yeniloji.com
Bakım

Yasemin Yağı Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yazılmadı
Yasemin Yağı Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları
Yeniloji 1912 görüntüleme

Yasemin bitkisinin çiçeklerinden elde edilen yasemin yağı; antiviral ve antibiyotik etkilere sahip olan, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, cinsel isteğin azalması ve stres gibi duyguların giderilmesi ve hafifletilmesi konusunda etkili olan bir bitki yağıdır.

Yasemin Yağı Faydaları Nelerdir?

Mısı ve Çin'de çok eski zamanlardan bu yana şifalı etkileri için kullanılan yasemin yağı, cilt için faydalı etkiler sağlarken aynı zamanda sağlık için de birçok yararı bulunan bir yağdır. Hoş bir kokusu olan yasemin yağı hem sakinleştirici hem de rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunan yasemin yağı, kanserli hücrelerin yayılmasını önlerken aynı zamanda cilt kanseri gibi oluşumların önlenmesine destek olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Vücudun enfeksiyona karşı savaşması konusunda yardımcı olan bu bitkisel yağ, aynı zamanda vücuttaki enfeksiyonun giderilmesi konusunda da etkili olmaktadır. Özellikle solunum yolu enfeksiyonları için faydalıdır.

Metabolizmanın uyarılmasına yardımcı olan yasemin yağı, vücutta kötü kolesterolün düşürülmesi konusunda da etkilidir. Depresyon, anksiyete ve duygusal stresin giderilmesine yardımcı olur. Kan ve kemik ağrılarının hafiflemesini, azalmasını sağlayan yasemin yağı, özellikle dirsek, diz kapağı ve şakaklara sürüldüğü zaman ağrının önlenmesini sağlamaya destek olacaktır. Yorulduğunuz günlerde bu yağ ile aromaterapi meydana getirerek vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kasların gevşemesini sağlayarak ağrıların dindirilmesine katkı sağlar.

Cilt lekelerinin temizlenmesini sağlayan bu doğal yağ, hem güneş lekelerinin hem de sivilce izlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Akşam ve sabah olmak üzere günde 2 defa sürmek cilt üzerindeki lekelerin kısa sürede beyazlamasını sağlar. Cildin pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar.

Yasemin Yağı Ne İşe Yarar?

Yaraların iyileşmesine yardımcı olan yasemin yağı, iltihaplanmış ve kesik yaraların giderilmesine yardımcı olur. Kızarıklık ya da morlukların geçmesini sağlayan bu doğal bitki yağı birkaç kullanım sonrasında hücrelerin yenilenmesini ve iyileşme gerçekleşmesini sağlar. Cildi temizleyen ve arındıran bu yağ sayesinde kısa süre içerisinde cilt üzerinde iyileşme ve yenilenme meydana gelmektedir. Sadece cilt değil saç için de yararlıdır. Saçların daha parlak ve gür olmasını sağlar. Saç kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur. Saçlarda sirke ve bit oluşmasını önler.

Afrodizyak etkisi bulunan bir yağ olarak nitelendireceğimiz yasemin yağı, hormonların uyarılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle vücutta üreme hormonlarının hareket geçmesi konusunda etkilidir. Hem kadın hem de erkek üreme hormonlarının etkin hale gelmesi için bu yağ ile aromaterapi uygulaması sağlanabilir. Solunumun rahatlamasını sağlayan bu yağ adeta ilaç etkisi meydana getirmektedir. Ilık bir şekilde boğaz etrafına sürüldüğü zaman daha rahat nefes almayı sağlamaktadır. Son olarak koltuk altına sürüldüğü zaman ter kokusunun önlenmesini sağlamaktadır.

Yasemin Yağı Zararları Var mı?

Vücuda herhangi bir zararı bulunmayan yasemin yağının yan etkileri yanlış ya da aşırı kullanım sonucunda alerji oluşturması şeklinde meydana gelmektedir. Bebeklerde kullanmayınız. ayrıca vücudun hassas bölgelerinde de kullanılmamalıdır. Örneğin göz çevresi oldukça hassastır ve kullanılmamalıdır. Ayrıca cilt tipine göre de kullanımı önemlidir. Kuru ciltlerde aşırı kullanım yanmaya neden olur. Yağlı ciltlerde çok fazla kullanılırsa sivilce problemi meydana getirebilir.

Yasemin Yağı Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Eğer ki solunumu rahatlatmak istiyorsanız ılık masaj yöntemi ile boğaz çevresine sürebilirsiniz. Eklem ağrılarını gidermek istiyorsanız eklem bölgelerine sürebilirsiniz. Saçlarınız için saç maskesinin içerisine birkaç damla koyabilirsiniz. Cilt için seyreltilerek sürülmesi gerekmektedir. Ayrıca kullanım öncesinde doktora danışılması gerekir. Yasemin yağı kullanıcı yorumlarına baktığımızda cildin pürüzsüz gözükmesi için pek çok kişinin yararlandığını görmekteyiz. Ayrıca stresi azaltmak için bu yağı kokusundan faydalanılmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Nisan Yağmurunun Faydaları ve Şifası Nedir?

Nisan Yağmurunun Faydaları ve Şifası Nedir?

Nisan yağmurunun faydası, çok eski zamanlardan bu yana bilinmektedir ve insanlar bu yağmurun şifalarından faydalanmak için yağmur sularını biriktirme gibi alışkanlıklar edinmişlerdir...

Şeker Kamışı Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?

Şeker Kamışı Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?

Şeker kamışı suyu; B vitamini ve demir bakımından zengin olan, oldukça besleyici, bol miktarda lif barındıran doğal bir içecektir...

Makyaj Orucu Bozar mı?

Makyaj Orucu Bozar mı?

Makyaj yapmak birçok kadın için vazgeçilmez bir güzellik uygulamasıdır...

Deniz Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Deniz Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Deniz suyu; vücudun ferahlamasını sağlarken aynı zamanda içeriğinde yer alan pek çok mineral ve bileşen sayesinde birçok hastalığa şifa olan bir sıvıdır...