yeniloji.com
Yaşam

Nijer Tohumu Nedir? Nasıl Verilir? Faydaları ve Çimlendirilmesi

Henüz yorum yazılmadı
Nijer Tohumu Nedir? Nasıl Verilir? Faydaları ve Çimlendirilmesi
Yeniloji 1988 görüntüleme

İnsan sağlığı üzerinde çok sayıda olumlu etkisi olduğu anlaşılan nijer tohumu aynı zamanda kuşyemi olarak da kullanılmaktadır.

Nijer Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yapı olarak çörek otuna benzeyen nijer tohumu, son derece yağlı bir tohumdur. Rengi siyah olan bu mucize tohum, geçmiş dönemlerde kuşyemi olarak kullanılırken günümüzde insanlar tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır. Geçmiş dönemde kuşyemi olarak kullanılan ürünler, günümüzde araştırıldığında yüksek enerji ve vitamin içerdikleri görülür. Kuşyemi tohumu da bu ürünlerden birisidir. Nijer tohumu, ismini Afrika'dan alır ve ülkemizde yetiştiriciliği bulunmamaktadır. Tamamı Afrika'da yetişen bu tohum Avrupa'ya ihraç edilmektedir. Kuşlar üzerinde birçok farklı etkisi bulunurken doğru bir şekilde verilmesi gerekmektedir.

Kuşyemi Tohumu Nasıl Verilir?

Kuşlar, gagaları sayesinde sert ürünleri tüketebilme yeteneklerine sahiptirler. Ancak tüketilecek olan ürünler çok sert bir yapıdaysa bazı zorluklar ortaya çıkabilmektedir. Nijer tohumu, sert yapısıyla öne çıkan tohumlardan birisidir. Kuşlarda kızışmayı sağlayan doğal ürünlerden birisi olarak gösterilmektedir. Kuşlarda, hormonların değişmesine sebep olabildiği için doğru kullanılması gerekir. Eğer çok fazla kullanılırsa kuşlarda tüylerin dökülmesine sebep olabilmektedir. Tohumun kuşa verilmesinde en önemli durum doğru dönemde verilmesidir. Kuşlar, tüy değiştirme ve tazeleme dönemindeyken bu tohumu kullanırlarsa ciddi zararları olabilir. Bu sebeple de bu dönemin dışında kullanılması gerekmektedir. Özellikle kuşların çiftleşme dönemleri yaklaşırken düşük miktarda bu tohumdan vermek en doğru hamlelerden birisi olarak görülmektedir.

Nijer Tohumu Bitkisinin Çimlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Kuşların beslenmesinde çimlendirilmiş tohumlar son derece önemli etkiler yaratmaktadır. Bu aşamada çimlendirme işlemi için 2 adet aynı boyutta peynir kabı tarzında sert plastik malzemelere ihtiyaç duyulur. Bunlardan bir tanesi orijinal haliyle kullanılırken diğer kabın zemininde kesikler açılır ve bitkilerin buradan çimlenmesi sağlanır. Ayrıca kapak kısmında da kesiklerin açılması gerekmektedir. Çimlenme işleminde tohumlar çok iyi bir şekilde yıkandıktan sonra delikli kapta süzülür. Bunun ardından bu kapla birlikte diğer kabın içerisine bırakılır. Sonrasında üstü kapakla kapatılarak beklemeye başlanır. Bu şekilde çimlenmeler gerçekleşecektir.

Nijer Tohumunun Fiyatı Ne Kadar? Aktarlarda Satılır mı?

Kuş yemi olarak da bildiğimiz nijer tohumunun fiyatı özelliklerine göre farklı değerler almaktadır. İnternet üzerinde satışı yapılan bu tohum aynı zamanda aktarlarda da satışa sunulmaktadır. Kaliteli ve fiyatı yüksek ürünler bulabileceğiniz gibi aynı zamanda daha ucuz fiyatlara da bulabilirsiniz. Evinizde muhabbet kuşu ve papağan gibi evcil hayvanlar besliyorsanız bu yemleri tercih edebilirsiniz.

Kuşyemi Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Kuşlar üzerinde kullanıldığında da insanlar üzerinde kullanıldığında da çok faydalı bir ürün olarak görülmektedir. Kuşlarda ilk olarak serinletici etkisi sebebiyle tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra renkli maddelerin salgılanmasını arttırarak kuşların çok daha canlı renklere sahip olmasını sağlamaktadır. Uyandırıcı bir etkisi de olduğundan kuşların gün içerisinde enerjik bir yapıda olmasını sağlamaktadır. İnsanlarda ise uyku düzenini ayarlanmasında önemli bir rol oynayan bu tohum, kilo almak isteyen kişiler için de iyi bir yardımcı olmaktadır. Ayrıca kalp sağlığının korunmasına da ciddi katkıları bulunmaktadır. Son olarak cildin daha iyi bir görünüme kavuşabilmesi için de tüketilebilir. Kuşyemi olarak bilinen nijer tohumu son derece faydalı bir ürün olurken bu faydalarını doğru ve düzenli bir biçimde kullanıldığında göstermektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dut Pekmezi Yararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilmeli?

Dut Pekmezi Yararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilmeli?

Dut pekmezi; pek çok hastalığa iyi gelen, saça, cilde, bebeklere olan faydaları ile bilinen doğal içerikli bir besin maddesidir...

Neden Kilo Veremiyorum? Ne Yapmalıyım?

Neden Kilo Veremiyorum? Ne Yapmalıyım?

Kilo verememenin nedenleri yanlış yapılan diyetler ya da vücuttaki birtakım hastalıklardır...

Korse ile Kilo Verilir mi?

Korse ile Kilo Verilir mi?

Vücudu toparlayan, sıkılaştıran ve incelten korseler, bölgesel olarak şekillendirici özellikleri sayesinde fit ve ideal ölçülere sahip bir vücut oluşumuna destek olan aparatlardır...

Mutasyonlu Virüs Nedir? Daha mı Tehlikeli? Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu Virüs Nedir? Daha mı Tehlikeli? Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu virüs; virüsün genetiğinde meydana gelen kalıcı değişiklik olarak nitelendirilen, RNA virüslerinde DNA virüslerine daha fazla görülen bir değişim olarak ifade edilmektedir...