yeniloji.com
Diyet

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?
Yeniloji 2013 görüntüleme

Weight watchers diyeti; 1 haftada 1 kilo vermeye yardımcı olan ve puanlama esasına dayanan bir beslenme programıdır.

Weight Watchers Diyeti Nedir?

Oldukça etkili bir şekilde kilo verdiren ve uygulanması basit bir beslenme programı olan weight watchers diyeti, bölgesel ve vücut genelinde incelme ve zayıflama sağlayan zayıflama yöntemidir. Bu diyete göre tüketilen her besin bir puana tabi tutulmaktadır. Az puanlı gıdalar daha sağlıklı beslenmeyi ifade eder ve aynı zamanda daha etkili kilo vermeyi sağlar.

Weight watchers diyeti 7 günde 1 kilo vermeyi garantileyen ve kalori hesabına dayanan bir beslenme programıdır.

Kalori hesabı yöntemi ile uygulanan weight watchers diyeti, tam olarak puan esasına dayanmaktadır ve tüketilen her besinin belli bir değeri verdir. Düşük puanlı besinlerin tüketilmesi daha sağlıklı olarak nitelendirilmektedir. Az puanlı besinlerin tüketilmesi zayıflama ile eş değerdir. Diyetin geneli %56 karbonhidrat, %20 protein ve %20 yağlardan oluşmaktadır. Gün içerisinde yaklaşık olarak 1500 kalori enerji alımını desteklemektedir. Fakat kişinin kilosuna göre günlük alınabilecek kalori miktarı farklılık göstermektedir. Bu nedenle alınması gereken kalori miktarı diyetisyen ile belirlenmektedir. Lif açısından zengin olan bu diyet listesi metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Weight Watchers Diyetinde Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Belli bir periyoda dayanmayan bu diyetin mantığı ve yöntemi benimsendiği zaman sürekli olarak yapabilirsiniz. Bu diyet asıl olarak dengeli beslenmeye dayanmaktadır. Diyet listesinin içerisinde her yiyeceğin bir puanı bulunmaktadır. Bu puan hesaplamasını tam olarak benimserseniz yaşam tarzınıza adapte edebilirsiniz. Bu sayede fazla kilolarınızda kurtulurken aynı zamanda formunuzu da koruyabilirsiniz.

Kilo verme garantisi sunan weight watchers diyet listesinde pek çok besin bulunmaktadır. Bu diyeti uygulamadan önce vücut yapınıza ve fazla kilonuza uygun bir liste yapılmalıdır. Size uygun olan bir puanlama listesi hazırlanmalıdır. Gün içerisinde 25-30 puanı yakaladığınız zaman kilo verme etkisi meydana gelmektedir. Bu diyette örneğin 1 dilim tost ekmeği 1, 1 tane gevrek ekmeği 0,5, 1 dilim ekmek 2 puan, 1 dilim siyah ekmek 1,5 ve 1 dilim baget ekmek 4 puandır. Bunun yanı sıra örneğin 2 çay kaşığı bal ya da reçel 0,5 puandır. Bu tarz bir puanlama ile diyet uygulanmaktadır.

Weight Watchers Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Etkili ve sağlıklı zayıflama konusunda oldukça faydalı bir beslenme programı olan weight watchers diyet yönteminde günlük kalori ihtiyacının %20-30unu yağlı besinlerden alabilirsiniz. Çok fazla olmamak şartı ile karbonhidrat tüketimine de izin vermektedir. Meyve ve sebze tüketimine dikkat edip, işlenmiş gıdalardan uzak durursanız, önerilen tuz miktarının karşılanmasını da sağlamış olursunuz. Fakat tansiyon hastalığınız, diyabet ya da böbrek rahatsızlığınız varsa tüm bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Weight Watchers Diyeti ile Kilo Verenler

Son günlerde en fazla tercih edilen ve uygulanması, planlaması, etkileri bakımında pek çok kişinin beğenisini kazanan weight watchers diyeti ile zayıflayanlar oldukça memnun etkilerden bahsetmektedir. Dilerseniz sizler de bu diyet listesi ile faydalı bir kilo verme etkisi sağlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk alerjisi; soğuk ile temas edildiği zaman ellerde ve ayaklarda şişme, kızarıklık gibi etkenlerinde meydana gelmesi sonucunda oluşan, halk arasında soğuk ısırması veya soğuk ürtikeri olarak da adlandırılan bir rahatsızlıktır...

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tüylenme Yapar mı?

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tüylenme Yapar mı?

Jojoba yağı; saç ve cilt bakımı için oldukça faydalı olan, eski zamanlarda alternatif tıp için sıklıkla tercih edilen, anavatanı Güney Arizona, Güney California ve Meksika olan bitkisel bir yağ çeşididir...

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur? Ne Kadar Sürer?

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur? Ne Kadar Sürer?

Gebeliklerin çoğunda karşılaşılan bir durum olan hamilelikte kahverengi akıntı, bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarını ifade ederken bazılarında ise ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir...

Kıl Dönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Pilonidal Sinüs Ameliyatı Sonrası Nasıl Olur?

Kıl Dönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Pilonidal Sinüs Ameliyatı Sonrası Nasıl Olur?

Kıl dönmesi; pilonidal sinüs ismiyle de bilinen, çoğunlukla erkeklerde ve kuyruk sokumunda meydana gelen bir cilt rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır...