olabilmektedir. Birçok ülkede yasaklandığı için insanlar arasında kodlanmış isimleri bulunmaktadır. Araştırmalar, marijuana isimli uyuşturucunun yaklaşık olarak 200 farklı ismi olduğunu ortaya koymaktadır. Meksika'da kenevir bitkisi bu isimle anılırken buradan tüm dünyaya yayılmıştır. Geçmiş dönemlerde ilaç sektöründe kullanılan bu ürün, uyuşturucu etkisinin anlaşılmasının ardından insanlar tarafından kullanılmaya da başlanmıştır. Böyle bir durum söz konusu olunca da birçok hükümet bu malzemenin kullanımına yasak getirmektedir.

Marihuana Yaprağının Etkisi Nedir?

Uyuşturucu maddelerinden biri olan marihuana beyin üzerinde çeşitli etkiler meydana getirmektedir. Bu etki vücudu etkilemektedir. Algıda değişim, uyuşma, kısa süreli bir hafıza kaybı, gözlerde meydana gelen kanlanma, ağızda kuruluk, anksiyete, göz altlarında morarma, iştahta azalma gibi durumlara yol açmaktadır. Uzun süreli kullanım kişide daha fazla bağımlılık meydana getirir. Halsizlik ve uyuşukluk hali günlük hayatı olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Marihuananın en önemli etkilerinden biri hareketsizlik ve durgunluk olarak nitelendirilen motivasyon olamama durumudur.

Bu zararlı madde vücutta genel olarak zararlı etkiler meydana getirmektedir. Bu nedenle uzak durulması gereken bir ottur. Etki süresi vücuda göre değişiklik gösterse de genel olarak ortalama 8 saat devam ettiği belirtilmektedir.

Marijuana Tohumunun Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Bu uyuşturucu maddenin kullanımı insanlarda neşeli olma ve rahatlama hissini getirmektedir. Birçok kişinin kullanım amacı da budur. Sosyal içici olarak düzenli bir şekilde kullanmayan ancak belirli zamanlarda kullanmaktan da çekinmeyen kişiler, bu hisleri yaşamak için tercih etmektedir. Bunun yanı sıra insanlar renkleri ve müziği çok daha yoğun bir şekilde hissetmeye başlamaktadır. İnsanların ruhsal durumunu körükleyici bir etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi sebebiyle, kendisini çok kötü hisseden kişilerin kullanması doğru bir tercih olmayacaktır. İnsanlarda kalp atışının hızlanmasına sebep olurken gözlerde kızarıklık şikayetlerini ortaya çıkarmaktadır. Dumanını içine çekerek tüketen kişilerde marihuana zararları ve etkileri birkaç dakika içerisinde başlarken 2 ile 4 saat kadar sürmektedir. Yiyecek olarak tüketildiğinde etkisinin ortaya çıkması 1 saati bulmaktadır. Ancak etki süresi 4 ile 8 saat arasında uzar.

Uyuşturucu Marihuana Ot Kullanımınının Riskleri Nelerdir?

Kişiler, marihuana kullandıklarında bazı riskleri almış olurlar. Uyuşturucular arasında bağımlılık yaratma durumu düşük olması ve etkilerinin çok üst seviye olmaması sebebiyle kullanılmaktadır. Ancak ortaya çıkan risklerin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. İlk olarak insanları çok yüksek seviyede endişelendirebilmektedir. Bu durumda insanlar mantıklı düşünmekte zorlanırken çok yanlış kararlar verebilmektedirler. Bunun yanı sıra dumanının içerisinde zararlı maddeler olduğundan akciğerleri etkileyen ürünler arasında yer almaktadır. Çok fazla tüketmeye başlayan kişilerde kişisel gelişim imkanı ortadan kalkmaya başlamaktadır. Bu risklerin tamamı marihuana kullanan kişilerin kabul etmesi gereken risklerdir.

Uzun Süre Marijuana Kullanımı Nasıl Bırakılır?

Birkaç defa kullanımın ardından herhangi bir risk görmeyen ve düzenli olarak kullanmaya başlayan kişiler, sonrasında zararlarını görmeye başlayacaklardır. Bu süreçte ekonomik açıdan da çok zorlanacakları için marihuana kullanımını bırakmayı tercih edebilirler. Bu doğrultuda kullanımının bırakılmasında birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Genel anlamda sigara kullanımından çok farkı bulunmadığından bırakırken de çok büyük farklar ortaya çıkmamaktadır. Kişiler, sigarayı bırakmak için kullanılan yöntemlerin tamamını bu ürünü bırakmak için de kullanabilirler. Her geçen gün kullanıcı sayısı artan marihuana insan sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokmaktadır. Bu sebeple de kullanılmaması en doğru karar olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kızılcık Faydaları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Kızılcık Faydaları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Kızılcık; antioksidan açısından oldukça zengin olan, oldukça keski ve ekşi bir tada sahip olan çok fazla olmasa da çiğ de tüketilebilen bir meyve çeşididir...

Köpek Memesi Hastalığı Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır? Doğal Çözümü Nedir?

Köpek Memesi Hastalığı Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır? Doğal Çözümü Nedir?

Köpek memesi hastalığı; ter ve kıl bezlerinin bol olarak yer aldığı bölgelerde meydana gelen kötü kokulu, ağrılı, sıklıkla tekrarlayan, çıban ya da sivilce şeklinde meydana gelen yangısal özellikli bir rahatsızlıktır...

Saç Dökülmesinin En Büyük Sebebi ve Çaresi Nedir?

Saç Dökülmesinin En Büyük Sebebi ve Çaresi Nedir?

Beslenme, toplum, genetik etkenler, yaş, cinsiyet ve benzeri birçok farklı faktörden kaynaklı ortaya çıkan saç dökülmesi, sağlık sorunudur...

Yeşil Erik Faydası ve Kalorisi Nedir?

Yeşil Erik Faydası ve Kalorisi Nedir?

Yeşil erik; yaz mevsiminin vazgeçilmezi olarak tanımlayabileceğimiz, içerisinde bulunan asitler, bileşenler, vitaminler ve mineraller sayesinde pek çok sağlıklı etkisi bulunan bir meyvedir...