yeniloji.com
Sağlık

Göz Tembelliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Göz Tembelliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?
Yeniloji 202 görüntüleme

Bir gözün diğer gözden daha az görmesi anlamına gelen göz tembelliği; çocukluk döneminde gözde görmeyi sağlayan fonksiyonda meydana gelen bir anormallik sonuncunda meydana gelmektedir. Göz tembelliğine ne iyi gelir, evde tedavisi var mı, kaç yaşına kadar tedavisi yapılır gibi sorulara yanıt bulmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Göz Tembelliği Nedir, Ne Demek?

İki gözden gelen görüntüyü birleştirip tek bir görüntü haline getiren görme yetisinin gelişmesinde meydana gelen anormallikler göz tembelliği olarak nitelendirilmektedir. Tek gözde meydana gelen bu durum bazen iki gözde de meydana gelebilir. Görme keskinliğinin azalması söz konusu olmaktadır. Görme yetisi zayıf olan gözde sağa ya da sola kaymalar olabilir. Gözlük, kontakt lens kullanımı ve bir gözün kapatılması şeklindeki tedavi yöntemleri ile tembel gözün işlevselliğinin artırılması söz konusu olabilmektedir.

Göz Tembelliği Neden Olur?

Çoğunlukla çocuklarda 7 yaşına kadar ortaya çıkan bir çeşit göz bozukluğu olarak tanımlanan göz tembelliği, erken fark edilirse eğer düzeltilmesi kolay bir şekilde olmaktadır. Bir gözün diğerinden daha az görmesi ya da her ikisinin de aynı şekilde görme işlevi bozukluğu yaşaması durumu olarak nitelendirilen göz tembelliğinin nedenlerine baktığımızda çocukluk döneminde meydana gelen herhangi bir olayın buna neden olabileceğini belirtebiliriz. Göz kaslarında dengesizlik olması, göz kapağında düşüklük görülmesi, gözlerdeki görüş netliğinde farklılıkların olması ya da katarakt sayılabilir. İki gözün gözlük numaralarının birbirinden farklı olması da başka bir etkendir. Göz tembelliği kör eder mi diye soracak olursak bunun olasılığı bulunmaktadır.

Göz tembelliği göz kaslarından dolayı meydana geliyorsa eğer, bu durum gözlerin pozisyonunu etkiler. Gözde içe ya da dışa doğru kaymalar meydana gelir. Bunun sonucunda gözlerin bir arada çalışması zor hale gelir. Kayan göz zaman içerisinde tembelleşmeye başlar. Miyop, hipermetrop ya da astigmat gibi birtakım göz hastalıkları da gözde tembellik meydana getirir. Eğer çocuğun gözünden doğuştan ya da sonradan katarakt gelişmişse bunun acil bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Çocuklarda olabileceği gibi yetişkinlerde göz tembelliği de söz konusu olabilmektedir.

Göz Tembelliğinin Belirtileri Nelerdir?

Genel anlamda göz tembelliğinin belirtileri şu şekildedir:

  • Çocuk nesnelerin ne kadar uzak ya da yakın olduğunu anlamakta güçlük çeker. Derinlik algısında bozulma meydana gelir.
  • Bir gözde şaşılık ya da kapanma söz konusu olabilir.
  • Gözleri kısarak bakma olur.
  • Bir şey okurken ya da izlerken başı devamlı aynı yöne çevirme hareketi meydana gelir.

Genel olarak çocukların bu durumu fark etmesi zordur. O yüzden anne ve babalarının bu konuda dikkatli olması gerekmektedir. Çocuklarının gözlerinin aynı anda hareket etmemesi, el ve göz koordinasyonunda bozukluk olması gibi durumlar varsa kalıcı görme bozukluğunun olmaması için derhal tedavi gereklidir. Gözlük göz tembelliği yapar mı sorusu en sık merake dilen konular arasındadır. Yanlış ve uygun olmayan bir gözlük bu duruma neden olabilmektedir. Gözlük vermedeki detayların çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken tanı ile gözlerdeki tembelliğin giderilmesi oldukça kolaydır. Eğer ki gözde şaşılık ya da kayma varsa bunlar cerrahi yöntemler ile tedavi edilmektedir. Hastanın göz tembelliği derecesine göre gözü kapatma tedavisi başlar. İyi gören göz kapatılır ve diğer gözün çalıştırılması sağlanır. Bu tedavinin gün içerisinde süresi ve tedavi süreci doktor tarafından belirlenmektedir. Yetişkinler göz tembelliği belirtisi varsa bunun için nörovizyon tedavisi uygulanmaktadır. Genel olarak göz tembelliği tedavisi kaç yaşına kadar diye baktığımızda uygun yaşın 6 olduğu belirtilir. 6 yaş sonrasında da tedavi yapılır. Fakat en etkili süreç 6 yaş öncesidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Erişkin Aknesi Nedir? Yetişkin Sivilcesi Nasıl Geçer?

Erişkin Aknesi Nedir? Yetişkin Sivilcesi Nasıl Geçer?

Erişkin aknesi; ergenlik sonrasında çıkan ya da ergenlikte çıkan sivilcelerin 20'li yaşlardan sonra devam etmesi şeklinde tanımlanan bir cilt problemidir...

Doğal Antibiyotikler Nelerdir? Antibiyotik Yerine Sarımsak Kullanılırmı?

Doğal Antibiyotikler Nelerdir? Antibiyotik Yerine Sarımsak Kullanılırmı?

Antibiyotik kısaca tanımlamak gerekirse insan vücudunda barınan bakterilerin, mikropların ve zararları toksinlerin vücuda daha fazla zarar vermesini ve çoğalmasını önlemek amacıyla kullanılan bir bileşendir...

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Sindirim sistemimizin en önemli noktası olan mide içerisinde farklı sebeplerden dolayı anormal durumlar mide ağrısı probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır...

Magnezyum Eksikliği Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum Eksikliği Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum, insan vücudunda yer alan önemli organların düzgün bir biçimde çalışmasını sağlayan bir mineraldir...