yeniloji.com
Bakım

Siyah Nokta Temizlemek İçin Maske Tarifi

Henüz yorum yazılmadı
Siyah Nokta Temizlemek İçin Maske Tarifi
Yeniloji 215 görüntüleme

Siyah nokta; hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen, yanlış ve eksik cilt bakımı sonucunda oluşabilen bir tür akne çeşididir.

Siyah Nokta Neden çıkar?

Ciltteki siyah noktalar birçok insanın korkulu rüyasıdır. Bunun üstesinden gelmek için pek çok önlem alınmasına rağmen çoğu zaman bu problemlerle karşılaşırız. Normalde siyah noktalar cildin iyi temizlenmemesinden ortaya çıkar gibi bir yargı vardır. Fakat çoğu insan cilt temizliğine dikkat etmesine rağmen bu gibi problemlerle karşı karşıya gelmekten kurtulamaz. Bu nedenle cilt probleminin oluşumunu temizliğe ya da pisliğe bağlamak doğru değildir. Bu problemler cildin hasarlara maruz kalmasıyla, aşırı derecede güneşe maruz kalmasıyla da alakalı olabilmektedir. Genellikle ergenlik dönemlerinde bu durumlarla karşılaşılır. Elbette ki kurtulma yolları da vardır.

Siyah nokta genel olarak burun bölgesinde çok fazla görülmektedir. Ayrıca alın, çene, sırt, göğüs ve kollarda da oluşabilmektedir.

Cildin hemen hemen her bölgesinde oluşabilen siyah noktalar kötü bir görünüme neden olabilmektedir. Bunların geçmesi için bazı doğal yöntemlerin uygulanması etkili olabilir. Ayrıca cilt bakımına da özen gösterilmelidir.

Yüzdeki Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Cilt problemleri ya da dermatoloji alanıyla ilgilenen uzmanlar doğada her türlü rahatsızlığa çarelerin olduğuna inanmaktadırlar. Bunun için günümüzde birçok kür tedavileri mevcuttur. Elbette ki bu kürlerin kullanımı insanların cilt yapılarına göre farklılık göstermektedir. Örneğin yağlı ciltler için daha çok limon ve salata özlü ürünler tercih edilir. Fakat siyah nokta problemi genelde yağlı ciltlerde yaşanmaktadır. Kür tariflerine geçmeden önce de cilt temizliği her problem için önemlidir. Öncelikle makyaj yapan kişiler ciltlerindeki makyajı iyi bir şekilde arındırmalıdır. Bunun yanı sıra herkes cildinin temizliğine dikkat etmelidir. Ve doğal beslenmek de oldukça önemlidir. Cilt için en önemli şeylerden bir tanesi aşırı yağlı ürünlerden uzak durarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenmedir. Fakat ciltteki siyah noktalardan kurtulmak için de kürler yapılabilir. Bu kürler şunlardır:

  • Kahve peelingi
  • Yulaflı peeling
  • Yumurta akı maskesi
  • Bal ve süt maskesi
  • Yulaf ve yoğurt maskesi

Siyah Noktalara Doğal Maske Tarifleri

Bu kürler siyah noktalar için oldukça önemlidir. En çok bilinen ve doğal peeling olarak kabul edilen kahve bunlar için oldukça önemlidir. Kahve telvesi bunun için yeterlidir. Yulaf peelingi ise 1 çorba kaşığı yulaf ununu suyla pişirerek ve badem unu ekleyerek cilde yuvarlak hareketlerle uygulanır. Yumurta akı maskesi de yumurta akının cilde tabaka oluşturacak şekilde pamuk uçlarınızla cilde uygulanır. Cilt kuruduktan sonra da temizlenmelidir. Bal ve süt maskesi ise bal ile sütü ısıtarak ciltte siyah noktaların olduğu yerlere uygulanmalıdır. Son olarak da yulaf ve yoğurt maskesi ise yoğurda yulaf karıştırarak ve 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyerek hazırlanabilir. ve sonrasında cilde masaj yaparak yüzünüze sürülür ve 15 dakika bekletilir. Temizlemek için ılık su kullanılabilir.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Siyah noktalar ve diğer cilt problemlerinde kullanılan ilaçlar başka problemlere de sebep olabilmektedir. Bu nedenle doğal ürünlerin kullanımı önemlidir. Günümüzde insanlar rahatsızlıkları ne olursa olsun ilaç kullanımına başvurmamaktadırlar. Özellikle cilt problemleri için kullanılan ilaçlar çoğu zaman diğer organlara zarar vermektedir. Bu nedenle alternatif tıp dediğimiz bitkisel ürünlerle ya da doğal yollarla tedaviler son zamanların en büyük tercihlerindendir. Zaten doğal ürünler her zaman cilde iyi gelmektedir. Bu nedenle her zaman doğal ürünler tercih edilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları, Tarifi, Fiyatı

Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları, Tarifi, Fiyatı

Deniz börülcesi; vücuttaki iltihapların giderilmesine katkı sağlayan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin ve en tuzlu bitki olarak nitelendirilen bir besindir...

Tüy Dökücü Doğal Yöntemler Nelerdir? Tüy Dökmek İçin Ne Yapılır?

Tüy Dökücü Doğal Yöntemler Nelerdir? Tüy Dökmek İçin Ne Yapılır?

Tüy dökücü doğal yöntemler; istenmeyen tüylerin giderilmesi için kimyasala başvurmadan uygulanan doğal tüy dökme alternatifleridir...

Çelik Korsenin Omurga ve Kamburluk İçin Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Zararları

Çelik Korsenin Omurga ve Kamburluk İçin Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Zararları

Çelik korse; içerisinde bulunan çelik balenler sayesinde bel ve sırt bölgesinin daha rahat durmasını sağlayan, göğüs bölgesinden leğen kemiğine kadar vücudu tamamen saran korse modelidir...

Kadın ve Erkek İçin Hızlı Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir?

Kadın ve Erkek İçin Hızlı Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir?

Hem kadınlar hem de erkekler saçlarını belirli dönemde uzatmaya karar verirken sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzaması için atılabilecek belirli adımlar bulunmaktadır...