yeniloji.com
Sağlık

Tırşik Otu Faydaları Nelerdir? Tirşik Otu Zehirlenmesi, Zararları ve Kullanımı

Henüz yorum yazılmadı
Tırşik Otu Faydaları Nelerdir? Tirşik Otu Zehirlenmesi, Zararları ve Kullanımı
Yeniloji 2554 görüntüleme

Tırşik otu; Akdeniz ikliminde yetişen ve ülkemizde çoğunlukla Adana, Osmaniye illerinde ve genel olarak Kahramanmaraş-Andırın yöresinde kendiliğinden yetişen, sıklıkla tüketilen bir bitki türüdür.

Tırşik Otu Faydaları Nelerdir?

Kasım ve mart aylarında olgunlaşan ve gürleşen tırşik otu, genel olarak çorba şeklinde tüketilen ve genel olarak pişirilmeden önce haşlanması gereken bir bitki türüdür. Zehirli yapısı nedeniyle çiğ olarak tüketilmesi önerilmeyen trişik bitkisi, özellikle bağırsak ve mide hastalıklarının iyileştirilmesi konusunda etkili olmaktadır. Bu bitkiden yapılan çorba, bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olmaktadır. Kaliteli ve güçlü bir enfeksiyon çözücü olan bu otun içerisinde saponin ve alkaloid maddeleri bulunmaktadır. Bu nedenle çiğ olarak tüketilmesi zehirlenme etkisi meydana getirmektedir.

Vücut direncinin yükselmesine yardımcı olan trişik otu, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

Doğal bileşenleri sayesinde ateş düşürücü etkiye sahip olan bu bitki kış aylarında meydana gelen üşütmeye bağlı hastalıkların önlenmesine destek olur. Antioksidan açısından oldukça zengin olan bu ot, vücudu zararlı maddelerden ve serbest radikallerden arındırmaktadır. Bu etkisi sayesinde kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu bir etki meydana getirmektedir. Kan şekerinin ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olan bu ot şeker hastaları ve tansiyon rahatsızlığı olanlar için olumlu ve yararlı etkiler meydana getirmektedir. Sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını sağlar ve hazımsızlık, kabızlık gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesine destek olur.

Tirşik Otu Zehirlenmesi Nedir?

İçerisinde yer alan birtakım bileşenler nedeniyle zehirlenme etkisi meydana getirebilen tırşik otu, çiğ olarak tüketilmemesi gereken bir bitkidir. Çiğ olarak tüketildiği zaman bu bileşenler vücuda direkt olarak etki yapabilmektedir. Her gün tüketildiği zaman vücutta kusma, ishal meydana getirebilmektedir. Zehirlenme olmaması için ve bu tarz rahatsızlıkların önlenmesi için haftada en fazla 3 defa tüketilmesi önerilmektedir. Fazla tüketilmesi vücut için zararlıdır. Eğer ki daha önce bu otu hiç yemekte kullanmadıysanız öncesinde mutlaka bilen birine danışmalısınız. Genel olarak bu ottan yapılan çorbayı otu ve etkilerini bilen kişilerin tariflendirmesi güvenli olmaktadır.

Trişik Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Yanlış ve aşırı kullanımda zehirlenmeye yol açabilen tirşik çiçeği otu, toplama, doğrama ve temizleme aşamasında ellerde yanma ve kaşıntı gibi etkiler meydana getirebilmektedir. Bu etkisi nedeniyle doğrudan birebir temas yapılmaması gerekmektedir. Bir eldiven ile dokunmanız daha iyi olacaktır. Bu bitki herhangi bir pişirme işlemine tabi tutulmadan direkt olarak tüketilirse kusma, ishal, mide bulantısı meydana getirebileceği gibi aynı zamanda alp ritminde bozulma gibi sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Devamlı ilaç kullanmak zorunda olanlar, kronik hastalığa sahip kişiler ve alerjisi olanlar tırşik tohumu tüketmeden önce doktora danışmalıdır.

Tırşik Otu Kullanımı Nasıl Olur?

Bu bitki genel olarak çorba şeklinde tüketilmektedir. Bu şekilde tüketildiği zaman vücuda birçok faydası olmaktadır. Lifli yapıya sahip olan bu bitkiden elde edilen tirşik çorbası yağ yakımının gerçekleşmesine yardımcı olur. Haftada 3 kez kullanım sağlanabilmektedir. Sizler de bu bitkiyi çiğ tüketmeden çorba şeklinde kullanmaya dikkat ediniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bit Nedir? Nasıl Temizlenir? Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Bit Nedir? Nasıl Temizlenir? Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Bit; varlığını ve yaşamını devam ettirebilmek için insan kanına girmeye ihtiyaç duyan parazitler olarak isimlendirilir...

Vişne Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kan Yapar mı? Kaç Kaloridir?

Vişne Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kan Yapar mı? Kaç Kaloridir?

Vişne suyu; yaz aylarında serinletici etkisi ile sıklıkla tüketilen, içeriğinde yer alan fitokimyasallar, antioksidanlar ve C vitamini sayesinde sağlık için pek çok fayda sağlayan bir meyve suyudur...