yeniloji.com
Sağlık

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Henüz yorum yazılmadı
Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Yeniloji 1954 görüntüleme

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler; ayakkabıların günlük kıyafetimizin tamamlayıcısı ve ayaklarımızı dış etkenlerden koruyucu olması açısından oldukça önemli hususlardır.

Ayakkabı Seçiminin Önemi Nedir?

İnsan anatomisi bakımından tüm vücut ağırlığını taşıyanın ayaklar olduğu görülmektedir. Bu nedenle tüm yaşamımızda ayak bakımına özen göstermemiz gerekmektedir. Ayak bakımı denildiği zaman sağlıklı bir ayak için yapılması gereken sadece temizlik ve cilt bakımı düşünülmemelidir. Bunun için önemli unsur ayağımızı dış etkilerden koruyan ayakkabıların ayağımıza uygun şekilde olması ayak sağlığımız aşısından önem arz etmektedir.

Ayak sağlığı bel sağlığına kadar etki eder ve tüm vücudu etkiler. Bu yüzden ayakkabı seçimi özenle ve dikkatlice yapılmalıdır.

Ayakkabı ayak sağlığımızı nasıl etkilemektedir diye soracak olursak belirli bir şekil almış olan ayak tabanı sürekli üzerine baskı oluştuğundan düz zeminlere basıldığında düzlemsel bir şekil alarak ayak çukuru ve ayağımızdaki kaslar zorlanmaktadır. Bundan dolayı ayakkabı içerisinde öncelikle ayak çukurunu doldurucu yumuşak nesneler olması gerekmektedir. Eğer ki bu şekilde olmadığında ayak şekli bozulacağından zaman içinde dokularda olumsuz şekillenmeler ortaya çıkacaktır.

Ayağa Uygun Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Öncelikle ayakkabı seçiminde bakıldığında görülebilen ayak kemik yapısı ayakkabı içerisinde rahat hareket edebilecek tasarımda olmalıdır. Eklem genişlikleri veya dolgunluğu ayakkabı içerisinde sıkışmamalı ve yapısal değişiklikler ortaya çıkmamalıdır. Bu yüzden ayağımızın şeklini alabilecek ayakkabılar seçilmelidir. Seçtiğimiz ayakkabılar ayaklarımızın üst kısmını tabanlarını ve parmaklarını hiçbir şekilde sıkıştırmayarak baskı görmesini engellemelidir. Bunları yaparken rahat hareket edilecek düşüncesiyle olmasından farklı büyüklükte ayakkabı seçilmemelidir. Çünkü büyük ayakkabılar içerisinde ayaklar sürtünmeye meyilli olacağından nasırlaşma ortaya çıkabilmektedir.

Ayakların rahatsız olması tüm vücudu rahatsız edeceğinden tüm gün vücudun ağırlığını taşıyan ayaklarınıza daha hassas davranılması tavsiye edilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar ayak yapısına zarar vermektedir. Çünkü ayakta durma esnasında normal basma şeklinin dışında parmak kemiklerine aşırı baskı uygulanmaktadır. Bu da ayak iskeletinin zamanla rahatsızlık duymasına sebep olur. Eğer bunlar giyilecekse içlerine ayak sağlığını koruyucu nitelikte tabanlıklar kullanılmalıdır. Aynı zamanda yüksek topuklu ayakkabılar kadınlarda bel omurgasına varıncaya kadar diz ve ayak bileğinde de rahatsızlık boyutunda özellikle eklemlerde kronik zorlanma neticesinde kireçlenmelere yol açmaktadır. Aynı zamanda bacak kasları üzerinde de uygunsuz baskı uygulayarak eklemlerde ağrılara yol açar.

En İyi Ayakkabı Nasıl Olmalı?

Bütün bu açıklamalardan sonra ayak sağlığı açısından ideal ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmeliyiz kısaca değinelim.

  • Ayak iskeletinin geniş tarak kemiklerine yanlardan baskı uygulamayan ayakkabı tercih edilmelidir.
  • Başparmaktan hedef alınarak bir santimetre uzun olan modeller seçilmelidir.
  • Ayağımızı tamamen kaplayan ayak muhafazası geniş tarzda olmalıdır
  • Görünümü düz tabanı andırmayan yandan görünümü yüksek olması gerekir.
  • Sert zeminlerde atlama, koşu ve ani basma gerektiren zamanlarda tabanların şok emici nitelikte olması gerekir.
  • Bileği saracak şekilde veya ayak yapısını destekleyici nitelikte ayak kemeri destekli olmalıdır
  • Yürümeye uygun hale getirilmiş parmak uç kısmı hafiften yuvarlak olmalıdır.
Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elimize alıp incelediğimizde topuğun bulunduğu bölge ile parmakların bulunduğu bölge arasında iki veya dört santimetrelik yükseklik farkının olması gerekir. Üretim aşamasında kullanılan malzemelerin doğal ürünlerden elde edilmelidir. Bütün bunların yanında ayak sağlığımız açısından özellikle ayakkabılara biçilen fiyat değil ayakkabının ayağımıza sağlayacağı fayda göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun içinde en önemli nokta sentetik ürünlerden üretilen ayakkabılardan değil doğal deri ve kauçuk tarzı ayakkabıları kullanmalıyız.

Sağlığınız için görünümden çok ayak sağlığınız için en uygun olan ayakkabıyı almanız gerekmektedir. Günümüzde her ayak tipine uygun renk ve modelde binlerce seçenek bulunmaktadır. Sizin zevkinize ve ayak yapınıza uygun bir model rahatlıkla bulunabilir. Ayak sağlığınız için doğru ayakkabı seçmek oldukça önemlidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Mitral Yetersizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Mitral Yetmezliği Olanlar Neye Dikkat Etmeli?

Mitral Yetersizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Mitral Yetmezliği Olanlar Neye Dikkat Etmeli?

Mitral yetersizlik; oldukça önemli bir kalp hastalığı olan, kalp sağlığı için ciddi bir role sahip olan mitral kapağın tam kapanmaması sonucunda birtakım fonksiyonel işlevsizliklerin oluşması olarak nitelendirilen bir durumdur...

Ayakkabı Numarası Küçültmek İçin Ne Yapılır?

Ayakkabı Numarası Küçültmek İçin Ne Yapılır?

Ayak numarası küçültme, günümüzde estetik operasyon ile yapılmalan bir işlemdir...

Korse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Korse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Korse alırken öncelikle kullanım amacına uygun olup olmadığına ardından ise kumaş kalitesine ve özelliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir...

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler; ayakkabıların günlük kıyafetimizin tamamlayıcısı ve ayaklarımızı dış etkenlerden koruyucu olması açısından oldukça önemli hususlardır...