yeniloji.com
Sağlık

Pestisit Analizi Nedir, Ne Demek? Çeşitleri, Zararları ve Kullanımı Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Pestisit Analizi Nedir, Ne Demek? Çeşitleri, Zararları ve Kullanımı Nedir?
Yeniloji 1965 görüntüleme

Pestisit, gıdalardaki zararlı maddelerin engellenmesine yardımcı olan, virüs ve bakteri gibi maddeleri önleyen kimyasal nitelikli bir ilaçtır.

Pestisit Nedir, Ne Demek?

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de gıda maddelerinin üretim, depolanma ve tüketim aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalarda ortaya çıkan bazı etmenler, bu gıda ürünlerinin zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu zarar, farklı bir bitki, hayvan ya da çevresel etmen tarafından ortaya çıkabilirken gıdalara uygulanan pestisit türleri ile birlikte sorunlar oluşmadan engellenmektedir.

Pestisit; gıda ürünlerine böceklerin gelmesini ve ürüne zarar vermesini engellemektedir.

Pestisit, gıdaların kimyasal bir ürün sayesinde diğer zararlı etmenlerden korunmasını sağlarken, bu işlem sırasında üretilen gıdalara da bu maddenin içerisindeki etkenler bulaşmaktadır. Bu da bazı araştırmalara göre insan sağlığını riske atar.

Pestisitlerin Sınıflandırılması ve Çeşitleri Nelerdir?

Bu ürünler, etki ettikleri canlı türüne göre sınıflandırılabilmektedir. Bu sınıflandırmalar, Latince isimler alırken genelde insanlar arasında bu isimler tercih edilmemektedir. Gıdaların korunmasında kullanılan bu maddelerin ilk sırasında böcekleri öldüren ürünler gelmektedir. Bunlar, gıda sektöründe son derece yaygındır ve oldukça etkilidir. Bu ürünlere benzer bir biçimde kemiricileri öldürenler, mantarları öldürenler, bakterileri öldürenler, keneleri öldürenler, solucanları öldürenler, örümcekleri öldürenler, salyangozları öldürenler, larvaları öldürenler ve yabancı otları öldürenler olarak farklı çeşitler yer almaktadır.

Pestisit Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu çeşitlerin tamamının kullanım alanları farklıdır. Genel olarak bir gıda ürününe saldırıda bulunan yabancı etmenler nelerse ona göre bir seçim yapılır ve bu yönde kimyasal karışımlar kullanılmaya başlanmaktadır. Hayvanların, gıda ürünlerinden uzak tutulması konusunda firmalar, olabildiğince özel ürünler üreterek farklı canlılara zarar vermemeye çalışmaktadır. Eğer, bir ürüne solucan öldürenler sınıfından bir ürün uygulanıyorsa bu durumda diğer canlılar bundan zarar görmezler. Ancak direkt olarak küçük canlıların ya da böceklerin teması sonrasında ölmesine sebep olan bir karışım kullanılırsa bu durum birçok zararsız canlının da solucanlar ile birlikte yaşamını yitirmesi anlamına gelecektir. Bu sebeple de hayvanların uzaklaştırılmasında özel ürünler tercih edilmektedir.

Pestisit Kalıntısının İnsanlara Zararları Nelerdir? Kullanımı Nasıldır?

Çeşitli gıdaların üretiminde bu maddeler kullanılabilirken bu kullanım gıdanın ya da pestisitin türüne göre farklılık gösterebilir. Bu aşamada, bazı türleri direkt olarak toprağa uygulanırken bu sayede gıdaların bünyesinin tamamında var olması sağlanmaktadır. Bu pestisit çeşitleri, gıdaların yıkanması ya da farklı bir şekilde temizlenmesi ile gıdadan uzaklaşmaz ve tüketildiğinde insana vücuduna giriş yapar. Buna karşın bazı gıdalarda meyvenin üzerine ilaç olarak uygulandığından yıkandığında bu maddeler gıdadan uzaklaşmış ve insan vücuduna girmemiş olacaktır. Eğer, bu ürünler vücuda girerse etkiler çok fazla kontrol edilebilir seviyede olmaz. Farklı kimyasal ürünlerin insan sağlığına zarar vermemesi için sürekli çalışmalar yapılırken alerjik reaksiyonlar bu madde ile iletişimlerde sıklıkla görülebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Polikistik Over Sendromu Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Polikistik Over Sendromu Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Polikistik over sendromu; doğurganlığı olumsuz yönde etkileyen ve beraberinde pek çok kadın hastalığının oluşmasına sebebiyet veren endokrin bir rahatsızlıktır...

İguana Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Fiyatı

İguana Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Fiyatı

İguana yağı; haşere, sivrisinek ve böcek savar özelliği bulunan ve kovucu etkili bir yağdır...

İsveç Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdiriyor? Zararlı Mı, Faydalı mı?

İsveç Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdiriyor? Zararlı Mı, Faydalı mı?

İsveç diyeti; etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan ve metabolizmanın dengelenmesini sağlayan bir beslenme programıdır...

Sıtma Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süresi Ne Kadar?

Sıtma Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süresi Ne Kadar?

Sıtma; anopheles türünde bir sivrisineğin sokması sonucunda kana bulaşan virüs ile oluşan, insandan insana bulaşan, ara ara yükselen ateş, titreme ve terleme ile kendini gösteren bir hastalıktır...