yeniloji.com
Diyet

SDM Diyeti Nedir? SDM Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
SDM Diyeti Nedir? SDM Diyet Listesi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 2059 görüntüleme

SDM diyeti; protein oranının yüksek, karbonhidrat ve yağ alımının düşük olduğu, diyetisyen tavsiyeleri ve kontrolleri ile yaklaşık olarak 10 gün süre ile uygulanan bir beslenme programıdır.

SDM Diyeti Nedir, Ne Demek?

Ketojenik diyet türlerinden biri olan SDM diyeti, keto beslenme türünden farklı olarak protein alımının yüksek, karbonhidrat ve yağ oranının düşük olmasını önermektedir. Bu diyette amaç; düşük karbonhidrat ve yağ alımı ile vücudun yağ depolamasını önlemek, protein alımı ile de uzun üsre tokluk meydana getirmektir. Bu diyet uygulamasına kilo direkt olarak yağdan verilmektedir. Bölgesel yağlanma, selülit oluşumu ve obezite gibi sorunlarla birebir mücadele sağlayan bir beslenme programıdır.

SDM diyet; açlık hissinin bastırılmasını ve enerji için vücudun yağ depolarını kullanmasını sağlayan bir zayıflama yöntemidir.

Düşük karbonhidrat diyeti olan SDM, klasik ve karışık olmak üzere iki gruptan oluşur. Ayrıca bu diyetin 3 aşaması vardır. İlk aşamasında verilmesi gereken kilo kaybı gerçekleşir. İkinci aşamada kilo verimi sonrasında vücudun adapte olması ve geçiş aşamalarının saptanması sağlanır. Son aşamada ise verilen kiloların tekrar geri alınmaması için kişiye özel bir beslenme programı önerilir. Bu programlar akdeniz diyeti formatındadır. SDM diyeti sayesinde vücutta yağ yakımının yanı sıra kolesterol seviyesinde ve insülin direncinde düşme gözlemlenmektedir. Bu diyet sadece zayıflamak için değil aynı zamanda vücut sağlığı için de uygulanmaktadır.

SDM Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Tokluk hissi sağlayan ve vücuda enerji veren SDM diyet listesi hazırlanmadan önce kişini boy, kilo ve yaş analizi yapılarak diyete uygunluğu ölçülmelidir. Bunun için öncelikle bir diyetisyene başvurulmalıdır. Bu diyeti uygularken protein değeri yüksek, yağ ve karbonhidrat oranı düşük besinlerin kullanımı önerilmektedir. Izgara balık, haşlanmış sebzeler, mercimek çorbası, salatalık ve bol yeşillik listenin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Diyet sırasında şekersiz ve kafeinsiz içeceklerin içilmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Diyete başladıktan kısa bir süre sonra vücutta ketojenler üremeye başlar. Bunlar metabolizma hızında denge ve düzenleme sağlayarak yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Aşırı kilolu yani obezler için tavsiye edilen bu zayıflama yöntemi düşük kalorili bir beslenme programıdır. Her liste kişiye özel olarak farklı oran ve ölçülerde hazırlanmaktadır. Bu diyet uygulandığından vücut açlığını bastırmak ve enerji karşılayabilmek için yağ yakar. Böylece etkili bir zayıflama süreci başlamış olur.

10 Günlük SDM Diyet ile Kilo Verenler

Diğer diyet yöntemlerinin aksine farklı bir uygulaması olan sdm diyeti, vücuttaki kas kütlesini koruyarak kilo verilmesini sağlar. Bu nedenle sporcular dahil olmak üzere pek çok kişi tarafından uygulanmaktadır. Bu beslenme programı ile kilo verenler yaklaşık olarak 10 gün içerisinde etki gördüklerini ve 1 beden incelme sağladıklarını belirtmektedirler. Bu oranlar ve süre herkeste değişmektedir. Obez hastaları için süreç daha uzun olmaktadır. Lif ve protein değerleri açısından yüksek değerlere sahip olan bu zayıflama programı sindirim sisteminin iyileşmesine yardımcı olur.

SDM Diyetini Kimler Yapmamalı, Kimler Yapmalı?

Her ne kadar sağlık için faydalı etkiler sunsa da SDM diyeti herkes için uygun bir liste değildir. Bu diyeti, tip 1 diyabet hastaları, karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar, ileri derecede kalp hastası olanlar, hamile kadınlar ve emziren anneler, yakın zamanda felç geçirmiş hastalar ve yeme bozukluğu gibi problemler yaşayan kişiler uygulamamalıdır.

SDM diyeti uygulaması gereken kişiler ise obezite hastaları, tip 2 diyabet hastaları, metabolik rahatsızlıkları olanlar, herhangi bir ameliyat için hızlı ve sağlıklı kilo vermesi gerekenler ve menopoz dönemindeki kadınlardır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Fodmap Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Yasakları ve Tarifleri Nelerdir?

Fodmap Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Yasakları ve Tarifleri Nelerdir?

Fodmap diyeti; baklagil ve tahıl gibi besinlerde yer alan karbonhidratların ve früktozun bileşeni olan fruktan, süt şekeri isimli laktozun, yapay tatlandırıcıların sınırlandırılması olarak nitelendirilen bir tür beslenme yöntemidir...

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağı çayı; antibakteriyel özelliğe sahip olan, içeriğinde yüksek oranda antioksidan barındıran ve bu özellikleri sayesinde pek çok hastalık ile savaşan, aynı zamanda yaşlanmayı geciktiren bir bitki çayıdır...

Yanaklardan Kilo Verme Yöntemi Nedir? Ne Yapmalı?

Yanaklardan Kilo Verme Yöntemi Nedir? Ne Yapmalı?

Yanaklardan kilo vermek için düzenli beslenme, spor ve yüz egzersizleri yapmalı ve aynı zamanda yağ yakımına yardımcı olan besinleri tüketmek gerekmektedir...

Vücut Tipine Göre Korse Seçimi Nasıl Olmalı?

Vücut Tipine Göre Korse Seçimi Nasıl Olmalı?

Vücut tipine göre korse modelini seçmek için öncelikle vücut şeklini iyi tanımak ve vücudun en iyi en ideal şekilde durmasını sağlayacak korse bedenini iyi bilmek gerekmektedir...