yeniloji.com
Beslenme

Basmati Pirinç Nedir? Faydaları, Kalorisi ve Özellikleri

Henüz yorum yazılmadı
Basmati Pirinç Nedir? Faydaları, Kalorisi ve Özellikleri
Yeniloji 147 görüntüleme

Basmati pirinç; Himalaya Dağları'nda karlı sular ile beslenen bir pirinç türüdür. Yarı mat ve yarı saydam bir renge sahip olan basmati pirinç kendinden aromalı bir besindir. Yazımızın devamında basmati pirinç faydaları, kalorisi ve özellikleri hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz.

Basmati Pirinç Nedir? Besin Değeri Nedir?

Özel topraklar ve özel şartlarda yetişen basmati pirinç, oldukça ende bulunan bir besindir. Çok uzun yıllar boyunca Güneydoğu Asya'da soylular tarafından tüketilmektedir. Nişasta oranı düşük olan basmati pirinç, tane tane pişer ve aroması, lezzeti oldukça güzeldir. Hafif bir rayihaya sahip olan basmati pirinç glisemik indeks bakımından oldukça düşük değerlere sahiptir. Bu özelliği ile diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir.

Eğer ki basmati pirinç besin değerine bakacak olursak normal pirince göre yaklaşık 5 kat daha fazla E vitamini, iki kat daha fazla besin lifi, 3 kat daha fazla magnezyum içermektedir. Şeker oranı oldukça düşük olan basmati pirinç, besin değerlerine baktığımızda sağlıklı kilo almak ya da vermek isteyen kişiler için oldukça uygundur. Düzenli spor yapanların ve profesyonel sporcuların yemek listesinde bulunmalıdır. Ayrıca vücutta hızlı bir şekilde enerji üretmesini sağlar.

Basmati Pirinç Faydaları Nelerdir?

Gluten içermeyen basmati pirinç, diğer pirinç türlerine göre oldukça faydalıdır. Hem daha sağlıklı olan hem de alerjen etkisi bulunmayan basmati pirincin faydaları şöyledir:

  • Çölyak hastaları ve gluten intoleransı olanlar tarafından rahatlıkla tüketilebilir.
  • Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerinin dengede kalmasını sağlar. Ayrıca uzun süreli tokluk hissi meydana getirmektedir.
  • Böbrek taşı oluşumunu önlemektedir.
  • Basit karbonhidratlar yerine daha sağlıklı karbonhidratlar içeren vücudun hızlı ve uzun süreli enerji sağlayan bu pirinç türü sporcu beslenmesinde tercih edilmektedir.
  • Magnezyum ve demir mineralleri sayesinde kalp sağlığının korunmasını sağlar.
  • Nişasta oranı düşük olduğu için sindirilmesi oldukça kolaydır. Hazmı kolaylaştırır ve bağırsakların hızlı çalışmasını ve korunmasını sağlar.

Şeker ve böbrek hastalıklarının önlenmesine yardımcı olan basmati pirinç, mide kramp ve gaz problemini giderirken aynı zamanda kabızlığa da çare olmaktadır. Damar tıkanıklığı ve kap krizini engeller. Daha sağlıklı bir yaşam ve bağışıklık sistemi için bu besinden tüketiniz.

Basmati Pirinç Özellikleri Nelerdir?

Sağlık için oldukça faydalı olan basmati pirinç özelliklerine baktığımızda pişerken kendi boyutunun yaklaşık olarak iki katı kadar uzamaktadır. En fazla bu özelliği ile bilinmektedir. Hem yetişirken hem de pişerken bol miktarda su istemektedir. Normal pirinçlere göre pişerken daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bol su ile pişmesine rağmen piştikten sonra tane tane kalmaktadır. Lapalaşmamakadır. Bir tür monokültür bitkisi olarak tanımlayabileceğimiz basmati pirinç, özel havaya, suya ve toprak şartları istemektedir. Bundan dolayı şımarık olarak bilinir. Basmati pirinç diyette yenir mi diye soracak olursak, kilo verme konusunda oldukça etkili ve sağlıklı olduğunu belirtebiliriz.

Basmati Pirinç Kalorisi Ne Kadar? Nerede Satılır?

Yaklaşık olarak 100 gram pişmiş basmati pirinç kalorisi 364 kcaldır. Basmati pirinci çoğunlukla haşlama olarak hazırlanır. Mineral bakımından normal pirince göre daha zengindir. En iyi basmati pirinç markasını merak ediyorsanız eğer, internet üzerinde sipariş verebilirsiniz. Normal pirince göre biraz daha pahalı olabilmektedir. Fakat lezzeti ve özellikleri bakımından oldukça besleyicidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan meyveler, diyet listelerine eklenebilen ve kalori yakımına destek olan yiyeceklerdir...

Termal Sauna Korse Nedir? Kullananlar ve Yorumlar

Termal Sauna Korse Nedir? Kullananlar ve Yorumlar

Termal sauna korse; vücutta terleme etkisi meydana getirerek hem yağ yakımının sağlanmasına hem de toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olan bir modeldir...

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Yapılması Gerekenler Nelerdir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Yapılması Gerekenler Nelerdir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Bağırsak virüslerinden kaynaklı olan el ayak ağız hastalığı genel olarak 10 yaş altı çocuklarda sıkça karşılaşılmaktadır...

Mutlu ve Uzun İlişkinin Sırları

Mutlu ve Uzun İlişkinin Sırları

Mutlu ve uzun ilişkinin sırları; karşılıklı anlayış ve güven seyreden birlikteliklerdir...