yeniloji.com
Sağlık

Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler Nelerdir?
Yeniloji 253 görüntüleme

Balgam söktürücü doğal yöntemler, öksürük ile vücuttaki balgamın dışarı atılmasına yardımcı olan uygulamalardır.

Balgamlı ÖKsÜRÜK Neden Olur?

Balgamın sebebi herkes tarafından bilinmemektedir. Balgamlı öksürük sayesinde ciğerlerde normal şartlarda birikmemesi gereken bileşenler vücuttan atılır. Bu açıdan balgamlı öksürük vücuda fayda sağlamaktadır. Bu tür öksürükler yararlı olarak adlandırılabilir. Yararlı öksürükleri ayırt etmenin birçok yolu vardır. Nitelikleri normal öksürükten birçok yönden farklıdır. Öncelikle yararlı öksürüğün ayırt edilmesinde baz alabileceğimiz bazı noktalar bulunmaktadır:

  • Sürekli ve sık sık öksürme durumu yararlı öksürük kapsamındadır.
  • Öksürmeyle beraber ağız yolundan gelen yapışkan balgam da yararlı öksürük ayırt edilmesinde bakılan noktalardan biridir.
  • Soluk alma esnasında veya öksürme esnasında tıslama şeklinde duyulan ses de bir belirtidir.
  • Göğüste ağırlık hissetmek ve sabahları yoğun öksürük durumları da söylenebilecek belirtilerdendir.

Balgam Rengine GÖRe Hastalıklar

Akciğerlerde bulunmaması gereken bileşenlerin ağız yoluyla atılmasını sağlayan balgamlı öksürükte balgam rengi de problem hakkında ipuçları verebilmektedir. Temiz ve renksiz akıntı standart bir balgamdır. Sarı renkli akıntı ise diğer dokularda bulunan iltihaplar gibi yine iltihabı simgeler. Yeşil nitelikte balgam akıntısı bakteriyel bir probleme dikkat çekmektedir. Kahverengi akıntı kirli hava solumaktan kaynaklıdır. Gri genellikle tütün ürünleri tüketimine, pembe de astıma işaret eder.

Balgam SÖKtÜRen ÇAylar Nelerdir?

Balgamın renklerine göre niteliğine değindikten sonra bu problemden nasıl kurtulacağına ilişkin detaylar vermek gerekmektedir. Balgam tedavisinde tüketilebilecek birçok çay bulunmaktadır:

  • Kekik çayı geçmişten bugüne kullanılan boğazı yumuşatma, mideyi rahatlatma etkilerini gösteren çaylardan biridir. Tadının acı geldiği durumlarda doğal bal ile karıştırılarak daha içilebilir bir hale getirilebilir.
  • Anason çayı içeriğinde bulundurduğu creosol ve alpapinene yapılarıyla balgam üzerinde etkilidir. Bu yapıların tıkanıklık açma etkisi gözlenmiştir. Anason çayı buharı solunması da solunum yollarını yumuşatıcı etki göstermektedir.
  • Nane çayı ilk akla gelen ve neredeyse herkesin bildiği faydalı tedavi çaylarından biridir. Nane çayının da solunum yollarını yumuşatmak ve balgamı çözmek gibi benzer etkileri vardır.
  • Bu çaylar dışında rezene çayı , meyan kökü çayı, melekotu kökü çayı, okaliptüs çayı gibi alternatif çay çeşitleri de bulunmaktadır.

Çaylar dışında kısa sürede hazır edilebilecek daha kolay karışımlar da bulunmaktadır. Halk arasında yine çok bilinen yöntemlerden olan bal ve karabiber karışımı da bunlardan biridir. Bir kaşık bal ve az miktarda karabiber karıştırılıp sabah ve akşam tüketilir.

Balgam SÖKtÜRÜCÜ Doğal Yollar

Balgamı atmak pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Birçok insan soğan kokusundan rahatsız olur. Kesildiğinde veya rendelendiğinde ortaya çıkan gazlar da gözleri yaşartabiliyor. Ancak soğanı kesip doğrudan koklamak balgamların söktürülmesinde faydalı olan yöntemlerden biridir. Sarımsak güçlü doğal antibiyotiklerden biridir. Her ne kadar bütün halinde sarımsak tüketmek çok zor olsa da hasta birey çiğ halde tüketebilirse faydasını görecektir. Zencefil de balgam söktürücü özelliğiyle bilinen bitkilerden biridir. Tek başına tüketmek birçok hasta için zor olabilir. Kokusu da hoş olmadığından ötürü zencefili daha tüketilebilir hale getirmek için ılık sütle karıştırılır. Gece yatmadan önce içildiğinde solunumu kolaylaştıracaktır. Bu yöntemler içerisinde hastanın tercihine göre rahat tüketebileceği tedaviler seçilebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek İçin Doğal Çözümler

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek İçin Doğal Çözümler

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için geliştirilmiş pek çok doğal ve bitkisel yöntem bulunmaktadır...

Balgam Nasıl Atılır?

Balgam Nasıl Atılır?

Vücudumuz, daha sağlıklı bir hale gelmek için sürekli olarak balgam üretirken insanlar balgam nasıl atılır sorusunun yanıtını aramaktadır...

Yeşil Çay Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Yeşil Çay Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Yeşil çay; antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan ve aynı zamanda sindirim sistemi üzerindeki dengeli etkisi sayesinde metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasına destek olan bitkisel bir çaydır...

Straplez Korse Modelleri Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Straplez Korse Modelleri Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Straplez korseler; askısı olmayan ve göğüs üstünde biten hem uzun elbise şeklinde hem de normal bir atlet şeklinde olabilen iç giysi modelleridir...