yeniloji.com
Sağlık

Oruçluyken Mide Bulantısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Orucu Bozar mı?

Henüz yorum yazılmadı
Oruçluyken Mide Bulantısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Orucu Bozar mı?
Yeniloji 690 görüntüleme

Oruçluyken mide bulantısı, Ramazan ayında oruç tutan kişilerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Uzun süre açlığa dayanan oruç ibadeti, kişiden kişiye farklı etkiler meydana getirebilmektedir. Bazı kişilerde mide bulantısı meydana getirerek günlük yaşamı zorlaştırabilmektedir.

Oruçluyken Mide Bulantısı Neden Olur?

Pek çok kişi Ramazan ayında oruç tuttuğu zaman midesinin bulanmasından şikayetçi olmaktadır. Oruçluyken midem bulanıyor diyorsanız bunun sebeplerini şu şekilde nitelendirmemiz mümkündür:

Oruç mide bulantısı yapar mı diye soruyorsanız bunun cevabı kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Uzun süre açlık sonrası iftarda sağlıklı besinler tüketmemek ya da sahurda aşırı yağlı, şekerli yiyecekler yemek gün içerisinde bulantı oluşturabilir. Eğer bulantı ileri seviyede ise doktora gidilmesi gerekir.

Oruçluyken Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Ramazan ayında oruç tutarken mide bulantısı, yanması ya da ağrısı söz konusu oluyorsa ve bir sağlık probleminiz yoksa bunun nedeni sağlıksız beslenmeden kaynaklanmaktadır. Ramazanda mide bulantısı nasıl giderilir diye bakacak olursak;

Eğer ramazanda mide yanması problemi söz konusu ise mideniz bulanıyorsa bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Fakat geçmiyorsa farklı bir sorun söz konusu olabilir. Bunun için doktora gidilmesi gereklidir.

Mide Bulantısı Orucu Bozar mı?

Eğer ki oruç tutarken mide bulantısı problemi yaşıyorsanız ve kustuğunuz zaman orucum bozulur mu diye merak ediyorsanız, şöyle ki istemsiz bir şekilde gerçekleşen mide bulantısı orucu bozmamaktadır. Mideden ansızın ağza yükselen ve tekrar mideye dönen şeyler oruca zarar vermemektedir. Eğer kişi kendi isteği ile kusarsa o zaman orucu bozulmaktadır. Eğer kendiliğinden geliyorsa miktarı ne olursa olsun oruca zarar vermemektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Şeftali Çayı Ne işe Yarar? Nasıl Yapılır?

Şeftali Çayı Ne işe Yarar? Nasıl Yapılır?

Şeftali çayı; bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan ve sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayan doğal içerikli, vitamin ve mineral deposu bir içecektir...

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight watchers diyeti; 1 haftada 1 kilo vermeye yardımcı olan ve puanlama esasına dayanan bir beslenme programıdır...