yeniloji.com
Sağlık

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir? Çakşır Kökü Suyunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir? Çakşır Kökü Suyunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?
Yeniloji 2806 görüntüleme

Çakşır otu; maydanozgiller familyasına ait olan, boyu yaklaşık olarak 2-3 metre uzayabilen, ülkemizde pek çok yerde yetişebilen bir bitkidir.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan bu yana kullanılan çakşır otu; kurak topraklarda ya da hafif nemli topraklarda yetişen, zarif ve çiçekli bir bitkidir. Sarı çiçekleri bulunan bu otun en çok bilinen iki türü bulunmaktadır; kerkul ve helizdağlı. Sarı bir renge sahip olan kerkul türü, küçük yapraklıdır. Bu yapraklar hafif bir şekilde sıkıldığı zaman içerisinde bir sıvı çıkmaktadır. Diğer türü olan helizdağlı ise büyük yapraklara sahiptir. Yaprakları sıkıldığında içerisine beyaz süt gelmektedir. Bu beyaz süt yaraların iyileşmesi konusunda etkilidir. Çakşır otunun faydalarından bahsedecek olursak bunları şöyle sıralamak mümkündür:

Çakşır otu ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Şekeri düşürücü etkisi bulunduğu için aşırı tüketilmesi kan şekerinde farklı dalgalanmalar meydana getirmektedir. Bu nedenle yeterli ölçüde tüketilmesi gerekir.

Çakşır Kökü Suyunun Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Afrodizyak etkisi ile bilinen çakşır kökü suyu, vücutta hormon salgılanmasını olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle üreme hormonlar üzerinde faydalı etkileri bulunmaktadır. İçerisinde yer alan östrojen, progesteron ve testosteron gibi fitoöstrojenik bileşikler cinsel gücün arttırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu etkiler erkeklerde sperm kalitesinin ve sayısının artmasına destek olur. Bu durum ise yumurtanın daha kolay döllenmesine etki eder. Bu da hamile kalma oranında artış sağlar. Sperm kalitesini arttırdığı gibi aynı zamanda kadınlarda yumurta kalitesini de arttırmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bu suyu tüketebilirler. Hem kadında hem de erkekte sağlamış olduğu fayda sayesinde döllenme etkisi daha yüksek olmaktadır.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan çakşır otu suyu, sindirim sisteminin dengelenmesine de katkı sağlar. Böylece metabolizma hızını dengeler ve kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

Çakşır Kökü Suyu Tarifi ve Yapımı

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz çakşır kökü suyunu, hem bitinin künden ve yapraklarından yapabileceğiniz gibi, bunların toz haline getirilip kaynatılması yöntemi ile de yapabilirsiniz. Bitkinin yapraklarını toplayarak suyunu çıkartabilirsiniz. Eğer ki bunu yapamıyorsanız kurumuş halde olan yaprakları toz haline getirip, sıcak suya atarak da karışımı elde edebilirsiniz. Genel olarak bu karışımın hazırlanması için 600 ml. su ve 200 gram çakşır kökü gereklidir. Malzemeleri bir kaba koyup kaynatmanız yeterlidir.

Çakşır Otu Suyu Kullananlar ve Yorumlar

Gerek gebelik gerekse sağlık için birçok kişi tarafından kullanılan çakşır kökü suyu yorumları incelendiğinde farklı değerlendirmelerin olduğu görülmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu ot bir ilaç değildir. Hamile kalmak için öncelikle doktora gitmelisiniz. Bu doğal karışım kesin çözüm sunmamakla birlikte aşırı tüketilmesi sonucunda yan etki oluşturabilir. Bu nedenle yeterli düzeyde tüketmeye özen gösteriniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Fazla Kahve İçmenin Zararları Nelerdir? Günde Ne Kadar Kahve İçilmeli?

Fazla Kahve İçmenin Zararları Nelerdir? Günde Ne Kadar Kahve İçilmeli?

Fazla kahve içmek; kalp, tansiyon, mide rahatsızlıkları, şeker hastalığı, migren, vitamin ve mineral eksikliği, gebelik, karaciğer ve safra kesesi gibi pek çok alanda zararlı yan etkiler meydana getirebilmektedir...

ALS Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Genetik mi? İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

ALS Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Genetik mi? İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

ALS hastalığı; amyotrofik lateral skleroz olarak tanımlanan, omurilik ve beyin sapında motor sinir hücrelerinin kaybolması sonucunda meydana gelen, motor nöron hastalığıdır...