yeniloji.com
Sağlık

Kusarak Zayıflamak Zararlı mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Kusarak Zayıflamak Zararlı mı? Yan Etkileri Nelerdir?
Yeniloji 3299 görüntüleme

Kusarak zayıflama; kişinin istediği kadar yemek yedikten sonra, midede henüz sindirilmeden kendi çabası ile kusmasına verilen isimdir.

Kusarak Zayıflamak Zararlı mı?

Kilo vermek için pek çok yöntem bulunsa da pek çok kişi vücuda zarar veren kusarak zayıflama yöntemini uygulamaktadır. Tıp dilindeki adı bulimia nevroza olarak adlandırılan bu durum asıl olarak psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Aşırı yemek yeme isteği sonucunda alınan kalorilerden duyulan pişmanlık ve üzüntü sırasında gerçekleşen bu durum zaman içerisinde alışkanlık haline gelmektedir. Kişi her yemekten sonra üzüntü duyarak kendini kusturur ve bu şekilde kilo almaktan kurtulur. Psikolojik olarak bu durum kişinin yediklerinden ötürü kendini cezalandırma durumudur.

Kusarak zayıflama daha çok gençlerde ve mankenlerde sıkça görülen bir durumdur.

Tüketilen yemekler midede sindirilmediği zaman vücutta yağ olarak depolanmazlar. Kusmayı alışkanlık haline getirmiş kişiler her türlü besini diledikleri kadar tüketerek sonrasında kendilerini zorlayarak kusmaktadır. Estetik kaygılar nedeniyle tekrarlanan bu davranış asıl olarak bir hastalıktır ve vücuda zararları bulunmaktadır. Bu alışkanlık zaman içerisinde zayıflama hastalığını meydana getirebilir bu da ölüme yol açabilir. Sürekli kusmak midenin sindirim yetisini kaybetmesine ve ilerleyen zamanda mide-bağırsak problemlerinin yaşanmasına neden olur. Midede büyüme ya da daralma problemleri meydana gelebilir. Ayrıca yeterli ve dengeli beslenme sağlanmadığı için vücut vitaminsiz kalır ve bağışıklık sisteminde çökme meydana gelir.

Kusarak Zayıflamanın Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlıklı bir vücut için dengeli ve düzenle beslenme şarttır. Yediğimiz yiyecekler sayesinde vücudumuz vitamin ve mineral alımı gerçekleştirir. İdeal vücut ölçülerinde olmak için vücudun ihtiyaç duyduğu kadar tüketmeli ve bunun yanında spor yapılmalıdır. Günümüzde pek çok kişi kusarak hem istediğini yediğini hem de zayıf kaldığını düşünmektedir. Bu mideye olumsuz etki yaratan ve zaman içerisinde ciddi rahatsızlıkların oluşmasına yol açarak ölüm gibi tehlikeler getirebilen bir alışkanlıktır.

Kusarak zayıflama halsizlik, baş dönmesi ve uykusuzluk meydana getirebilmektedir. Kişinin psikolojik problemler yaşamasına neden olabilir. Şöyle ki kişi normal ölçülerde ya da ideal kiloda olsa bile kendini şişman görebilir. Kemik ve kas erimesine neden olabilen bu hastalıkta vücut zaman içerisinde küçülür ve kişi sağlıksız bir görünüme kavuşur. Bu alışkanlık tekrarlanmamalıdır. Çünkü sonrasında kontrol altına alınamayan bir durum haline gelebilir.

Kusarak Zayıflayanlar Var mı?

Günümüzde pek çok kişi bu yöntemle forma girdiğini düşünmektedir. Zaman içerisinde tehlikeli bir hastalığa dönen kusarak zayıflama uygulayanlar kısa süre içerisinde kilo verebilirler. Fakat bu durum zaman içerisinde aşırıya gidebilir ve kusursuz bir fizik isterken tamamen yanlış bir sonuç meydana getirebilir. Birçok kişi bu yöntemi uyguladıktan sonra yan etki gördüğünü belirtmektedir. Zayıflamanın sağlıklı yolu düzenli beslenme, dengeli tüketme ve spor yaparak gerçekleşmektedir.

Kusarak Zayıflamaya Çalışmak Kilo Verdirir mi?

Fazla kilolarınızdan sıkıldıysanız ve sağlıklı bir yöntem arıyorsanız öncelikle kusarak zayıflama gibi yöntemleri uygulamamanız gerektiğini bilmeli ve vücut işleyişinize uygun programlar ile kilo vermeyi sağlamalısınız. Kusarak zayıflamak size sağlıksız kilo verdirir. Eğer ki kalıcı olarak zayıflamak istiyorsanız uzman bir diyetisyenle görüşmelisiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Rahimde Kist Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Rahimde Kist Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Rahim kisti, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan ve rahimde bulunan yumurtaların bir tanesinin içerisinde sıvı birikmesi ile oluşur...

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik zehirlenmesi; kadınların ilk hamileliğinde ortaya çıkan, daha sonraki gebeliklerde de nadir olarak görülebilen, yüksek tansiyon, çoklu gebelik, 35 yaş üstü kadınlarda gebelik, obezite ve diyabet gibi nedenlerden kaynaklanan bir durumdur...

Zencefil Zayıflatır mı? Zencefil Kilo Verdirir mi?

Zencefil Zayıflatır mı? Zencefil Kilo Verdirir mi?

Zencefil; yağ yakıcı etkisi sayesinde vücuttaki fazla kiloların dışarı atılmasına yardımcı olan ve özellikle göbek çevresindeki yağların erimesine destek olan doğal bir bitkidir...

Kristal Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kristal Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kristal hastalığı; şiddetli baş dönmeleri ile kendini gösteren, her yaşta görülebilen, kafaya alınan bir travma ya da herhangi bir sebebe dayanmadan meydana gelebilen bir rahatsızlıktır...