yeniloji.com
Sağlık

Alüminyum Folyonun Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Alüminyum Folyonun Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?
Yeniloji 4 görüntüleme

Alüminyum folyo; yiyeceklerin saklanması ve pişirilmesi için tercih edilen ve hemen hemen her mutfakta kullanılan bir maddedir.

Alüminyum Folyonun Zararları Nelerdir?

Adından da anlaşılabileceği üzere alüminyum folyo; içerisinde alüminyum maddesi barındıran bir üründür. Kullanımı oldukça fazla olmasına rağmen uzmanlar yanlış bir şekilde kullanıldığı zamanda pek çok yan etkinin oluşabileceğini ve bazı hastalıkların meydana gelebileceğini belirtmektedir. Halsizlik, depresyon gibi etkiler başta olmak üzere aynı zamanda ağır metallerin vücutta birikmesi sonucunda ağır metal zehirlenmesi gibi etkiler de meydana getirebilmektedir.

Alüminyum; vücutta metal birikmesine neden olur. Bu durum kas ve eklem ağrısı, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların oluşmasına yol açabilir.

Sıcak yemeklerin alüminyum folyo ile sarılması sonucunda, bu ürünler içeriğinde yer alan metallerin hepsini yiyeceklere aktarırlar. Bunun sonucunda yiyecek tüketildiği zaman vücutta metal bileşenleri birikir. Suyun yoğunluğu bu metallerin yoğunluğundan 5 kat daha azdır. Bu durum metallerin vücutta işlev gösterememesine ve birikmesine sebebiyet verir. Bunun sonucunda ise vitamin, mineral emilimi yeterli oranda gerçekleşmez ve sonuç olarak birtakım hastalıklar meydana gelir. Birçok insan bu durumu bilmediği için sıcak bazı yiyecekleri bu folyo ile sarar ve sağlık için tehlike meydana getirir.

Alüminyum Folyo Nasıl Kullanılır?

Mutfakların vazgeçilmez malzemesi olan alüminyum folyo, genel olarak yiyeceklerin saklanması için kullanılmaktadır. Hatta bazı yiyeceklerin bu ürüne sarılarak pişirildiği de belirtilmektedir. Oldukça zararlı olan bu kullanım doğru değildir. Bu malzemeyi kullanacaksanız, besinin sıcak ve asitli olmamasına dikkat ediniz. Kaynamakta olan yemeğin buharı ya da sıcak bir besinin buharı folyoda yer alan alüminyum maddesinin direkt olarak yiyeceğe bulaşmasına neden olur. Tüketildiği durumda ise direkt olarak vücuda girer. Bu nedenle sıcak yemeklerde kullanılmamalıdır. Soğuk yiyecekler için kullanılması daha mantıklıdır.

Alüminyum folyo sadece yiyecekleri saklamak için değil, tavaların temizlenmesi, saçlara daha iyi şekil verilmesi, tava ve çaydanlık diplerinin temizlenmesi, ütü sırasında açılmayan kırışıklıkların giderilmesi gibi pek çok amaç için kullanılabilmektedir. Pratik pek çok kullanımı bulunsa da dikkatli şekilde olmadığında birçok yan etki meydana getirir.

Alüminyum Folyo Zehirlenme Yapar mı?

Çok fazla bilinmemesine rağmen alüminyum folyo içerisinde yer alan metaller nedeniyle vücutta zehirlenme etkisi meydana getirebilmektedir. Bazı doktorlara göre meydana gelen pek çok hastalığın nedeni bu maddedir. Uzun süreli görülen halsizlik gibi durumlar vücutta ağıt metal birikiminden kaynaklanır. Çünkü bu maddeler toksik bir etki meydana getirir. Vücuttaki bu toksik etki zararlı ve yabancı maddelerin birikmesi ile bağışıklığın düşmesi konusunda etkili olur. Bunun sonucunda zehirlenme oluşabilir.

Alüminyum Folyo Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Halsizlik, depresyon, böbrek yetmezliği ve kas ve eklem ağrılarının oluşmasına sebebiyet verebilen alüminyum folyo aynı zamanda beyin hastalıklarının meydana gelmesinde de rol oynayabilir. Uzmanlara göre beyin hücrelerinde biriken metaller zaman içerisinde alzheimer başta olmak üzere farklı pek çok rahatsızlığın görülmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalı ve sıcak yiyeceklerde kesinlikle tercih edilmemelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kortizon Nedir, Ne Demek? Ne İçin Kullanılır? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon Nedir, Ne Demek? Ne İçin Kullanılır? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon; vücutta iltihaplanmayı önleyen, böbrek üstü bezler tarafından üretilen, birçok ciddi hastalığın tedavisinde kullanılan bir hormondur...

Tuz Lambası Yararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Tuz Lambası Yararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Tuz lambası; odadaki enerji dengesinin sağlanmasına, vücut için gerekli ve faydalı pek çok mineralin sağlanmasına ve aynı zamanda hoş bir görüntünün oluşmasına yardımcı olan bir kaya, taş parçasıdır...

Kış Çayı Tarifi Nedir? Nasıl İçilir?

Kış Çayı Tarifi Nedir? Nasıl İçilir?

Kış çayı, birçok bitkiden oluşan, içerisinde pek çok vitamin bulunan faydalı bir bitkisel çay çeşididir...

Kristal Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kristal Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kristal hastalığı; şiddetli baş dönmeleri ile kendini gösteren, her yaşta görülebilen, kafaya alınan bir travma ya da herhangi bir sebebe dayanmadan meydana gelebilen bir rahatsızlıktır...