yeniloji.com
Diyet

Kan Grubu Diyeti Nedir? Doğru mu?

Henüz yorum yazılmadı
Kan Grubu Diyeti Nedir? Doğru mu?
Yeniloji 2435 görüntüleme

Kan grubu diyeti; kişilerin kan gruplarına göre beslenme şeklinin biçimlenmesi ve buna göre kilo veriminin sağlanmasıdır.

Kan Grubu Diyeti Nedir?

Günümüzde birçok kişi fazla kilo problemlerinden şikayetçi olmaktadır. Bunun için şu ana kadar birçok diyet listeleri önerilmiş, birçok spor dallarıyla ilgilenilmiştir ama son zamanlarda ortaya çıkan bir şey daha vardır ki kan grubuna göre beslenmedir. Uzmanlar yıllardır herkesin aynı diyeti uygulamayacağından bahsederler fakat kan grubuna göre diyetlerin değişmesi de oldukça ilginçtir. Çünkü uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalara göre insanların kan gruplara göre yeme alışkanlıkları ve yemesi ya da yememesi gereken şeylerin değiştiği ortaya çıkmıştır.

Kan grubu diyetinde pozitif ya da negatif olmanın bir önemi yoktur. Yalnız bağlı olduğu gruba yönelik beslenme esas alınmaktadır.

Geliştirilmiş pek çok diyet türü bulunmaktadır. Fakat her diyet herkes için aynı sonucu vermemektedir. Bunun nedeni metabolizmanın ve sindirim sisteminin her bünyede farklı çalışmasıdır. Bu nedenle kilo verebilmek için öncelikle kişinin vücudunu tanıması ve buna göre yöntem seçmesi gerekmektedir.

Kan Grubuna Göre Diyet Nasıl Yapılır? Doğru mu?

Bu alanla ilgilenen uzmanlar artık diyet listeleri yaparken hastaların bazı değerlerinin yanı sıra kan gruplarını da göz önünde bulundurmaktadırlar. İnsanlarda olabilecek kan grupları şunlardır:

  • 0 kan grubu
  • A grubu
  • B grubu
  • AB grubu

Kan grupları bu şekilde sınıflandırılmaktadır. Kan grubuna göre diyet listesi belirlerken pozitif ya da negatif olmalarının bir önemi yoktur. Örneğin 0 grubu kana sahip olan kişiler için bol bol deniz ürünleri, kırmızı et, ıspanak ve brokoli il beslenmeleri önerilmektedir. 0 kan grubuna sahip olan kişilerin midelerinde asit miktarı yüksek olduğu için sindirilmesi zor olan besinleri kolay bir şekilde sindirebilirler. Fakat asit oranının dengelenmesi için et ürünlerinin yanı sıra sebze ve meyve de tüketmeleri önerilir. Bunların yanı sıra süt, yumurta gibi besinlerden 0 kan grubuna sahip insanlar uzak durmalılardır çünkü metabolizmaları zaten yavaş çalışır ve bu ürünler de metabolizmayı daha da zayıflatır.

Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olur?

A grubundaki insanlar için de herkes için zararlı olan ayaküstü beslenme tarzı daha fazla zararlıdır. Kesinlikle tercih etmemelidirler. 0 grubunun metabolizmaları yavaş çalışır ve et ürünleri gibi ürünleri tercih etmemeli, sebze meyve ağırlıklı beslenmelidirler. B grubundakiler ise 0 ile A grubu arasındaki dengedir diyebiliriz. Bu gruptaki kişiler biraz alışık olmayan ürünler yemeği kabullenmelilerdir. Bu nedenle deniz ürünleri yani karides, ıstakoz gibi yiyecekleri rahatlıkla yiyebilirler, ayrıca süt ürünlerini de tüketebilirler. Et çeşitlerinde de tavuk etinden uzak durmaları hindi etini tercih etmeleri önerilir.

B grubu insanları kilo verirken diğerleri kadar zorlanmazlar. Son olarak da AB grubu kişiler, yiyecek seçiminde dikkatli olmaları gerekir. AB grubu A ve B grubunun birleşimidir bu nedenle A grubu özelliklerini de B grubu özelliklerini de taşıyabilirsiniz ve A grubu gibi mide asidiniz az olabilir. Bu yüzden et ürünlerini çok fazla tercih etmeyiniz fakat yeme durumunda da az miktarda ve sebzeyle birlikte tüketiniz. B grubunun özelliğinden dolayı süt ürünlerini tüketebilirsiniz.

Kan Grubuna Göre Kilo Vermek

Kan gruplarına göre her vücudun belli bir beslenme tarzı vardır. İnsanların metabolizmalarını ve diğer kilo alma sebeplerini kan grupları etkileyebilmektedir. Bu durumların doğruluğu araştırmalar yapılarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle bu uyarıları dikkate almakta fayda vardır. Zayıflamak için diyet listelerini bu nedenlerden ötürü kendiniz oluşturmayınız, bir uzaman danışmak her zaman daha faydalı olacaktır. Çünkü uzmanlar kan grupları da dahil olmak üzere birçok etkeni göz önünde bulundurmaktadırlar. Önemli olan çok fazla kilo vermek değil, sağlıklı kilo vermektir. Kan grubu diyeti ile ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yulaf Diyeti Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Yapanlar ve Yorumlar

Yulaf Diyeti Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Yapanlar ve Yorumlar

Yulaf diyeti; sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan, uzun süre tok kalmayı sağlayan, açlık hissinin bastırılmasına destek olan bir beslenme programıdır...

Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları ve Yapanlar

Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları ve Yapanlar

Su diyeti; sadece sıvı alımına dayanan, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo vermeyi sağlayan bir programdır...

Ökse Otu Nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ökse Otu Nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ökse otu; Avrupa'da epilepsi, infertilite, hipertansiyon ve artrit gibi hastalıkların tıbbi tedavisinde kullanılan bir bitki türüdür...

Passiflora Çayının Etkileri Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Kullanımı

Passiflora Çayının Etkileri Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Kullanımı

Passiflora çayı; sakinleştirici etkisi ile bilinen, stres ve kaygı gibi etkilerin giderilmesine yardımcı olan vücut için pek çok faydası bulunan bir bitki çayıdır...