yeniloji.com
Sağlık

Öpücük Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Öpücük Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?
Yeniloji 1861 görüntüleme

Öpücük hastalığı; Epstein-Barr virüsünün neden olduğu, tıp dilinde enfeksiyöz mononükleoz olarak isimlendirilen, tükürük yolu ile bulaşan bir rahatsızlıktır.

Öpücük Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Çoğunlukla ergen yaşlarda görülen fakat hemen her yaşta ortaya çıkabilen öpücük hastalığı; çoğu zaman 1 yaşında birçok kişi tarafından geçirilmektedir. Küçük yaştaki çocuklarda herhangi bir belirti vermeden ya da çok az semptomlarla geçirildiğinde tanı koyulamayabilir. Bu hastalık 1 kere geçirildiği zaman vücut bağışıklık kazanır ve kişi hayatı boyunca bir daha bu hastalığı geçirmez. Pek çok gelişmiş ülkede çocuklar bu hastalığı ergenlikte geçirmektedir.

Öpücük hastalığı; boğaz ağrısı, lenf bezinin şişmesi ve boğaz ağrısı ile kendini göstermektedir.

Bulaşıcı bir hastalık olan öpücük hastalığı kısa ismi ile mono hastalığı olarak da bilinmektedir. Genel olarak tek bir virüsten kaynaklanıyor olsa da farklı virüsler de buna neden olabilmektedir. Herpes ailesine ait olan EBV virüsünden kaynaklanan bu virüs, oldukça yaygındır ve insanları enfekte edebilmektedir. Daha çok tükürük yolu ile bulaştığı için halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinir. Bunun yanı sıra cinsel temas ve organ nakli sonucunda da bulaşma gösterebilir. Hapşırma, öksürme, hasta olan kişi ile yiyecek, içecek paylaşma hastalığın bulaşıcılığı arttırmaktadır. Gençlerde sıklıkla görülen bu hastalık kan testleri ile ortaya çıkmaktadır. Genel olarak 2-4 hafta arasında iyileşme seyredilmektedir. Fakat bağışıklığı düşük kişilerde yorgunluk ve halsizlik hissi birkaç ay daha devam edebilir.

Öpücük Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Virüs vücuda enfekte olduktan sonra belirtilerin ortaya çıkması yaklaşık olarak 1-2 aylık bir süreç olabilir. Yani bu virüsün yaklaşık olarak 4-8 haftalık bir kuluçka süresi bulunmaktadır. Bu süre sonrasında hastalık belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Belirtiler daha çok gençlerde ve yetişkinlikler ortaya çıkar. Çocukların çoğu bu hastalığı belirti olmadan atlatmaktadır. Hastalık daha çok 15-24 yaşları arasında görülmektedir. Hastalığın ilk belirtileri; yorgunluk, halsizlik, titreme, iştahsızlık, keyifsizlik, enerji azlığı sayılabilmektedir.

İlk belirtiler ortaya çıktıktan en geç 3 gün içerisinde hastalığın farklı bir aşaması oluşmaktadır. Bu süreçte düşmeyen ateş, boğazda kızarıklık ve ağrı, boyun ve koltuk altındaki lenf bezlerinin şişmesi, bademciklerin şişmesi, baş ağrısı ve gece terlemesi görülmektedir. Genel olarak bu şekilde belirtiler ile kendini belli eden öpücük hastalığı nadir de olsa, dalak ve karaciğerde şişme meydana getirebilmektedir. Çok nadir ölümle sonuçlanmalar görülebilse de genel olarak istirahat, sağlıklı beslenme ve gerekli sıvı alımı ile hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir.

Öpücük Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Belirtilerin ortaya çıkması ile uzman bir doktora başvuran kişiye yapılan kas testi ve birtakım muayeneler ile virüs tespit edilebilir. Genel olarak hastalığı başladığı zamanlarda kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısında artış gözlemlenir. Detaylı testler ve muayeneden sonra öpücük hastalığının teşhisi koyulabilir.

Öpücük Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Genel olarak bu hastalık için özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Öpücük hastalığının tedavisi için semptomların giderilmesine yönelik birtakım ilaçlar reçetelendirilir. Tedavi edilmese bile belirtiler 1-2 ay içerisinde kendiliğinden iyileşme gösterir. Eğer ki hastalık farklı şekilde ilerleme gösterirse ve vücuda zarar verirse kardiyolog, gastroenterolog, hematolog veya nörologla görüşme sağlanması gerekebilir. Fakat bahsedildiği üzere genelde basit bir şekilde atlatılmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Diş Hassasiyeti Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Diş Hassasiyeti Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Diş hassasiyeti; kök hassasiyeti ya da dentin hassasiyeti gibi durumlar ile karakterize olan bir rahatsızlıktır...

Spermin Sarı Gelmesi Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Spermin Sarı Gelmesi Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Çoğunlukla beyaz olan spermin sarı gelmesi; enfeksiyon varlığına ya da tıbbi anlamda birtakım rahatsızlıkla işaret edebilen bir durumdur...

Akalazya Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Akalazya Ameliyatı ve Tedavisi

Akalazya Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Akalazya Ameliyatı ve Tedavisi

Akalazya; özfagusun gevşeyememesine bağlı olarak meydana gelen ve gıdaların mideye geçiş yapamaması durumunda oluşan bir hastalıktır...

Saç Derisinde Kabuklanma ve Yara Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç Derisinde Kabuklanma ve Yara Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Görünüm konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan saç derisinde kabuklanma ve yara gibi birtakım problemler ortaya çıkabilir ve bunlar farklı sonuçlara yol açabilir...