yeniloji.com
Sağlık

Sarımsak Turşusu Tarifi, Faydaları Nedir? Zayıflatırmı?

Henüz yorum yazılmadı
Sarımsak Turşusu Tarifi, Faydaları Nedir? Zayıflatırmı?
Yeniloji 53 görüntüleme

Güçlü antiseptik özelliği bulunan ve doğal antibiyotik etkisi bulunan sarımsak turşusu, elma sirkesi ile yapılan bir besindir. Sağlık açısından faydalı olmasının yanı sıra zayıflama gibi etkileri de bulunan bu besinin faydaları ve tarifi yazımızın içerisinde yer almaktadır.

Sarımsak Turşusu Tarifi Nedir?

Son dönemlerde diyet listelerinin vazgeçilmezi haline gelen sarımsak turşusu tamamen doğal malzemelerden elde edilen ve vücuda bir yan etkisi olmayan turşu çeşididir. Sarımsak turşusu püf noktaları ve tarifi için şu şekilde bir açıklama yapabiliriz:

Malzemeler:

 • 1 litre ev yapımı elma sirkesi
 • 250 gram miktarında havanda dövülmüş sarımsak
 • 1.5 litrelik cam bir kavanoz
 • Kavanoz için koyu renk bir torba

Yapılışı: Doğal içerikli bir sarımsak turşusu yapmak için öncelikle sarımsakları suyu çıkana havanda dövüp kadar eziniz. Evde yapmış olduğunuz elma sirkesinin içerisine bu sarımsakları koyunuz. Sonrasında bunları bir kavanoza koyup hiç güneş almayan bir yerde saklayınız. Sarımsak turşusu kaç günde olur diye cevaplandıracak olursak yaklaşık 15 gün kadar beklemek gerekmektedir. Bu süre sonrasında -elma sirkeli sarımsak turşusu hazır hale gelmektedir.

Sarımsak Turşusu Faydaları Nelerdir?

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan sarımsak turşusu aynı zamanda hızlı bir şekilde zayıflama meydana getirebilmektedir. Sarımsak turşusu faydalı mı diye merak ediyorsanız bunları şu şekilde nitelendirebiliriz:

 • Cildin tazelenmesine yardımcı olur. Böylece sivilce ve akne oluşumunun önlenmesini sağlar.
 • Akciğer enfeksiyonlarının oluşmasını engellemektedir.
 • Vücuda enerji vererek, yağ yakımının hızlandırılmasına yardımcı olur.
 • Antioksidan açısından zengindir ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkı sağlar.
 • Kalp hastalıklarına karşı korurken aynı zamanda inme problemlerinin oluşmasını da engellemektedir.
 • Sindirim sistemini korur ve bağırsak hareketlerini düzenler.
 • Mide problemlerini önler.
 • Saç ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Karaciğer enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olan sarımsak turşusu, aynı zamanda sindirim için de etkilidir. Gaz ve şişkinlik gibi sorunların önüne geçer. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklara karşı korumaktadır. Bakteri ve virüsleri engellemektedir.

Sarımsak Turşusu Zayıflatır mı?

Yemek yemeden önce tüketilen 1 tatlı kaşığı miktarında sarımsak turşusu yemek sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur. Eğer ki tadı kötü ise 1 bardak su ile birlikte tüketebilirsiniz. Daha etkili sonuçlar alabilmek için akşam yemeğinden 30 dakika önce yiyebilirsiniz. 2 ay boyunca düzenli kullanım sonrasında göbek ve basen çevresindeki yağların eritilmesini sağlayabilirsiniz.

Bağırsak hareketlerini düzenleyen, ödem ve şişkinlik problemlerini gideren sarımsak turşusu diyeti, sindirim sisteminin iyileşmesini sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve böylece sağlıklı kalori yakımı meydana getirir. Hamile kadınlar, mide problemi olanlar, tansiyonu, ülseri ya da reflüsü olanlar, kronik rahatsızlığı bulunanlar bu diyeti uygulamamalıdır.

Sarımsak Turşusu Günde Kaç Tane Yenir?

Sarımsakların ezilmesi ile elde edilen turşunun yanı sıra aynı zamanda ezilmeden yapılan tarifler de bulunmaktadır. Ezilmiş halde olandan yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Ama çok fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Ezilmeden yapılan sarımsak turşusu ne kadar tüketilmeli diye cevaplayacak olursak günde 2-3 tane olabilir. Aşırı yememeye dikkat ediniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Patlamış Mısır Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Tarifi Nedir?

Patlamış Mısır Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Tarifi Nedir?

Patlamış mısır; antioksidan açısından zengin olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin olarak nitelendirilmektedir...

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir? Ceviz Suyu ile Zayıflama ve Kilo Verme

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir? Ceviz Suyu ile Zayıflama ve Kilo Verme

Ceviz suyu; sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olurken aynı zamanda vücudunuza birçok fayda sağlayan bir içecektir...

Ciğer Otu Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Ciğer Otu Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Çiçeksiz bitki olarak nitelendirilen ciğer otu, kara yosunların bir türüdür...

Diskalkuli Nedir? Belirtileri Nelerdir? Etkinlikleri ve Egzersizleri

Diskalkuli Nedir? Belirtileri Nelerdir? Etkinlikleri ve Egzersizleri

Diskalkuli; herhangi bir zihinsel problem olmamasına rağmen birtakım matematiksel işlemlerin gerçekleştirilmesinde zorluk yaşanması durumunda matematik öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan duruma verilen isimdir...