yeniloji.com
Sağlık

Ayva Çekirdeği Maskesi ve Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Ayva Çekirdeği Maskesi ve Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?
Yeniloji 2196 görüntüleme

Sonbahar meyvelerinden biri olan ayvanın da çekirdeklerinin toplanarak cilt güzelliğinde ve cilt bakımında oldukça büyük etkisi bulunmaktadır. Ayva çekirdeği maskesi cilt için oldukça faydalı olurken aynı zamanda ayva çekirdeği yağı da yararlı etkiler göstermektedir.

Ayva Çekirdeği Maskesi Nedir?

Sebze ve meyvelerin insan sağlığı için oldukça önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sağlıklı bir yaşam için özellikle meyvelerdeki vitamin ve minerallerin vücuda alınması gerekir. Sebze ve meyvelerin tek başına tüketilmesi sağlık açısından önemli olduğu gibi ayrıca meyve çekirdekleri de cilt sağlığı için tercih edilebilmektedir. Meyvelerin çekirdeklerinden elde edilen cilt bakım ürünleri cildin dış etkenlere karşı daha korunan bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur. Son yıllarda ayva çekirdeğinden elde edilen maskesinin güzellik sektöründe fazla tercih edilmesi de cilt sağlığının korunması için etkili olduğunu göstermektedir. Ayva çekirdeği maskesi hem hazırlanışı hem de uygulanışı yönünden oldukça kolaydır.

Ayva çekirdeği yağı ve maskesi her yaş grubundan kişilerin rahatlıkla kullanabileceği ve cildine uygulayabileceği maskelerden biridir. Yapımı oldukça kolay olduğundan kısa sürede hazırlanarak cilde uygulanabilmektedir. Cilt maske uygulaması sonrasında mutlaka diğer bakım ürünleri ile desteklenmelidir. Sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmak için düzenli olarak ayva çekirdeği maskesi ve yağı uygulanabilir.

Ayva Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Bu maskenin cilt yüzeyini koruyarak ciltte hücre yenilemesi sağlaması herkes tarafından tercih edilmesine yardımcı olur. Maske hazırlanarak cilde uygulandıktan sonra cildin yapısı çok kısa sürede toparlanır. Birçok kadının ve güzellik uzmanlarının bu maskeyi tercih etmesi özellikle sorunlu ciltlerde çözüm olmasından kaynaklanmaktadır.

Ayva maskesi gözenekleri sıkılaştırması özelliği işe özellikle yağlı ciltlerde cildin yağ dengesini sağlar.

Ayva çekirdeği yağı oldukça yoğun nemlendirici özelliğe sahiptir. Maskenin haftalık uygulanması cildin nem oranını sağlayarak daha canlı görünmesine yardımcı olur. Göz altında ve göz kenarlarında meydana gelen ince kırışıklıklarda da etki gösteren bu maske düzenli kullanım ile beraber cildin pürüzsüzleşmesini ve ince kırışıklıkların giderilmesinde etki sağlar. Ayrıca sık sık kilo alıp verme, doğum ya da herhangi bir nedenle ciltte oluşan çatlakların giderilmesi için de tercih edilir.

Ayva Maskesi Nasıl Hazırlanır? Nasıl Yapılır?

Tüketilen ayvanın çekirdekleri normal bir su içerisine koyularak buzdolabında bekletildiğinde birkaç saat sonra su jel kıvamına gelir. Hazırlanan bu jel buzdolabında 2 gün bekleyebilir. Maske uygulaması öncesinde cilt temizlenerek gözeneklerinde açılması sağlanır. Bazı durumlarda peeling ve buhar uygulaması daha etkili olacaktır.

Gençleştiren Ayva Maskesi Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Ayva çekirdeği maskesi cilde uygulandıktan sonra 20 dakika bekletilir ve durulanır. Cilde uygulanan bu maske ciltte yoğun bir nemli his bırakacaktır. Üzerine uygulanacak olan krem ya da ürünler maske durulandıktan sonra uygulanır. Haftada iki kez yapılan bu uygulama özellikle kuru ciltler için yoğun nemlendirme bakımı sağlayacaktır. Cilt nemlendikçe hücre yenilemesi olacaktır. Bu sayede ince kırışıklıklar ve ciltteki çatlaklar ciddi ölçüde azalarak cildin doğal yapısı da korunmuş olur. Bu maske gece yatmadan önce göz çevresine de uygulanabilen maskelerden biridir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Kanda bulunan şeker oranının geçici bir şekilde artmasına hiperglisemi (yüksek kan şekeri) denir...

Bunya Virüsü Ne Demek? İnsandan İnsana Bulaşır mı? Belirtileri Nelerdir?

Bunya Virüsü Ne Demek? İnsandan İnsana Bulaşır mı? Belirtileri Nelerdir?

Bunya virüsü; kene ve sivrisinek gibi hayvanlar üzerinden insanlara bulaşan, aynı zamanda enfekte olmuş kişinin kanından diğer kişilere de bulaşabilen bir virüstür...