yeniloji.com
Sağlık

Dikenli İncir Yaprağı ve Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Dikenli İncir Yaprağı ve Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 1771 görüntüleme

Dikenli incir; pek çok ilacın ham maddesinde kullanılan, Hint inciri, frank inciri, kilis inciri, pabuç inciri gibi farklı isimlerle de bilinen Opuntia cinsinin bir kaktüsüdür.

Dikenli İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Tam bir şifa kaynağı olarak gösterilen dikenli incir, özellikle yaz aylarında insanların halsiz, bitkin ve yorgun olmasını önleyerek zinde kalmayı sağlamaktadır. Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen bu Mersin, Adana ve Antalya gibi illerimizde yetiştirilmektedir. Frenk yemişi olarak da bilinen bu kaktüs meyvesi oldukça faydalı etkilere sahiptir.

Dikenli incir, C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu özelliği onun antioksidan açısından zengin olmasını sağlamaktadır. Bu da bağışıklığın güçlenmesi için oldukça etkilidir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan Hint inciri hastalıklara karşı koruyucu bir etki meydana getirmektedir. Özellikle kanser gibi tehlikeli sonuçları olan hastalıklar için faydalı olabileceği belirtilmektedir. Lif açısından zengin olan dikenli incir bağırsak hareketlerinin düzelmesine yardımcı olmaktadır. Böylece sindirim sisteminin düzenlenmesini ve metabolizmanın dengelenmesini sağlamaktadır. Böylece şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık gibi etkilerin oluşmasını önleyerek bağırsak sağlığı ve sindirim sistemi problemlerinin iyileşmesine katkı sağlamaktadır.

Dikenli İncir Meyvesi Ne İşe Yarar?

Gerek vücut gerekse cilt sağlığı için pek çok etkisi bulunan dikenli incir, içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde toksin attırıcı etki sağlamaktadır. Bu etki cildin güzelleşmesine ve kırışıklık problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Bu etkiyi gençleştirici olarak kabul etmek mümkündür.

Halk arasına genel olarak şifaları ile bilinen dikenli incir kolesterol dengeleyici özelliğe sahiptir. Kötü kolesterolün dengelenmesine ve düşmesine yardımcı olmaktadır. Böylece kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar. Normal incire göre kan şekerini yükseltme hızı daha düşük olduğundan kandaki glikozu dengeleyici etki meydana getirmektedir. Kan şekerinin dengelenmesi tokluk etkisi meydana getireceği için kilo vermek isteyenler için de oldukça faydalı ve etkili bir meyve olarak gösterilebilir.

Dikenli İncir Nasıl Soyulur? Nasıl Tüketilir?

Normal bir incire göre oldukça farklı özelliklere sahip olan bu meyvenin dışı kaktüs şeklindedir. Dikenli inciri soymak için normal bir meyveyi soyma yöntemi uygulayınız. Dış kabuklarını soyduğunuz zamanda meyvesini dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Dilerseniz direkt meyvesini yiyebilir dilerseniz suyunu sıkabilirsiniz. Bu meyvenin yapraklarından ise yemek yapabilirsiniz. Oldukça lezzetli bir tadı ve aroması olduğundan yaz aylarında sıkça tüketilmektedir.

Dikenli İncir Fiyatı Ne Kadar?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan, kalsiyum ve magnezyum barındıran, pek çok hastalığa şifalı etki sunan ve faydaları ile kendinden söz ettiren dikenli incir fiyatı çok pahalı değildir. Yaz aylarında olgunlaşan ve toplanan bu meyve bölge halkı için bir geçim kaynağı özelliği sunmaktadır. Tatlı ve sulu bit aromaya sahip olan bu meyveyi aşırı tüketmemeye özen göstermek gerekmektedir. Her besinde olduğu için fazla tüketim faydaların verimini azaltabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Boy Uzatma Ameliyatı Ne Kadar Uzatır? Fiyatları ve Olanlar

Boy Uzatma Ameliyatı Ne Kadar Uzatır? Fiyatları ve Olanlar

Boy uzatma ameliyatı; bacak uzunluğunun arttırılması sağlanarak boyun en az 6 cm...

Parmakları Daha İnce ve Uzun Göstermek İçin Ne Yapılır?

Parmakları Daha İnce ve Uzun Göstermek İçin Ne Yapılır?

Parmakları daha ince göstermek için birtakım basit teknikler bulunmaktadır...

Terletmeyen ve Koku Yapmayan Çorap ile Sağlıklı Ayaklar

Terletmeyen ve Koku Yapmayan Çorap ile Sağlıklı Ayaklar

Koku yapmayan çoraplar, kumaş özelliği sayesinde terleme yapmayan ve bu sayede bakteri üretmeyen ürünler olarak tanımlanmaktadır...

Nevrotik Bozukluk Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Tedavisi

Nevrotik Bozukluk Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Tedavisi

Nevrotik bozukluk; duygu ve kaygı bozukluğu olarak nitelendirilen, huzursuzluk, güvensizlik, nefret gibi duyguların oluşmasına sebebiyet veren bir tür psikolojik rahatsızlıktır...