yeniloji.com
Sağlık

Turşu Suyu Nasıl Yapılır? Neden Bulanır?

Henüz yorum yazılmadı
Turşu Suyu Nasıl Yapılır? Neden Bulanır?
Yeniloji 2058 görüntüleme

Turşu suyu; turşusu yapılan birtakım sebze ve meyvelerin asidik özelliklerinin karışmış olduğu suya verilen isimdir.

Turşu Suyu Nasıl Yapılır?

Hem sebze hem de meyvelerden yapılan turşu vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine destek olan bir besindir. Turşu suyu bu sebze ve meyvelerin turşu haline gelmesi için içinde bekletildiği sudur. Turşu suyu limon ya da sirke, su, tuz ve probiyotik içermektedir. Probiyotik özelliği asıl olarak fermantasyon sürecine ve içeriğine göre değişkenlik göstermektedir. Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan turşu Türk mutfaklarının geleneksel tatları arasında yer almaktadır.

İştah açıcı özelliği bulunan turşu suyu aynı zamanda içerisinde farklı vitamin ve mineraller barındırmaktadır. C vitamini açısından son derece zengin olmasının yanı sıra yararlı bakteriler içeren bu doğal içecek aynı zamanda vücutta kolesterol seviyesinin düşürülmesine destek olan bileşenler barındırmaktadır.

Turşu suyunun tarifi oldukça basittir. Bu doğal mineralli içeriği hazırlamak için gerekli olan malzemeler 1 litre kaynamış içme suyu, 1 çay bardağı miktarında sirke, 3 yemek kaşığı ölçüsünde kaya tuzu, 1 adet sıkılmış limonun suyudur. İsteğe bağlı olarak içerisine 2 çay kaşığı da eklenebilir. Yapımı için ise öncelikle bir tencerenin içerisine kaynamış sıcak suyu ve tüm malzemeleri ekleyiniz. Tuz eriyene kadar karıştırın. Sonra soğumaya bırakın. Bunun ardından kavanozların içerisine turşusunu kurmak istediğiniz sebzeleri koyun. Üzerine turşu suyundan ekleyin. Serin ve kuru bir yerde uzun süre bekletin. Gerçekleşen laktik fermantasyon etkisi ile sebze ya da meyveler turşuya dönerken turşu suyunu elde etmiş olursunuz.

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kas kasılmalarına iyi gelen turşu suyu günümüzde pek çok sporcu tarafından tercih edilmektedir. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir, vücudu rahatlatır. Bazı araştırmalara göre vücuda sudan daha faydalıdır. Dehidrasyon gibi durumlarda turşu suyu içmek vücutta sıvı kaybının oluşmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde sodyum ve potasyum bulunduran turşu suyu vücudun kaybetmiş olduğu suyu tekrar tamamlamasına yardımcı olmaktadır. Çünkü genel olarak terleme gibi durumlarda vücutta sodyum ve potasyum atılır. Turşu suyu da bunları tekrar geri kazandırır.

İçeriğinde yer alan E ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan turşu suyu kilo vermeyi de kolaylaştırır. Vücuttaki yağ oranının azalmasını ve metabolizmanın hızlandırılmasını sağlamaktadır. Böylece kısa süre içerisinde zayıflama etkisi meydana getirir. Bunun yanı sıra yemek yedikten sonra vücutta kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca kabızlık gibi problemlerin giderilmesini sağlar. İçerisinde yer alan yüksek oranda lifler sayesinde sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasına yardımcı olur. Böylece hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesi konusunda da etkilidir.

Turşu Suyu Neden Bulanır?

Turşu hazırlarken kullanılan ve gerekli olan malzemelerden eğer herhangi bir tanesini oransız kullanırsanız turşu suyunun bulanması gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir diğer etken ise tarifi uygularken musluk suyunun kullanılmasıdır. Musluk suyu da bulanma gibi etkilerin oluşmasına neden olabilmektedir.

Turşu Suyunun Zararları Nelerdir?

Mide rahatsızlığı bulunan kişilerin sık sık turşu suyu tüketmesi ağrı oluşumuna ve hastalığın şiddetinin artmasına sebebiyet verebilir. İçerisinde tuz oranı fazla olduğu için ödem oluşumu meydana gelebilir. Ayrıca bu durum tansiyonun yükselmesine de sebebiyet verebilir. Fakat bunlar genel olarak gereğinden fazla aşırı tüketimlerde gerçekleşmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Greyfurt Suyu Zayıflatır mı? Kaç Kaloridir? Neye İyi Gelir?

Greyfurt Suyu Zayıflatır mı? Kaç Kaloridir? Neye İyi Gelir?

Greyfurt suyu; metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlayarak kısa süre içerisinde zayıflama etkisi meydana getiren doğal bir meyve suyudur...

Ayakkabı Numarası Küçültmek İçin Ne Yapılır?

Ayakkabı Numarası Küçültmek İçin Ne Yapılır?

Ayak numarası küçültme, günümüzde estetik operasyon ile yapılmalan bir işlemdir...

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Görülür?

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Görülür?

Ani bebek ölümü sendromu; herhangi bir sağlık problemi olmayan bebeklerin bilinmeyen sebeplerden ötürü yaşamını yitirmesidir...

Susam Bitkisi Nasıl Olur? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ne Zaman Ekilir?

Susam Bitkisi Nasıl Olur? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ne Zaman Ekilir?

Simit, kurabiye ve poğaçaların olmazsa olmazı olan susam bitkisi; besin değerleri ve tadı sayesinde oldukça önemli bir yere sahip olan, insan sağlığını olumlu yönde etkileyen bir bitki türüdür...