yeniloji.com
Bakım

Sivilceleri Sıkarsak Ne Olur? Zararlı mı?

Henüz yorum yazılmadı
Sivilceleri Sıkarsak Ne Olur? Zararlı mı?
Yeniloji 1700 görüntüleme

Sivilcelerin sıkılması; cilt üzerinde leke oluşumuna sebebiyet verirken, aynı zamanda sivilcede bulunan iltihabın kana ve deri altına karışmasına neden olmaktadır.

Sivilceleri Sıkarsak Ne Olur?

Özellikle ergenlik döneminde görsel olarak hoş olmayan bir cilt görünümünün ortaya çıkmasına neden olan sivilcelerin sıkılması, vücuda yayılmasına neden olabilmektedir. Sivilce oluşumu deri altında yer alan yağ tabasının çok fazla olması sonucunda bunu vücudun ciltteki gözenekler ile dışarı atmaya çalışmasına sonucunda ortaya çıkan iltihaplı tabakalar şeklinde tanımlanmaktadır. Sivilceler sıkıldığı zaman içerisinde yer alan iltihap derinin altına doğru yayılmaya başlar. Bunun sonucunda ise başka sivilceler meydana gelir ve bir artış söz konusu olur.

Sivilce deri altına ve deri üstünde olmak üzere iki şekilde görülmektedir. Hangi türde olursa olsun patlatılması kötü sonuçların oluşmasına neden olur.

Deri altında yer alan sivilcelerin patlatılması iltihabın daha fazla yayılım göstermesine neden olur. İltihap direkt olarak cilt tabakasının altında yayılır ve bunun sonrasında başka yerlerde sivilce çıkmaya başlar. Ayrıca bu tarz sivilcelere müdahale edildiğinde ağrı ve acı daha fazla olmaktadır. Ayrıca sivilceleri patlattığınız zaman etrafındaki sinirler zarar görebilir. Bu sinirler zarar gördüğü zaman sinirlerin iyileşme süreci sivilceden daha fazla sürmektedir.

Sivilceleri Sıkmak Zararlı mıdır?

Sivilce hemen herkeste meydana gelebilen bir cilt problemidir. Daha çok ergenlik döneminde görülse de aynı zamanda ilerleyen yaşlarda da meydana gelebilmektedir. Çoğunlukla yüz bölgesinde oluşan sivilceler aynı zamanda vücudun farklı yerlerinde de görülebilmektedir. Acılı ve sancılı olmasının yanı sıra görüntü olarak da rahatsız edici olabilmektedir.

Uygun olmayan zamanda sivilceyi patlatmak bulundukları bölgede kalıcı izlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bunların giderilmesi için estetik cerrahi operasyonlar gerekebilmektedir. Genel olarak sivilceyi patlatınca tekrar çıkmayacağı düşünülse de bu doğru değildir. Aynı bölgede tekrar tekrar sivilce oluşumu meydana gelebilmektedir. Sivilcenin içerisindeki iltihap ucunda kadar gelmişse ve sarı bir hal almışsa ve neredeyse patlayacak gibiyse, banyoda buharlaşma ile ufak bir müdahale ile çıkmasını sağlayabilirsiniz. Fakat çok ufak dokunuşta çıkmıyorsa ikinci kez denemeyin ve kendi doğal haline bırakınız.

Sivilceler Neden Çıkar? Sebepleri Nelerdir?

Hemen her yaşta ve cinsiyette görülebilen sivilceler pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlar ve iç ve dış faktörlerdir. Kişinin stres yapması, hormon bozukluğu gibi sebepler iç etken iken, yanlış cilt bakım ürünlerini kullanması, hava kirliliği ve aşırı makyaj yapmak gibi sebepler ise dış etkenler olarak kabul edilmektedir. Çoğunlukla ergenlik döneminde hormonların değişmesi ile birlikte meydana gelmektedir. Nedenini öğrenmek için doktora gitmek ve birtakım testleri yaptırmak gerekebilir.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Yöntemler

Genel olarak sivilcelerin tedavisi nedenine göre belirlenmektedir. Birtakım kremler, yıkama sabunları ve jeller sivilcelerin giderilmesi, kurutulması için etkili olabilirken bazen yetersiz kalabilmektedir. Bu tarz durumlarda doktorlar bazı hapların kullanılması gerektiğini belirtebilir. Bunların her biri bir süreçtir. Bilinçsiz ilaç kullanımı ve sivilce müdahaleleri daha kötü sonuçların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle uzman bir doktordan destek almanız gerekmektedir. Cildinizin bozulmaması için sivilce sıkma gibi eylemlerden kaçınmanız gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Şok Diyetler Zararlı mı? İşe Yarar mı?

Şok Diyetler Zararlı mı? İşe Yarar mı?

Şok diyet, kısa sürede ve etkili şekilde yapılan diyetlerdir...

Termal Body Korse Nedir? Kullananlar ve Yorumlar

Termal Body Korse Nedir? Kullananlar ve Yorumlar

Termal body korse; fazla kilolardan kurtulmak, göbek, göğüs, bel ve sırt bölgesini tamamen sararak sıkılaşma etkisi meydana getirmek için etkili olan bir iç giysi ürünüdür...

Acı Çehre Tohumu Nedir? Zayıflatırmı? Faydaları, Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Acı Çehre Tohumu Nedir? Zayıflatırmı? Faydaları, Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Acı çehre tohumu; sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayarak mide ve bağırsakların dengeli çalışmasına yardımcı olur ve vücuttaki fazla kilolardan kurtulmayı sağlar...

Himalaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Himalaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Himalaya tuzu; toksin barındırmayan, saf bir içeriğe sahip olan, oluşumu yaklaşık olarak 250 milyon yıl öncesinde dayanan, kaya tuzu olarak da nitelendirilen bir bileşendir...