yeniloji.com
Sağlık

Zayıfladıktan Sonra Kilo Nasıl Korunur? Kilo Koruma Yolları

Henüz yorum yazılmadı
Zayıfladıktan Sonra Kilo Nasıl Korunur? Kilo Koruma Yolları
Yeniloji 214 görüntüleme

Zayıfladıktan sonra kiloyu korumak için gün içerisinde alınan kalori kadar yakılması gerekmektedir. Ayrıca yüksek kalorili besinler tüketilmemeli ve birtakım egzersizler tekrarlanmalıdır.

Zayıfladıktan Sonra Kilo Nasıl Korunur?

Yapılan son araştırmalara göre fazla kiloları olan ve sonradan zayıflayan insanların çoğu ideal kilolarına kavuştuktan sonra yeniden kilo alma eğiliminde oluyorlar. Üstelik bu insanların tekrar kilo alması fiziksel olarak daha önce hiç kilo sorunu yaşamamış insanlara göre çok daha yüksek. Kişi kilo vermeye başladığı anca vücut bu değişikliğe karşı bir direnç göstermeye başlıyor ve hatta kaybettiği kiloları eskisinden de hızlı bir şekilde geri kazanmaya çalışıyor. Buda zayıflama yolunda emin adımlarla ilerleyen herkes için başka bir zorluk demek oluyor.

Zayıfladıktan sonra kiloyu korumak için dengeli beslenilmeli ve tüketilen besinlerde şeker, yağ, kalori oranlarına dikkat edilmelidir.

Kilo verdikten sonra dikkat edilmediği taktirde vücut tekrar eski haline dönebilmektedir. Bu yüzden zayıfladıktan sonra bütün hayatınızı buna göre düzenlemeli ve her zaman eski halinize dönebileceğiniz bilincinde olmalısınız. Zayıflasanız da diğer insanlara bakılarak sizin biraz daha sıkı egzersizlere ihtiyacınız olabilir. Tabi kilo alıp vermede genetik faktörlerde oldukça etkili ama yine de siz süreklilik kazandıracağınız bir spor ve diyet programıyla zayıf kalmaya devam edebilirsiniz.

Kilo Koruma Yolları Nelerdir? Kiloyu Korumak İçin Neler Yapılmalı?

  • Mutlaka su için. Her gün 2 yada 3 litre su vücudunuzu zinde tutacağı gibi cildinizi de güzelleştirir.
  • Diyete devam edin. Kilo verme sırasındaki düzeninizi korumaya özen gösterin. Fakat bu korumaya yönelik bir diyet olduğundan çok sıkı olmasına gerek yok. Arada bir istediğiniz şeyleri tüketebilirsiniz.
  • Yürüyüşlere çıkın. Günlük egzersizlere devam edin.
  • Bolca sebze ve meyve yiyin.
  • Tuzlu yemekten kaçının. Kilonun yanında şeker ve kolesterol birçok sağlık sorununu beraberinde getirir.
  • Yeşil çaya devam edin. Yeşil çay kilo verme ve koruma konusunda en iyi dostunuzdur.
  • Ana yemekten önce çorba için.

Kilo Verdikten Sonra Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde pek çok insan fazla kilolarından kurtulmak için yollar aramaktadır. Fakat ideal vücut ölçülerine kavuşmak için sadece kilo vermek yeterli değildir. Aynı zamanda bu kilonun korunması gerekmektedir. İstediğiniz kiloyu verdikten sonra yediğiniz ve yaptığınız şeylere dikkat etmelisiniz. Sebze, et, tavuk yemeli meyve tüketmeli ve hamur işlerinden uzak durmalısınız. Şeker oranı ve kalorisi yüksek gıdalar vücutta direkt olarak yağa dönüşür ve depolanır. Bu durum tekrar kilo almaya neden olur.

İdeal Kiloda Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Kiloyu korumak ve ideal kiloda kalabilmek için gün içerisinde alınan kalorinin aynı şekilde yakılması gerekmektedir. Lifli beslenmeyi ve en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyiniz. Bunun yanında hafif egzersizler ve yürüyüşler ile de ideal ölçülerinizi koruyabilirsiniz. İdeal kilonuza ulaştığınızda diyet yapmanıza gerek yoktur. Ama düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çaya Atılan Şeker Kilo Yapar mı?

Çaya Atılan Şeker Kilo Yapar mı?

Keyifle içilen çay hemen her sofrada yer alan sıcak içeceklerden biridir...

Dukan Diyeti Nedir, Ne Yenir? Diyet Listesi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir, Ne Yenir? Diyet Listesi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Dukan diyeti; tamamen protein odaklı ve zayıflamak, fazla yağlardan kurtulmak adına geliştirilen en iyi diyet yöntemlerinden biridir...

Tatlı İsteği Nasıl Giderilir?

Tatlı İsteği Nasıl Giderilir?

Tatlı isteği; kişilerin sürekli tatlı yeme ihtiyacı duyması ve tatlı besinleri sıklıkla tüketmesi demektir...

Zayıflama Çayı Nasıl Yapılır, Hazırlanır ve İçilir?

Zayıflama Çayı Nasıl Yapılır, Hazırlanır ve İçilir?

Zayıflama çayı; çeşitli bitki özlerinin bir araya gelmesi ile elde edilen, vücuttan ödem ve toksin atmaya yardımcı olarak metabolizmanın düzenlenmesine destek olan içecekler olarak adlandırılmaktadır...