yeniloji.com
Sağlık

Göz Kuruluğu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Göz Kuruluğu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1685 görüntüleme

Göz kuruluğu; gözde yeteri kadar gözyaşı salgısının gerçekleşmemesi, yanma, batma hissi ve beraberinde yabancı bir cisim kaçmış gibi hissedilmesi şeklinde tanımlanan bir göz rahatsızlığıdır.

Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Olur?

Göz yaşının vücut tarafından salgılanmaması ya da salgılanan gözyaşının buharlaşması gibi durumlarla ortaya çıkan göz kuruluğu, çoğu kişide görülen bir göz hastalığıdır. Çoğunlukla herhangi bir belirtisi vermese de görme bulanıklığına yol açabilmektedir. Oldukça rahatsız edici bir durumdur ve tedavi edilmediği zaman kalıcı hastalıkların oluşmasına sebebiyet verebilir.

Gözyaşı göz sağlığı için oldukça önemli bir sıvıdır. Göz yaşı bezlerinden gelen bu sıvının azalması ve yeterli miktarda salgılanmaması gözyaşı zarının sağlamlığını etkiler ve zarar görmesine neden olur. Bu durum uzun süreli olduğu zaman birtakım göz hastalıklarının kalıcı olarak gerçekleşmesine neden olur.

Kuru göz problemi, gözyaşı tabakasında yer alan mukus tabaka, aköz olarak isimlendirilen ortada sulu tabaka ve en dışta yer alan lipid olarak isimlendirilen yağlı tabakasının herhangi birinde meydana gelen bozukluk ya da eksiklik gibi durumda ortaya çıkmaktadır. Yetersiz göz yaşının salgılanmasının yanı sıra aynı zamanda salgılanan gözyaşının kalitesi de önem arz etmektedir.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Genel olarak her iki kişiden birinde rastlanılan göz kuruluğunun nedenlerini şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Göz damlalarına ya da merhemlerine karşı alerjik bir durumun gerçekleşmesi
  • Göz kırpma reflekslerinde bozulma oluşması
  • Güneş, rüzgar, nem düşüklüğü, duman gibi dış faktörler
  • Alerjik ya da bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle göz kapaklarındaki bezlerin yeterli şekilde çalışmaması
  • Göz kapağında kirpik diplerinde iltihap durumunun gerçekleşmesi
  • Göz kapağının içe dönmesi hastalığı
  • Bilgisayar, televizyon, cep telefonu gibi aletlere gereğinden fazla bakmak ve gözlerin yorulması
  • Vücut mukozası salgılarını kontrol eden hormonlar
  • Gözün zararlı ışıklara uzun süre maruz kalması
  • Tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar ve antidepresanların kullanımı

Bu tarz durumlar göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra bağışıklığın güçsüz hale gelmesi, aşırı oranda sigara ya da alkol kullanımı buna neden olabilir.

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Tedavi edilmediği zaman kalıcı olarak göz kaybının oluşmasına sebep olabilen göz kuruluğunun belirtileri öncelikle yanma, yabancı bir cisim kaçması gibi durumlar ile kendini göstermektedir. Gözde kalıntı olması, rüzgar ve duman gibi şeylere karşı aşırı hassasiyet oluşması, okuma yaparken gözlerin kolay şekilde yorulması, kontakt lens kullanımında güçlük yaşanması, göz içinde ya da çevresinde sekresyon ismi verilen iplerin meydana gelmesi, sabah uyanıldığı zaman gözleri açmakta güçlük yaşanması ve akşam gözler yorgun olduğunda göz kapağını açma isteğinin azalması gibi durumlar belirtiler arasındadır.

Göz Kuruluğunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle göz kuruluğu tedavisi için uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Gözü nemli tutmak için suni gözyaşı damlaları kullanılabilir. Bu yeterli olmadığında doktorlar birtakım müdahalelerde bulunabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pırasa Kürü Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Pırasa Kürü Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Pırasa kürü; sindirim sisteminin aktif hale gelmesi ve dengeli bir şekilde çalışmasını sağlayan, kabızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlayan bir karışım olarak nitelendirilmektedir...

Alerjik Hastalıklar Nelerdir? Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur? Bulaşıcı Mıdır?

Alerjik Hastalıklar Nelerdir? Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur? Bulaşıcı Mıdır?

Alerjik hastalıklar, vücudun birtakım etkenlere karşı alerjik reaksiyon oluşturması sonucunda oluşan rahatsızlıklardır...

Unutkanlık Sebepleri Nelerdir? Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Unutkanlık Sebepleri Nelerdir? Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen unutkanlık, modern yaşamın getirmiş olduğu stres ve birtakım olumsuz şartlar sonucunda gerçekleşen, aynı zamanda farklı hastalıkların belirtisi olarak da nitelendirilebilen bir durumdur...

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Sürülür? Nasıl Kullanılır?

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Sürülür? Nasıl Kullanılır?

Makyaja hazırlık aşamasında cildin makyaja hazırlanması ve daha kusursuz bir makyajın elde edilmesi için kullanılan cilt ürünlerinin yanı sıra pürüzsüz bir görünüm elde edilmesini sağlayan makyaj bazı genel olarak ciltteki kusurların daha hızlı bir şekilde kapanmasına da yardımcı olur...