yeniloji.com
Sağlık

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Henüz yorum yazılmadı
Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri
Yeniloji 1937 görüntüleme

Kanda bulunan şeker oranının geçici bir şekilde artmasına hiperglisemi (yüksek kan şekeri) denir.

Hiperglisemi Nedir, Ne Demek?

Kan şekeri düştüğü zaman bu duruma hipoglisemi, geçici durumda arttığında ise yüksek kan şekeri denmektedir. Şeker (glikoz) vücudun içerisinde besinlerden alınır. Fakat bedenin bu glikozu kullanması gerekir. Glikozun kullanılması için çeşitli kimyasallara ihtiyaç duyulmaktadır. Glikozu vücuttaki hücrelere taşıyan sıvı kandır. Pankreas aracılığı ile üretilen hormona insülin denir. Pankreas midenin yan tarafında olan organın ismidir. Bu organ kan şekeri oranına göre insülin salgılama görevini üstlenmektedir. Glikozun sindirilmiş olan besinlerden hücrelere taşınması gerekir. Taşıma işlemine yardımcı olan insülindir.

Hipergliseminin Nedenleri Nelerdir?

Bazı kişilerde tip bir veya tip iki diyabet rahatsızlığı görülmektedir. Bu hastalığın olduğu kişilerde yeteri oranda insülin üretilememektedir. Bazen de üretilmiş olan ünsilin kullanılamayabilir. Hal böyle olunca glikoz kanın içerisinde kalır. Kan içinde fazla şekerin olması ise çeşitli belirtilere neden olmaktadır. Nedenlerden en önemlisi aşırı derecede yemek yemektir. Kişinin ağır derecede stres altında olması nedenler arasında bulunur.

Hiperglisemi, ameliyat, çeşitli hastalıkların varlığı, yaralanma durumu, enfeksiyon gibi durumlar nedeniyle meydana gelebilir.

Gün içinde hareketsiz kalmak, fiziksel aktivitenin çok az olması ya da spor, egzersiz yapmamak gibi durumlar bu hastalık nedenleridir. İnsülin tedavisinin atlanması uygulamaların yetersiz şekillerde yapılması da aynı şekilde yüksek kan şekeri rahatsızlığının nedenleri arasında gösterilebilmektedir.

Şekerin Yükseldiği Nasıl Anlaşılır? Hiperglisemi Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kan şekerinin başladığı noktayı anlamak ve bu durumun farkındalığı içerisinde olmak çok önemlidir. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği zaman acil hastalıklara yol açmaktadır. Hiperglisemi hastalığının baş gösterdiği belirtilerden anlaşılabilmektedir. Kişinin devamlı bir şekilde susaması belirtilerdendir. Sık bir şekilde idrara çıkma, bulanık görmek gibi durumlar belirtiler arasında yer almaktadır. Yüksek kan şekeri belirtilerinden biri açlığın zaman içerisinde sürekli olarak artmasıdır. Kişinin kilo kaybetmesi, halsiz hissetmek ve devamlı bir şekilde yorgun olmak belirtiler arasında bulunur. Vücuttaki kesiklerin ya da yaraların oldukça yavaş bir şekilde iyileşmesi ve deri enfeksiyonlarının olması şekerin yükseldiği anlamına gelmektedir.

Yüksek Kan Şekeri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Teşhisin koyulduğu kişilere uzman hekim en uygun tedavi şeklini uygulamaktadır. Uygulanan çeşitli yöntemler mevcuttur. Yöntemlerden biri diyet değişikliğidir. Kan şekerini yükselten şekerli içecek türleri, kek, tatlı ve pasta gibi gıdalardan uzak durulması gerekir. Bol oranda sıvı tüketmek gerekir. Bu rahatsızlıktan kaynaklı olarak kişide susuzluk hissi arttığı için bol seviyede su tüketmek gerekir. Su sadece bu rahatsızlık için değil sağlıklı vücut için de gerekli olan bir içecektir. Düzenli bir şekilde fiziksel aktivitelerin içinde bulunmak gerekir. Gün için hafif yürüyüşler yapmak, disiplinli olarak egzersizleri uygulamak ya da spora gitmek hem kilo vermeye yardım eder hem de kan şekeri seviyesini düşürmektedir. Hiperglisemi problemi ve tedavisi için mutlaka uzman hekime kontrol olmak gerekir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tonsillit Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Çeşitleri

Tonsillit Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Çeşitleri

Bademcik iltihabı olarak nitelendirebileceğimiz tonsillit, virüs ya da bakteri sonucu enfeksiyon meydana gelmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır...

Mutasyonlu Virüs Nedir? Daha mı Tehlikeli? Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu Virüs Nedir? Daha mı Tehlikeli? Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu virüs; virüsün genetiğinde meydana gelen kalıcı değişiklik olarak nitelendirilen, RNA virüslerinde DNA virüslerine daha fazla görülen bir değişim olarak ifade edilmektedir...

Kale Bitkisi Faydaları ve Tarifleri Nedir? Nasıl Yenir?

Kale Bitkisi Faydaları ve Tarifleri Nedir? Nasıl Yenir?

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan kale bitkisi, kıvırcık lahana olarak da isimlendirilen, kara lahananın bir türü olan otu türüdür...

Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi Nedir? Neden Olur?

Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi Nedir? Neden Olur?

Beş duyu organından birisi olan burun, oldukça karmaşık bir yapıya sahip olurken burun kanaması gibi problemlerle sıklıkla karşılaşmak mümkündür...