yeniloji.com
Sağlık

Grip Aşısı Puanlama Sistemi Nedir? Kimlere Yapılacak? Ücretsiz mi?

Henüz yorum yazılmadı
Grip Aşısı Puanlama Sistemi Nedir? Kimlere Yapılacak? Ücretsiz mi?
Yeniloji 1485 görüntüleme

Kışın grip semptomlarının azalmasını önlemek amacı ile yapılan grip aşısı, her sene pek çok kişiye yapılan bir uygulamadır. Bu seneye kadar isteyen herkesin olabildiği grip aşısı 2020 için birtakım düzenlemelere tabi tutulmuştur. Korona virüs nedeniyle talep artışı yaşanan grip aşısı puanlama sistemine yönelik olarak uygulanmaktadır.

Grip Aşısı Puanlama Sistemi Nedir?

Son zamanlarda herkes tarafından merak edilen grip aşısı kimlere yapılacak sorusu, puanlama sistemi üzerinden cevap bulmaktadır. Her yıl uygulanan grip aşısı WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından önerilerle geliştirilen bir uygulamadır. Kış ayları gelmeden uygulanan bu aşı kişinin hasta olmasını önlerken aynı zamanda bağışıklığının düşmesini önleyen bir yöntemdir. 2020 yılında dünyada pandemi olarak ilan edilen ve hemen hemen her ülkede salgın olarak yayılım gösteren koronavirüs ülkemizi de olumsuz yönde etkilemiştir. Bu durum grip aşısına olan talebi arttırmıştır. Bu durumu düzenlemek için birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Bunlardan bir tanesin grip aşısı puanlama sistemidir.

İnternet üzerinde başvuru yapılarak gerçekleştirilen grip aşısı öncelikli olarak risk guruplarına yönelik uygulanmaktadır. Bu sisteme göre her hastalığın puan olarak bir karşılığı vardır. Buna dayalı olarak 5 puanı geçen kişiler grip aşısı olmaya hak kazanmaktadır. Örneklendirecek olursak konjestif kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı ve hafif dereceli karaciğer hastalıkları 1 puana denk gelmektedir. Orta ve ağır dereceli karaciğer hastalıkları 3 puana denk gelirken, AIDS 6 puana denk gelmektedir. Kişinin sahip olduğu hastalıklara yönelik bir risk grubu belirlenmektedir. 0 puan risk yok anlamına gelirken 1-2 hafif riskli, 3-4 orta derecede riskli, 5 ve üstü ise yüksek riskli grup olarak nitelendirilmektedir. Ortaya çıkan puan değeri kapsamında grip aşısı kimlere yapılacak sorusuna yanıt verilmektedir.

Grip Aşısı Kimlere Yapılacak?

Her sene isteyen herkese yapılan grip aşısı bu yıl talep artışı nedeniyle riskli gruplara ve öncelikli hastalara uygulanmaktadır. Yani asıl olarak bağışıklık sistemi normal sağlıklı bir insana göre daha fazla tehlikede olan, düşük olan kişilere uygulanacaktır. 65 yaş üstü hasta kişiler, kronik hastalar, 6-2 yaş arası bebekler, huzur evinde ve bakım evinde yaşayanlar, aşırı kilolu kişiler grip aşısı risk grupları içerisinde yer almaktadır.

Yaklaşık olarak %50-80 arası koruma sağlayan grip aşısının asıl vurulma nedeni korona virüsü engellemek değil bu virüse karşı bağışıklığın güçlenmesini sağlamaktır. Geçtiğimiz yıl herhangi bir sağlık problemi olmamasına rağmen pek çok kişiye yapılan grip aşısı bu yıl sadece aile hekimi tarafından onay alan hastalara yapılmaktadır.

Grip Aşısı Kimlere Yapılmaz?

Genel olarak 6 aydan küçük çocuklara, gebeliğinde henüz 3 ayı doldurmamış kadınlara ve aşının içinde yer alan bileşenlere alerjisi olan kişilere grip aşısı yapılmamaktadır. Bu sene bu kapsam biraz daha genişletilmiştir. Sağlıklı olan ve herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kişilere grip aşısı yapılmamaktadır. Bu aşıya hak kazanabilmek için sistem üzerinden 5 puanı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Grip aşısı kimlere yapılmaz diye merak ediyorsanız bu şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Grip Aşısı Ücretsiz mi? Fiyatı Ne Kadar?

Aile hekimi tarafından onay alan hastalar için grip aşısı 2020 fiyatı ücretsiz olarak belirlenmiştir. Aşının vurulabilmesi için öncelikle aile hekiminin onay vermesi gerekir. Daha sonra eczaneye gidip birebir sipariş üzerinde depodan aşı getirilip uygulama sağlanabilmektedir. Korona virüs kapsamında bu yıl uygulanan düzenlemeler bu şekile işlem görmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sirtfood Diyeti Nedir? Sirtüin Diyet Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Sirtfood Diyeti Nedir? Sirtüin Diyet Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Sirtfood diyeti; dünyaca ünlü isimler tarafından uygulanan, sirtuin ismi ile bilinen proteinler ile uygulanan bir zayıflama programıdır...

Zencefil Suyunun Faydaları Nelerdir? Kilo Verdirir mi? Zararları Var mı?

Zencefil Suyunun Faydaları Nelerdir? Kilo Verdirir mi? Zararları Var mı?

Zencefil suyu; antioksidan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan bir bitkisel karışımdır...

Diş Apsesi Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Diş Apsesi Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Bakteriyel bir enfeksiyon olarak tanımlanan diş apsesi; iltihabın meydana geldiği ve toplandığı dişin iç kısmında yer alan, şiddetli ağrı gibi durumlar meydana getiren bir durumdur...

Ketojenik Diyet Nedir? Listesi, Programı ve Uygulayan Hastaneler

Ketojenik Diyet Nedir? Listesi, Programı ve Uygulayan Hastaneler

Ketojenik diyet kanser hastaları için özel olarak hazırlanmış ve karbonhidrat miktarının minimum seviyede tutularak yapıldığı diyet listelerini oluşturmaktadır...