yeniloji.com
Yaşam

Tonik İçmek Ne İşe Yarar? Koronavirüs İçin Faydaları Nelerdir? Zararlı mıdır?

Henüz yorum yazılmadı
Tonik İçmek Ne İşe Yarar? Koronavirüs İçin Faydaları Nelerdir? Zararlı mıdır?
Yeniloji 1911 görüntüleme

Tonik; 19. yy'da İngilizler tarafında tüketilmeye başlanmış ve zaman içerisinde içine kinin maddesi katılarak tüketilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise içinde yer alan kinin sayesinde koronavirüsüne karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülen fakat uzmanlar tarafından bilimsel bir açıklamaya tabi tutulmayan içecektir.

Tonik İçmek Ne İşe Yarar?

İçerisinde yer alan kinin maddesi sayesinde üst solunum yollarındaki enfeksiyonların giderileceği düşünülen tonik, günümüzde korona virüsü konusunda birtakım tartışmalara yol açmaktadır. İnsanların düşünceleri bu yönde eğilim kazanırken, uzmanlar bu konuda kesinlikle net bir cevap ile onaylamaktadır. Uzmanlara göre virüsü yok etmek için tonik kullanmak vücutta farklı rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Tonik, içerisinden kinin bulunan ve normal zamanda alkollü içecekler ile tüketilen fakat; içerisinde alkol bulunmayan bir içecektir.

İçine kinin katılmış sodaya verilen bir isim olarak nitelendirilen tonik, son zamanlarda insanlar tarafında birtakım faydaları olabileceği konusunda tüketilmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bunun nedeni içerisinde kinin isimli bileşenin olmasıdır. Kinin bileşeni sıtma ilaçlarının bir dönem ana maddesini oluşturmuş bir alkaloittir. Korona virüsüne karşı etkili olduğu düşünülen bu bileşenin tonik içeceklerin içerisinde yer alması onu son günlerde sıkça tüketilir hale getirmektedir. Fakat yapılan açıklamalara göre bilimsel herhangi bir kanıtı ya da geçerliliği bulunmamaktadır.

Tonik İçmenin Koronavirüs için Faydaları Nelerdir?

Tüm dünya üzerinde salgın olarak nitelendirilen ve pandemi olarak kabul edilen corona virüs, özellikle yaşlı kişilerde ve kronik hastalarda ölüm gibi sonuçların oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Henüz tedavi yöntemi bulunmayan bu hastalık için alternatif arayışlar geliştirilmektedir. Akciğeri direkt olarak etkileyen bu virüs için, sıtma ilaçlarında kullanılan ve kınakına ağacının kabuklarından elde edilen kinin maddesinin faydalı olabileceği düşünülmektedir. Tonik su içeren içecekler içerisinde kinin yeterli miktarda bulunduğu için bunun virüsü öldüreceği düşünülmektedir. Fakat uzmanların açıklamalarına göre bu konuda tıbbi açıdan bir kesinlik bulunmamaktadır ve tavsiye edilmemektedir.

Fazla kullanıldığı zamanda vücuda birtakım zararları olabilen bu içeceğin, böbrek ve karaciğer üzerinde etkisi olabilmektedir. Korona virüsü için tonik içmek, farkında olmadığınız bir alerjiyi tetikleyebilir ya da bağışıklığınızı düşürücü etki meydana getirebilir. Normal bir zamanda kullanımı kişinin kendi tercihi olarak belirtilir. Fakat korona virüsü için tonik içmek faydalı değil aksine tavsiye edilmeyen bir davranıştır.

Tonik İçmek Zararlı mıdır?

Genel olarak alkollü içecekler ile karıştırılarak tüketilen tonik, normalden fazla tüketildiği zaman vücutta birtakım yan etkiler meydana getirebilmektedir. Buradaki temel düşünce korona virüs için tedavi edici olmadığıdır. Normal bir zamanda pek çok kişi tarafından tüketilebilmektedir. Fakat bu virüsü engellemek, öldürmek ya da tedavi etmek amacıyla aşırı bir şekilde tüketilmesi pek çok zararlı etkinin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar insanları uyarmaktadır.

Korona Virüsünü Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Her geçen gün ciddi ölümlere neden olan corona virüsünü engellemek için kişinin öncelikle bağışıklığına dikkat etmesi gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamalı, savunma gücünü arttırmalıdır. Bunun için de sağlıklı ve düzenli beslenme uygulanmalıdır. Ayrıca uyku saatleri de önemsenmelidir. Bunların yanında hijyene önem verilmeli, hasta insanlar ile aynı ortam paylaşılmamalı, hapşırma ya da öksürme gibi durumlarda mendil kullanılmalıdır. Korona virüsü için tonik içmek engelleyici bir etki meydana getirmemektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
En Etkili Yağ Yakıcı Denenmiş Kürler

En Etkili Yağ Yakıcı Denenmiş Kürler

Yağ yakıcı kürler; gerek bölgesel zayıflama gerekse tüm vücutta kilo verme, sıkılaşma ve incelme etkisi meydana getiren etkili tariflerdir...

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir? Ceviz Suyu ile Zayıflama ve Kilo Verme

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir? Ceviz Suyu ile Zayıflama ve Kilo Verme

Ceviz suyu; sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olurken aynı zamanda vücudunuza birçok fayda sağlayan bir içecektir...

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Diyet yaparken yapılan hatalar, uzun uğraşlar sonucunda istenilen kiloyu verememek ve ideal ölçülere kavuşamamak gibi sonuçlara yol açmaktadır...

Epilepsi Hastalığı Nedir, Ne Demek? Tedavi Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Epilepsi Hastalığı Nedir, Ne Demek? Tedavi Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi hastalığı beynin çalışmasında meydana gelen aksaklıktan dolayı ortaya çıkmaktadır...