yeniloji.com
Sağlık

Orjinal Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Henüz yorum yazılmadı
Orjinal Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?
Yeniloji 151 görüntüleme

Bağırsak sağlığı ve metabolizma hızı için oldukça faydalı olan zeytinyağının orjinal ve hakiki olup olmadığını kokusu ve ağızda bırakmış olduğu tat belirlemektedir.

Orjinal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Vücut için birçok faydası olan zeytinyağı, tadı ve kokusu sayesinde son yıllarda tüketimi oldukça artan bir yağ türüdür. Diğer yağlara göre hem daha hafif hem de daha sağlıklı olan bu yağ orjinal olarak tüketildiği zaman sindirimi kolaylaştırır ve aynı zamanda metabolizma hızına da etki eder. Vücuttaki diğer tüm organlar için faydalı etkiler sunmaktadır.

Orjinal zeytinyağı, tadı hafif acımsı kokusu ise oldukça taze, meyvemsi ve çiçek kokuları gibi olmalıdır.

Gerçek zeytinyağı kendini kokusu ve tadı ile hemen belli etmektedir. Kokladığınızda rahatsız olmazsınız ve çiçek, meyve gibi taze bir koku duyumsarsınız. Gerçek olmayan ya da eskimiş yağlarda tiner, yağlı boya kokusu gibi duyum gerçekleşir. Ekşi, küf gibi kokular gerçek bir zeytinyağında istenmeyen kokulardır. Gerçek zeytinyağını tattığınızda hafif acımsı, genizde biraz yanma ve ağızda taze bir aroma bırakmaktadır. Ancak bu şekilde orjinallik ve hakikilik testi yapılabilmektedir.

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Olur?

Vücudumuz bazı yağları çabuk yakar bazılarını ise daha uzun sürede yakar. Zeytinyağı vücudun kolay yaktığı yağlardandır ve bu sayede kiloya neden olmaz. Hafif yemeklerin hemen hepsi zeytinyağı ile yapılmaktadır. Bu yağ ile yapılan yiyecekler soğuk bile tüketildiğinde lezzetli olur. Çünkü bu yağ donmaz. Kiloya da neden olmayan hakiki zeytinyağı oldukça sağlıklı bir besin maddesidir.

Uzmanların da önerisi olan orjinal zeytinyağı oldukça faydalıdır. Fakat burada asıl önemli olan konu yağı gerçek olmasıdır. Zeytinlerin sıkılması ve çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen gerçek zeytinyağı ağızda hafif acı bir tat bırakmaktadır. Sadece bir şekilde yuttuğunuz zaman genizde hafif bir yanma meydana getirir. Fakat gerçek olmayan yağlar bu şekilde olmazlar. Normal yağlardan herhangi bir farkı olmaz ve bunların vücuda bir faydası da olmaz.

Hakiki Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı vücut tarafından kolay yakılsa da kalori olarak oldukça yüksektir. Fakat vücut için birçok faydası bulunmaktadır. Örneğin cilt sağlığında etkilidir. Özellikle kuru ciltler için nemlendirici özellik sağlamaktadır. Cildin kurumuş yerlerine uygulanabilir. Cilt üzerindeki serbest radikallerin atılmasını sağlayan bu yağ cilt kanseri riskini de azaltmaktadır. Sadece cilt için değil kuru saçların nemlenmesi ve parlaması için etkili olacaktır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan zeytinyağı aynı zamanda vücuttaki kanser riskinin azalmasına da destek olmaktadır. İçerisinde bulunan kemik sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Gerçek Zeytinyağı Donar mı?

Orjinal zeytinyağı donma özelliği göstermektedir. Fakat bu durum bazı işleyişlere göre değişir. Sıkım işlemi, hava şartları o seneki iklim şartları gibi etkiler zeytinyağının dona süresini ve sıcaklık derecesini etkilemektedir. Donma bozulma anlamına gelmemektedir. Tekrardan eski haline dönebilmektedir. Bu yağı muhafaza etmek için yeterli olan sıcaklık 14-15 derece olarak belirlenmektedir. Çok yüksek sıcaklıklardan saklanmaması gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Taşikardi Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Taşikardi Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Taşikardi; kalp çarpıntısı olarak da adlandırılan, kalbin dinlenme halindeyken bile normalden daha hızlı atması sonucunda ortaya çıkan bir ritim bozukluğu olarak nitelendirilen hastalıktır...

Çelik Korse Zayıflatır mı? Nasıl Giyilir?

Çelik Korse Zayıflatır mı? Nasıl Giyilir?

Çelik korseler; çelik balenlerden yapılmış ve sırtı beli destekleyici özellik sunan hem sıkılaşmak hem de bel fıtığı gibi ortopedik rahatsızlıklarda kullanılan bir aparattır...

Stiletto Ayakkabı Nedir? Neyle Giyilir, Nasıl Olur?

Stiletto Ayakkabı Nedir? Neyle Giyilir, Nasıl Olur?

Stiletto ayakkabı; ön tarafı geniş olmayan ve topuğu kısa ya da uzun ince şekilde bir ayakkabı modelidir...

Terletici Zayıflama Taytı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Yorumlar

Terletici Zayıflama Taytı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Yorumlar

Terletici zayıflama taytı; hem bacakların hem de bel ve göbek bölgesinin incelmesini sağlayan, kısa süre içerisinde vücutta şekillendirici bir etki meydana getiren iç giysilerdir...