yeniloji.com
Sağlık

OKB Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
OKB Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1923 görüntüleme

OKB hastalığı; obsesif kompulsif bozukluk olarak isimlendirilen, obsesyon olarak tanımlanan sürekli tekrarlayan düşüncelerin oluşması ve buna bağlı olarak sürekli tekrarlayan davranışların karakterize edilmesi şeklinde tanımlanan bir hastalık çeşididir.

OKB Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Yineleyici ve tekrar eden düşüncelerin, davranışların oluşmasına neden okb hastalığı, takıntılı ve endişeli davranışların süregeldiği bir rahatsızlık biçimidir. Kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, saatler boyunca aynı endişeli düşünceleri ve davranışları tekrarlamasına yol açmaktadır. Düşünmek istemediğiniz bir şeyi gün içerisinde defalarca aklınıza geldiğiniz ve bunu takıntı haline getirdiğinizi düşünüyorsanız bu hastalıktan bahsetmek mümkün hale gelecektir. Takıntıları azaltmak amacı ile kişinin aynı hareketleri defalarca tekrarlaması bu rahatsızlığın en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır.

Genel olarak okb hastalığı, mantık dışı olmasına rağmen bir düşüncenin zihni gereğinden fazla meşgul etmesi, kontrol altına alınamaması sonucunda bu durumu azaltmak ve yok etmek amacı ile birtakım davranışların tekrar tekrar yapılması şeklinde tanımlanan psikolojik bozukluktur. Bu hastalığa aynı zamanda saplantı bozukluğu da denilebilmektedir. Bu kişiler zihni yoran kaygı verici düşünceler sebebiyle devamlı korku altına olmaktadır. Bu kaygılı düşüncelerden kurtulmak için ise bazı davranışları tekrarlarlar. Örneğin ocağın kapalı olup olmadığını, kapının kilitli olup olmadığını sürekli kontrol ederler. Halk arasında bu durum takıntı olarak isimlendirilir ve psikolojik bir rahatsızlık olarak tanımlanır. Mikrop kapmaktan korkmak ve devamlı olarak elleri yıkamak da bu hastalığın bir semptomudur.

OKB Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren okb hastalığının belirtilerine baktığımızda tekrarlayıcı, rahatsızlık verici, korkutucu ve mantık dışı istekler ile baş edebilmek için ve sıkıntısını bir miktar azaltabilmek için tekrarlayıcı bazı davranışları ve zihinsel uğraşları yaptığını görebilmekteyiz. Hastalığın diğer belirtilerini şu şekilde nitelendirmek mümkündür:

  • Kişi kendine kir ya da mikrop bulaşmasından korkmaktadır. Bu nedenle kapı koluna veya çöp kutusuna dokunamamaktadır. Dokunduysa da elini defalarca yıkamaktadır.
  • Üzerine giymiş olduğu kıyafetlere bir pislik bulaştığı düşüncesine kapılır ve devamlı üstünü değiştirmek ister.
  • Hata yapmaktan oldukça korkarlar.
  • Kişide oldukça abartılı bir şekilde düzen merakı, simetri takıntısı, kusursuzluk ve mükemmeliyetçilik ihtiyacı yer almaktadır.
  • Başka birine isteyerek ya da istemeyerek zarar vermekten son derece korkar.
  • Cinsel ve dinsel konuları düşünmekten korkan bu kişiler, sosyal çevresinde uygunsuz şekilde davranmaktan korkmaktadır.

Sıkıntı meydana getirecek olan ve endişe yaratan durumlardan sürekli kaçınma ihtiyacı hisseden bu kişiler, aklından çıkmayan düşüncelere ya da görüntülere sürekli takılırlar. Eşyaları ve nesneleri sürekli düzeltme ihtiyacı duyarlar. Belirli kelimeleri ve cümleleri devamlı olarak tekrarlarlar. Bu tarz durumlar söz konusu ise kişi obsesif kompulsif bozukluk hastalığına sahip olabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın oluşum nedenleri kesin olarak belirtilmemiştir. Fakat yapılan araştırmalara göre genetik ve biyolojik kaynaklardan oluşabileceği gibi aynı zamanda çevresel etmenlerin de sebep olabileceği düşünülmektedir. Biyolojik olarak incelediğinde serotonin sistemi üzerinde durulmaktadır. Psikolojik olarak incelendiğinde ise öğrenme kuramları üzerinde durulmaktadır. Bu hastalığa sahip kişiler saçma düşüncelere sahip olduğundan hastalıklarını gizlerler. Yaklaşık olarak bir uzmana gitmeleri 10 yılı bulabilmektedir.

OKB Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

OKB hastalığının tedavisi yapılmazsa hastalığın iyileşmesi oldukça düşüktür. Eğer kişinin takıntılı düşünceleri ve davranışlarını hayatını olumsuz şekilde etkiliyorsa en yakın zamanda bir uzmana başvurmalıdır. Bazı ilaçlar ve psikoterapiler ile bu rahatsızlık tedavi edilebilmektedir. Her iki yöntem de hastalığın iyileşmesi konusunda etkilidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları

Melisa çayı; kişide sakinlik hissi uyandırdığı için genellikle huzursuz kişilerde tedavi destekleyici kullanılabilmektedir...

Patlıcan Sapı Suyu Nasıl Yapılır? Basura İyi Gelir mi? Faydaları ve Kullananlar

Patlıcan Sapı Suyu Nasıl Yapılır? Basura İyi Gelir mi? Faydaları ve Kullananlar

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan patlıcan sapı suyu aynı zamanda iltihap söktürücü etkiye sahiptir...

Hamilelik Belirtisi Nelerdir? Kanama, Mide Yanması, Akıntı Olurmu?

Hamilelik Belirtisi Nelerdir? Kanama, Mide Yanması, Akıntı Olurmu?

Hamilelik belirtisi; genel olarak adet gecikmesi olsa da kişiden kişiye bu belirtiler değişiklik gösterebilmektedir...

Kuduz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir? Ne Zaman Yapılır? Kaç Doz Yapılır?

Kuduz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir? Ne Zaman Yapılır? Kaç Doz Yapılır?

Kuduz aşısı; hasta hayvanların ısırması ile bulaşan beyinde iltihap sorununa neden olarak ölüm gibi sonuçlar meydana getirebilen virüs kaynaklı bir hastalığın engellenmesi için uygulanan aşıdır...