yeniloji.com
Sağlık

Paraben Nedir? Paraben Ne Demek? Faydaları ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Paraben Nedir? Paraben Ne Demek? Faydaları ve Zararları
Yeniloji 316 görüntüleme

Paraben; günlük hayatta kullanmış olduğumuz birçok üründe bulunan ve genel olarak bazı gıdaların raf ömrünü uzatmak için kullanılan vücuda zararları olan bir kimyasaldır.

Paraben Nedir, Ne Demek?

Paraben; oksijen ile teması kesen, küf, maya gibi bakterilerin üremesini engelleyen, sentetik yolla üretilen ve diğer kimyasallara göre daha ucuz olan bir maddedir. Ürünlerin raf ömrünün uzun olması için tercih edilen bu madde sadece gıda ürünlerinde değil aynı zamanda kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde de fazlaca kullanılmaktadır. Paraben ürünlerde tek çeşit olarak değil birkaç çeşit olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında koruyucu maddelerle birlikte de kullanılmaktadır.

Paraben yiyeceklerin ve birtakım ürünlerin bozulmaması için kullanılırken insan vücudunda oldukça yan etki meydana getiren bir kimyasal olarak nitelendirilmektedir.

Tüketilen gıdalarla birlikte vücuda alınan bu kimyasal bileşen, vücudun bağışıklık sistemine zarar verir ve buna bağlı olarak toksit etkileri ile birlikte ölümcül sonuçlar meydana getirebilen birçok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle çocuklarda bu durum daha da ciddi bir boyut kazanmaktadır. Bu zararlı kimyasal madde çocukların beyin gelişimine kadar etkileyebilmektedir. Yetişkinlerde ise hormonal düzensizlikler nedeniyle östrojen hormonunu tetikliyor ve buna bağlı olarak meme kanseri gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Parabenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Ucuz maliyetli bir kimyasal bileşen olarak bilinen parabenin vücuda faydaları yoktur fakat üretilen ürünler için birtakım yararları bulunmaktadır. Öncelikle ürünlerde bakteri üremesini engeller ve kullanım süresinin daha uzun olmasını sağlamaktadır. Organik ürünler paraben içermediği için daha çabuk sürede bozulmaktadır. Parabenin asıl olarak tek etkisi budur. Fakat bu durum insan vücudu için yararlı değildir.

Günümüzde parabensiz bir gıda bulmak neredeyse imkansız hale gelmiş olsa da paraben içermeyen gıdalar da bulunmaktadır. Bu kimyasal bileşenden bir miktar uzak kalmak vücut için daha sağlıklı olacaktır. Özellikle organik ürünlerin tercih edilmesi bu konuda oldukça önemlidir. Kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde de aynı şekilde organik olanların tercih edilmesi cilt sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Eskimiş kozmetik ürünlerini kesinlikle kullanmayınız ve bunun yanında son kullanma tarihi geçmemiş olan ürünleri buz dolabında ya da oda sıcaklığında saklamaya özen gösteriniz.

Parabenin İnsan Sağlığına Zararları ve Yan Etkileri

Ucuz maliyeti nedeniyle en çok kullanılan kimyasal olarak adlandırılan parabenin zararları oldukça fazladır. Bunları şu şekilde belirtebiliriz:

  • Cilt üzerinde alerjik reaksiyon meydana getirir ve egzama, tahriş gibi durumlara yol açar.
  • Ciltteki gözeneklerden kolayca kana, dokulara ve idrara ulaşabilir.
  • Endokrin sisteminin zarar görmesine neden olur ve bu durum hormonların düzensiz üretilmesine neden olur.
  • Bebeklerde ve çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak gelişim problemlerinin oluşmasına neden olur.
  • Erkeklerde testosteron hormonunun azalmasına ve sperm kalitesinin düşmesine neden olabilir.
  • Vücut dışına atıldığında çevreye bulaşan paraben bu döngü nedeniyle tekrar vücuda girebilmektedir.
  • Erken yaşlanmaya neden olur ve cildin nem dokusuna zarar verir.

Paraben İÇErmeyen Şampuanlar, GÜNeş Kremleri ve Nemlendiriciler

Vücuduma birçok zararı bulunan bu kimyasal maddenin bulunmadığı ürünler de vardır. Paraben içermeyen ürünleri satın almak için ürünlerin içindekiler kısmına dikkat etmek gerekmektedir. Genel olarak paketlerin üzerinde methylparaben, ethylparaben, benzylparaben veya buthylparaben isimleri ile bulunmaktadır. Bunların olmamasına dikkat ederek satın alma işlemi gerçekleştirebiliriz. Şampuan, güneş kremleri ve nemlendirici satın alırken daha organik ürünler tercih edilebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bağırsak Polip Kürü Nedir? Nasıl Yapılır?

Bağırsak Polip Kürü Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürler genel olarak zayıflamak amacıyla kullanılsa da bağırsak polip kürü gibi karışımlar tedavilere destek sürecinde de tercih edilebilmektedir...

Chia Tohumu Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Chia tohumu; antioksidan açısından zengin ve besleyiciliği yüksek olan bir besindir...

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır? Gastrit Hastaları Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır? Gastrit Hastaları Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Gastrit diyeti; midesinde gastrit rahatsızlığı olanların semptomlarının hafifletilmesi için uygulanan bir yöntemdir...

Trombosit Nedir? Trombosit Sayısı Düşüklüğü Neden Olur?

Trombosit Nedir? Trombosit Sayısı Düşüklüğü Neden Olur?

Kanama esnasında kanın pıhtılaşma görevini üstlenen ve bu görevi yerine getiren hücre parçalarına trombosit denir...