yeniloji.com
Sağlık

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Henüz yorum yazılmadı
Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri
Yeniloji 331 görüntüleme

Kanda bulunan şeker oranının geçici bir şekilde artmasına hiperglisemi (yüksek kan şekeri) denir.

Hiperglisemi Nedir, Ne Demek?

Kan şekeri düştüğü zaman bu duruma hipoglisemi, geçici durumda arttığında ise yüksek kan şekeri denmektedir. Şeker (glikoz) vücudun içerisinde besinlerden alınır. Fakat bedenin bu glikozu kullanması gerekir. Glikozun kullanılması için çeşitli kimyasallara ihtiyaç duyulmaktadır. Glikozu vücuttaki hücrelere taşıyan sıvı kandır. Pankreas aracılığı ile üretilen hormona insülin denir. Pankreas midenin yan tarafında olan organın ismidir. Bu organ kan şekeri oranına göre insülin salgılama görevini üstlenmektedir. Glikozun sindirilmiş olan besinlerden hücrelere taşınması gerekir. Taşıma işlemine yardımcı olan insülindir.

Hipergliseminin Nedenleri Nelerdir?

Bazı kişilerde tip bir veya tip iki diyabet rahatsızlığı görülmektedir. Bu hastalığın olduğu kişilerde yeteri oranda insülin üretilememektedir. Bazen de üretilmiş olan ünsilin kullanılamayabilir. Hal böyle olunca glikoz kanın içerisinde kalır. Kan içinde fazla şekerin olması ise çeşitli belirtilere neden olmaktadır. Nedenlerden en önemlisi aşırı derecede yemek yemektir. Kişinin ağır derecede stres altında olması nedenler arasında bulunur.

Hiperglisemi, ameliyat, çeşitli hastalıkların varlığı, yaralanma durumu, enfeksiyon gibi durumlar nedeniyle meydana gelebilir.

Gün içinde hareketsiz kalmak, fiziksel aktivitenin çok az olması ya da spor, egzersiz yapmamak gibi durumlar bu hastalık nedenleridir. İnsülin tedavisinin atlanması uygulamaların yetersiz şekillerde yapılması da aynı şekilde yüksek kan şekeri rahatsızlığının nedenleri arasında gösterilebilmektedir.

Şekerin Yükseldiği Nasıl Anlaşılır? Hiperglisemi Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kan şekerinin başladığı noktayı anlamak ve bu durumun farkındalığı içerisinde olmak çok önemlidir. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği zaman acil hastalıklara yol açmaktadır. Hiperglisemi hastalığının baş gösterdiği belirtilerden anlaşılabilmektedir. Kişinin devamlı bir şekilde susaması belirtilerdendir. Sık bir şekilde idrara çıkma, bulanık görmek gibi durumlar belirtiler arasında yer almaktadır. Yüksek kan şekeri belirtilerinden biri açlığın zaman içerisinde sürekli olarak artmasıdır. Kişinin kilo kaybetmesi, halsiz hissetmek ve devamlı bir şekilde yorgun olmak belirtiler arasında bulunur. Vücuttaki kesiklerin ya da yaraların oldukça yavaş bir şekilde iyileşmesi ve deri enfeksiyonlarının olması şekerin yükseldiği anlamına gelmektedir.

Yüksek Kan Şekeri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Teşhisin koyulduğu kişilere uzman hekim en uygun tedavi şeklini uygulamaktadır. Uygulanan çeşitli yöntemler mevcuttur. Yöntemlerden biri diyet değişikliğidir. Kan şekerini yükselten şekerli içecek türleri, kek, tatlı ve pasta gibi gıdalardan uzak durulması gerekir. Bol oranda sıvı tüketmek gerekir. Bu rahatsızlıktan kaynaklı olarak kişide susuzluk hissi arttığı için bol seviyede su tüketmek gerekir. Su sadece bu rahatsızlık için değil sağlıklı vücut için de gerekli olan bir içecektir. Düzenli bir şekilde fiziksel aktivitelerin içinde bulunmak gerekir. Gün için hafif yürüyüşler yapmak, disiplinli olarak egzersizleri uygulamak ya da spora gitmek hem kilo vermeye yardım eder hem de kan şekeri seviyesini düşürmektedir. Hiperglisemi problemi ve tedavisi için mutlaka uzman hekime kontrol olmak gerekir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Göbek ve Basen Toparlayıcı Korse Kullananlar ve Etkileri

Göbek ve Basen Toparlayıcı Korse Kullananlar ve Etkileri

Göbek toparlayıcı korse; kadınların en çok şikayetçi olduğu göbek ve basen bölgelerindeki fazla kiloların gizlenmesine yardımcı olur...

Katatoni Nedir? Nasıl Olur? Donakalım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katatoni Nedir? Nasıl Olur? Donakalım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katatoni; donakalım olarak da nitelendirilen, daha çok majör depresyonda rastlanılan bir hasatlık çeşidi olarak tanımlanmaktadır...

Termal Şort Zayıflatır mı? Zararları Var mı? Kullananlar ve Yorumlar

Termal Şort Zayıflatır mı? Zararları Var mı? Kullananlar ve Yorumlar

Termal şort; bacakların üst kısmını tamamen saran ve göbek, bel çevresine de etki ederek hem sıkılaşma hem de zayıflama sağlayan bir korse modelidir...

Akciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Akciğer Detoksu ile Akciğer Temizleme

Akciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Akciğer Detoksu ile Akciğer Temizleme

Akciğer detoksu; sigara kullanımı ya da çevresel faktörlerden kaynaklı olarak akciğerlerde meydana gelen toksinlerin arınmasına yardımcı olan bir detokstur...