yeniloji.com
Sağlık

Orjinal Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Henüz yorum yazılmadı
Orjinal Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?
Yeniloji 2194 görüntüleme

Bağırsak sağlığı ve metabolizma hızı için oldukça faydalı olan zeytinyağının orjinal ve hakiki olup olmadığını kokusu ve ağızda bırakmış olduğu tat belirlemektedir.

Orjinal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Vücut için birçok faydası olan zeytinyağı, tadı ve kokusu sayesinde son yıllarda tüketimi oldukça artan bir yağ türüdür. Diğer yağlara göre hem daha hafif hem de daha sağlıklı olan bu yağ orjinal olarak tüketildiği zaman sindirimi kolaylaştırır ve aynı zamanda metabolizma hızına da etki eder. Vücuttaki diğer tüm organlar için faydalı etkiler sunmaktadır.

Orjinal zeytinyağı, tadı hafif acımsı kokusu ise oldukça taze, meyvemsi ve çiçek kokuları gibi olmalıdır.

Gerçek zeytinyağı kendini kokusu ve tadı ile hemen belli etmektedir. Kokladığınızda rahatsız olmazsınız ve çiçek, meyve gibi taze bir koku duyumsarsınız. Gerçek olmayan ya da eskimiş yağlarda tiner, yağlı boya kokusu gibi duyum gerçekleşir. Ekşi, küf gibi kokular gerçek bir zeytinyağında istenmeyen kokulardır. Gerçek zeytinyağını tattığınızda hafif acımsı, genizde biraz yanma ve ağızda taze bir aroma bırakmaktadır. Ancak bu şekilde orjinallik ve hakikilik testi yapılabilmektedir.

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Olur?

Vücudumuz bazı yağları çabuk yakar bazılarını ise daha uzun sürede yakar. Zeytinyağı vücudun kolay yaktığı yağlardandır ve bu sayede kiloya neden olmaz. Hafif yemeklerin hemen hepsi zeytinyağı ile yapılmaktadır. Bu yağ ile yapılan yiyecekler soğuk bile tüketildiğinde lezzetli olur. Çünkü bu yağ donmaz. Kiloya da neden olmayan hakiki zeytinyağı oldukça sağlıklı bir besin maddesidir.

Uzmanların da önerisi olan orjinal zeytinyağı oldukça faydalıdır. Fakat burada asıl önemli olan konu yağı gerçek olmasıdır. Zeytinlerin sıkılması ve çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen gerçek zeytinyağı ağızda hafif acı bir tat bırakmaktadır. Sadece bir şekilde yuttuğunuz zaman genizde hafif bir yanma meydana getirir. Fakat gerçek olmayan yağlar bu şekilde olmazlar. Normal yağlardan herhangi bir farkı olmaz ve bunların vücuda bir faydası da olmaz.

Hakiki Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı vücut tarafından kolay yakılsa da kalori olarak oldukça yüksektir. Fakat vücut için birçok faydası bulunmaktadır. Örneğin cilt sağlığında etkilidir. Özellikle kuru ciltler için nemlendirici özellik sağlamaktadır. Cildin kurumuş yerlerine uygulanabilir. Cilt üzerindeki serbest radikallerin atılmasını sağlayan bu yağ cilt kanseri riskini de azaltmaktadır. Sadece cilt için değil kuru saçların nemlenmesi ve parlaması için etkili olacaktır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan zeytinyağı aynı zamanda vücuttaki kanser riskinin azalmasına da destek olmaktadır. İçerisinde bulunan kemik sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Gerçek Zeytinyağı Donar mı?

Orjinal zeytinyağı donma özelliği göstermektedir. Fakat bu durum bazı işleyişlere göre değişir. Sıkım işlemi, hava şartları o seneki iklim şartları gibi etkiler zeytinyağının dona süresini ve sıcaklık derecesini etkilemektedir. Donma bozulma anlamına gelmemektedir. Tekrardan eski haline dönebilmektedir. Bu yağı muhafaza etmek için yeterli olan sıcaklık 14-15 derece olarak belirlenmektedir. Çok yüksek sıcaklıklardan saklanmaması gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hiv Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Hiv Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Hiv virüsü halk arasında bilinen Aids hastalığına sebep olan virüstür...

Obezite Nedir? Obezite ile Nasıl Mücadele Edilir?

Obezite Nedir? Obezite ile Nasıl Mücadele Edilir?

Obezite; ideal kilo değerlerinin çok üzerine çıkan ve vücuttaki yağ oranının belli bir seviyenin üzerine çıkması durumuna denir...

Kapya Biberin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Soyulur? Kalorisi ve Turşusu

Kapya Biberin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Soyulur? Kalorisi ve Turşusu

Kapya biber; patlıcangiller familyasına ait olan, dünya çapında yetiştirilen, yemek yapımında, turşu kıvamında kullanılabilen, C vitamini bakımından zengin, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan bir besindir...

Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Dökülür?

Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Dökülür?

Kıl kurdu, yaşamı olumsuz yönde etkileyen sindirim problemlerine yol açan bağırsak parazitleridir...