yeniloji.com
Sağlık

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir? Çakşır Kökü Suyunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir? Çakşır Kökü Suyunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?
Yeniloji 1984 görüntüleme

Çakşır otu; maydanozgiller familyasına ait olan, boyu yaklaşık olarak 2-3 metre uzayabilen, ülkemizde pek çok yerde yetişebilen bir bitkidir.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan bu yana kullanılan çakşır otu; kurak topraklarda ya da hafif nemli topraklarda yetişen, zarif ve çiçekli bir bitkidir. Sarı çiçekleri bulunan bu otun en çok bilinen iki türü bulunmaktadır; kerkul ve helizdağlı. Sarı bir renge sahip olan kerkul türü, küçük yapraklıdır. Bu yapraklar hafif bir şekilde sıkıldığı zaman içerisinde bir sıvı çıkmaktadır. Diğer türü olan helizdağlı ise büyük yapraklara sahiptir. Yaprakları sıkıldığında içerisine beyaz süt gelmektedir. Bu beyaz süt yaraların iyileşmesi konusunda etkilidir. Çakşır otunun faydalarından bahsedecek olursak bunları şöyle sıralamak mümkündür:

  • Hayvanlar için yem üretiminde kullanılabilmektedir. Özellikle kerkul çeşidi kuzuların sevdiği bir ottur ve otlama sırasında tüketilmektedir.
  • Eklem ve kas bölgesinde meydana gelen ağrıların hafiflemesine katkı sağlayan çakşır otu, gün içerisinde daha rahat hareket etmenize yardımcı olur.
  • İştah açıcı ve iştahı kontrol altına alma özelliği bulunan bu bitki, kilo almak isteyenler için faydalıdır.
  • Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi bulunduğu için sinir sisteminin iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Depresyon gibi hastalıkların önlenmesi konusunda etkilidir.
  • Vücutta detoks etkisi meydana getirerek, toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Toksinler yabancı maddelerdir ve bağışıklık sisteminin hasar görmesine neden olarak hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.
  • Gün içerisinde zinde ve enerjik kalmayı sağlamaktadır.
  • Hücrelerin yenilenmesine ve hücre hasarının giderilmesine etki ederek, vücuttaki yaraların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Çakşır otu ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Şekeri düşürücü etkisi bulunduğu için aşırı tüketilmesi kan şekerinde farklı dalgalanmalar meydana getirmektedir. Bu nedenle yeterli ölçüde tüketilmesi gerekir.

Çakşır Kökü Suyunun Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Afrodizyak etkisi ile bilinen çakşır kökü suyu, vücutta hormon salgılanmasını olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle üreme hormonlar üzerinde faydalı etkileri bulunmaktadır. İçerisinde yer alan östrojen, progesteron ve testosteron gibi fitoöstrojenik bileşikler cinsel gücün arttırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu etkiler erkeklerde sperm kalitesinin ve sayısının artmasına destek olur. Bu durum ise yumurtanın daha kolay döllenmesine etki eder. Bu da hamile kalma oranında artış sağlar. Sperm kalitesini arttırdığı gibi aynı zamanda kadınlarda yumurta kalitesini de arttırmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bu suyu tüketebilirler. Hem kadında hem de erkekte sağlamış olduğu fayda sayesinde döllenme etkisi daha yüksek olmaktadır.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan çakşır otu suyu, sindirim sisteminin dengelenmesine de katkı sağlar. Böylece metabolizma hızını dengeler ve kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

Çakşır Kökü Suyu Tarifi ve Yapımı

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz çakşır kökü suyunu, hem bitinin künden ve yapraklarından yapabileceğiniz gibi, bunların toz haline getirilip kaynatılması yöntemi ile de yapabilirsiniz. Bitkinin yapraklarını toplayarak suyunu çıkartabilirsiniz. Eğer ki bunu yapamıyorsanız kurumuş halde olan yaprakları toz haline getirip, sıcak suya atarak da karışımı elde edebilirsiniz. Genel olarak bu karışımın hazırlanması için 600 ml. su ve 200 gram çakşır kökü gereklidir. Malzemeleri bir kaba koyup kaynatmanız yeterlidir.

Çakşır Otu Suyu Kullananlar ve Yorumlar

Gerek gebelik gerekse sağlık için birçok kişi tarafından kullanılan çakşır kökü suyu yorumları incelendiğinde farklı değerlendirmelerin olduğu görülmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu ot bir ilaç değildir. Hamile kalmak için öncelikle doktora gitmelisiniz. Bu doğal karışım kesin çözüm sunmamakla birlikte aşırı tüketilmesi sonucunda yan etki oluşturabilir. Bu nedenle yeterli düzeyde tüketmeye özen gösteriniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Badem Sütünün Kalorisi, Faydaları, Tarifi ve Fiyatı

Badem Sütünün Kalorisi, Faydaları, Tarifi ve Fiyatı

Badem sütü; süt ile benzer bir yapıya sahip olan fakat inek sütüne göre daha fazla avantaja sahip olan potasyum, antioksidan, kalsiyum ve mineral açısından oldukça zengin lezzetli bir süttür...

Homosistein Nedir? Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

Homosistein Nedir? Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

Balık, et, tavuk ve yumurta gibi besinlerin içerisinde yer alan homosistein; bir amino asit olarak adlandırılan metiyoninden yapılan ara maddedir...

Gül Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Zararları Var mı?

Gül Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Zararları Var mı?

Gül çayı; hoş kokusu, stresin yok edilmesini sağlayan, mideyi rahatlatan ve vücut için pek çok yararlı etki meydana getiren bir bitki çayıdır...

Anason Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Anason Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Anason çayı; sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayan, hem cilde hem saça hem de sağlığa faydaları olan, anason tohumundan yapılan doğal içerikli bir çaydır...