yeniloji.com
Sağlık

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Henüz yorum yazılmadı
Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Yeniloji 3193 görüntüleme

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler; ayakkabıların günlük kıyafetimizin tamamlayıcısı ve ayaklarımızı dış etkenlerden koruyucu olması açısından oldukça önemli hususlardır.

Ayakkabı Seçiminin Önemi Nedir?

İnsan anatomisi bakımından tüm vücut ağırlığını taşıyanın ayaklar olduğu görülmektedir. Bu nedenle tüm yaşamımızda ayak bakımına özen göstermemiz gerekmektedir. Ayak bakımı denildiği zaman sağlıklı bir ayak için yapılması gereken sadece temizlik ve cilt bakımı düşünülmemelidir. Bunun için önemli unsur ayağımızı dış etkilerden koruyan ayakkabıların ayağımıza uygun şekilde olması ayak sağlığımız aşısından önem arz etmektedir.

Ayak sağlığı bel sağlığına kadar etki eder ve tüm vücudu etkiler. Bu yüzden ayakkabı seçimi özenle ve dikkatlice yapılmalıdır.

Ayakkabı ayak sağlığımızı nasıl etkilemektedir diye soracak olursak belirli bir şekil almış olan ayak tabanı sürekli üzerine baskı oluştuğundan düz zeminlere basıldığında düzlemsel bir şekil alarak ayak çukuru ve ayağımızdaki kaslar zorlanmaktadır. Bundan dolayı ayakkabı içerisinde öncelikle ayak çukurunu doldurucu yumuşak nesneler olması gerekmektedir. Eğer ki bu şekilde olmadığında ayak şekli bozulacağından zaman içinde dokularda olumsuz şekillenmeler ortaya çıkacaktır.

Ayağa Uygun Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Öncelikle ayakkabı seçiminde bakıldığında görülebilen ayak kemik yapısı ayakkabı içerisinde rahat hareket edebilecek tasarımda olmalıdır. Eklem genişlikleri veya dolgunluğu ayakkabı içerisinde sıkışmamalı ve yapısal değişiklikler ortaya çıkmamalıdır. Bu yüzden ayağımızın şeklini alabilecek ayakkabılar seçilmelidir. Seçtiğimiz ayakkabılar ayaklarımızın üst kısmını tabanlarını ve parmaklarını hiçbir şekilde sıkıştırmayarak baskı görmesini engellemelidir. Bunları yaparken rahat hareket edilecek düşüncesiyle olmasından farklı büyüklükte ayakkabı seçilmemelidir. Çünkü büyük ayakkabılar içerisinde ayaklar sürtünmeye meyilli olacağından nasırlaşma ortaya çıkabilmektedir.

Ayakların rahatsız olması tüm vücudu rahatsız edeceğinden tüm gün vücudun ağırlığını taşıyan ayaklarınıza daha hassas davranılması tavsiye edilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar ayak yapısına zarar vermektedir. Çünkü ayakta durma esnasında normal basma şeklinin dışında parmak kemiklerine aşırı baskı uygulanmaktadır. Bu da ayak iskeletinin zamanla rahatsızlık duymasına sebep olur. Eğer bunlar giyilecekse içlerine ayak sağlığını koruyucu nitelikte tabanlıklar kullanılmalıdır. Aynı zamanda yüksek topuklu ayakkabılar kadınlarda bel omurgasına varıncaya kadar diz ve ayak bileğinde de rahatsızlık boyutunda özellikle eklemlerde kronik zorlanma neticesinde kireçlenmelere yol açmaktadır. Aynı zamanda bacak kasları üzerinde de uygunsuz baskı uygulayarak eklemlerde ağrılara yol açar.

En İyi Ayakkabı Nasıl Olmalı?

Bütün bu açıklamalardan sonra ayak sağlığı açısından ideal ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmeliyiz kısaca değinelim.

Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elimize alıp incelediğimizde topuğun bulunduğu bölge ile parmakların bulunduğu bölge arasında iki veya dört santimetrelik yükseklik farkının olması gerekir. Üretim aşamasında kullanılan malzemelerin doğal ürünlerden elde edilmelidir. Bütün bunların yanında ayak sağlığımız açısından özellikle ayakkabılara biçilen fiyat değil ayakkabının ayağımıza sağlayacağı fayda göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun içinde en önemli nokta sentetik ürünlerden üretilen ayakkabılardan değil doğal deri ve kauçuk tarzı ayakkabıları kullanmalıyız.

Sağlığınız için görünümden çok ayak sağlığınız için en uygun olan ayakkabıyı almanız gerekmektedir. Günümüzde her ayak tipine uygun renk ve modelde binlerce seçenek bulunmaktadır. Sizin zevkinize ve ayak yapınıza uygun bir model rahatlıkla bulunabilir. Ayak sağlığınız için doğru ayakkabı seçmek oldukça önemlidir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ketojenik Diyet Listesi Nedir? Yapanlar, Zayıflayanlar ve Tarifleri

Ketojenik Diyet Listesi Nedir? Yapanlar, Zayıflayanlar ve Tarifleri

Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat ve dengeli düzeyde protein içeren bir beslenme programıdır...

Terletmeyen Çorap Hangisidir? Ayak Sağlığı İçin En İyi Çorap

Terletmeyen Çorap Hangisidir? Ayak Sağlığı İçin En İyi Çorap

Terletmeyen çorap; antibakteriyel özelliğe sahip, nemi hapseden ve koku oluşmasını engelleyen bir çorap modelidir...

Eber Sarısı Çiçeği Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eber Sarısı Çiçeği Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eber sarısı çiçeği; Akşehir ve Eber Gölü çevresinde yetişen, kendi tohumları ile kendiliğinden yayılım gösteren fakat nesli son zamanlarda tükenme ile karşı karşıya kalan bir bitkidir...

C Vitamini Eksikliğinde Ne Olur? Ne İyi Gelir?

C Vitamini Eksikliğinde Ne Olur? Ne İyi Gelir?

C vitamini; vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi için oldukça önemli bir vitamindir ve düzenli olarak alınması gerekmektedir...

Korona Somnia Nedir? Korona Sonrası Uyku Bozukluğu ve Uykusuzluk Nasıl Geçer?

Korona Somnia Nedir? Korona Sonrası Uyku Bozukluğu ve Uykusuzluk Nasıl Geçer?

Pandemi sonrasında ortaya çıkan korona somnia; korona salgını sonrasında meydana gelen enişe, kaygı, çalışma ve okul hayatındaki değişimler ile kendini gösteren uyku bozukluğu durumudur...

Sigara Bırakanlar İçin Detoks Önerileri Nedir? Nasıl Yapılır?

Sigara Bırakanlar İçin Detoks Önerileri Nedir? Nasıl Yapılır?

Sigara bırakanlar için detoks uygulamaları ciğerlerin daha kısa süre içerisinde temizlenmesine yardımcı olmaktadır...

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Nelerdir? İçine Neler Koyulur?

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Nelerdir? İçine Neler Koyulur?

Deprem çantası; deprem sonrasında hayatta kalabilmek ve yaşamsal faaliyetlerin devamlılığını sağlamak için gerekli olan tüm malzemeleri içeren çanta olarak tanımlanmaktadır...

Vazektomi Ameliyatı Nedir? Zararları ve Fiyatı

Vazektomi Ameliyatı Nedir? Zararları ve Fiyatı

Vazektomi, erkeklerin sperm kanalının bağlanması şeklinde uygulanan bir erkek doğum kontrol yöntemi olarak bilinir...

Arı Sütü Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar Var mı?

Arı Sütü Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar Var mı?

Arı sütü; işçi bal arıları tarafından üretilen, yavru arıların ve kraliçe arıların beslenmesini sağlayan süt kıvamında bir sıvıdır...

Amazon Cevizi Zayıflatırmı? Brezilya Cevizi Kilo Verdirir mi?

Amazon Cevizi Zayıflatırmı? Brezilya Cevizi Kilo Verdirir mi?

Amazon cevizi; Amazon ormanlarındaki yüksek boylu ağaçlarda yetişen ve aynı zamanda brezilya cevizi olarak da adlandırılan, zayıflama konusunda vücuda destek olan doğal bir besin kaynağıdır...