yeniloji.com
Beslenme

Manda Yoğurdu Faydaları, Özellikler ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Manda Yoğurdu Faydaları, Özellikler ve Zararları
Yeniloji 2064 görüntüleme

Manda yoğurdu; oldukça zengin bir protein kaynağı olan, kalsiyum bakımından inek yoğurdundan kat kat fazla değerlere sahip olan bir besindir.

Manda Yoğurdunun Özellikleri Nelerdir?

Geçmiş yıllarda yetiştiriciliği çok fazla yapılan manda, günümüzde nesli tükenme tehlikesine girmiş hayvanlar arasındadır. Bu hayvanın yoğurdu vitamin ve mineral açısından yüksek değerlere sahip olduğu için oldukça kıymetlidir. Bu yoğurdun yaklaşık olarak Yüzde 60'ı kalsiyum, geri kalan kısmı ise proteindir. İçeriğinde yer alan doğal bileşenler sayesinde antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Oldukça yoğun bir kıvama sahip olan manda yoğurdu, doyurucudur. Ayrıca enerji dolu bir besindir ve vücudu zinde tutar.

Manda yoğurdu sindirim sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir ve bağırsak hareketlerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Son yıllarda besi hayvancılığının artmış olmasına bağlı olarak zahmetli bir hal alan manda yetiştiriciliği azalışa geçmiştir. Suyun içerisine yaşaması gereken bu hayvanlar sulak otlak yerlerde beslenirler ve devamlı olarak ot yerler. Bu nedenle sütleri oldukça değerlidir. Normal bir yoğurda göre vitamin açısından daha zengin olan manda yoğurdu içeriğinde yararlı bakteriler yer almaktadır. bu bakteriler sindirim sistemi düzenleme bakımından etkin görev üstlenirler.

Manda Yoğurdunun Faydaları Nelerdir?

Vitamin değerleri açısından zengin olan manda yoğurdunun içerisinde laktoz değeri oldukça azdır. Laktoz tüketimi pek çok kişide alerjiye neden olmaktadır. Manda yoğurdu bu tarz alerjik rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde gelişim çağındaki çocuklar için faydalı besinler arasında yer alır. Kas ve kemik gelişimi destekleyerek güçlü bir onarım meydana getirir.

A vitamini bakımından zengin olan bu yoğurt göz sağlığını koruyucu niteliktedir. Sadece göz sağlığını değil sinir sisteminin korunmasına ve iyileşmesine de katkı sağlar. Bu etkiyi ise B12 vitamini sayesinde gerçekleştirir. Sinir sistemindeki bu iyileştirme beyin sağlığını da etkiler. Konsantrasyon bozukluğu, dikkat dağınıklığı ya da unutkanlık gibi problemlerin önlenmesine destek olur.

Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayan manda yoğurdunun faydaları arasında en etkili olanlardan biri bağırsak florasındaki yenileyici etkisidir. Bağırsak florasının etkin ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan bu yoğurt aynı zamanda vitaminlerin ve minerallerin daha iyi emilmesini sağlar. Demir vitaminin yeterli emzimlenmesi kansızlığı önler. Bu açıdan pek çok fayda sağlar.

Manda Yoğurdunun Zararları Var mı?

Genel olarak faydalarından söz ettiğimiz manda yoğurdu aşırı tüketildiği zaman sindirim sisteminde gaz problemi meydana getirebilir. Her ne kadar doğal bileşenlerden oluşsa da aşırı tüketilmesi alınacak faydanın zarar dönüşmesine sebep olabilir. Bu nedenle dengeli tüketim sağlanmalıdır.

Manda Yoğurdu Fiyatı Ne Kadar?

Kalp sağlığına iyi geleni besleyici özelliklere sahip olan manda yoğurdu fiyatı diğer yoğurtlara göre daha farklı fiyatlara sahiptir. Özellikle organik ve doğal olursa fiyatı oldukça pahalı olabilmektedir. Evde manda sütü olarak kendiniz de mayalayabilirsiniz. Normal yoğurt gibi mayalanır ama kıvamı biraz daha koyudur. Sağlıklı bir yaşam için düzenli tüketim sağlamalısınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yüz Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı? Fiyatları Ne Kadar?

Yüz Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı? Fiyatları Ne Kadar?

Yüz dolgusu; ciltte meydana gelen kırışıklık ve sarkma problemlerinin giderilmesi için uygulanan, kolajen azalmasının önüne geçmek için tercih edilen, yüzde zaman içerisinde meydana gelen çukurlaşmaların giderilmesini sağlayan bir estetik uygulamasıdır...

Vücuttan Kimyasallar ve Toksinler Nasıl Atılır?

Vücuttan Kimyasallar ve Toksinler Nasıl Atılır?

En kısa süre içerisinde vücuttan kimyasallar nasıl atılır sorusunun yanıtını arayan kişiler, böylece bu toksinlerin zararlarından kurtulabilmektedir...

Karnıyarık Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tozu Nasıl Kullanılır?

Karnıyarık Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tozu Nasıl Kullanılır?

Karnıyarık otu; pisilyum ismi ile dünya çapında bilinen, alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen, iştah kesici özelliği bulunan ve sindirim sistemi için faydalı olan bit bitki türüdür...

Hayalet Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Özellikleri

Hayalet Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Özellikleri

Hayalet korse; vücuda tamamen yapışan ve adeta vücut ile bütünleşerek birlikte hareket eden, nefes alabilen yumuşak kumaştan elde edilmiş bir korse modelidir...