yeniloji.com
Sağlık

Raynaud Hastalığı Nedir? Tehlikeli midir? Belirtileri ve Tedavisi

Henüz yorum yazılmadı
Raynaud Hastalığı Nedir? Tehlikeli midir? Belirtileri ve Tedavisi
Yeniloji 40 görüntüleme

Raynaud hastalığı; el ve ayak parmaklarını etkileyen bir tür kan dolaşımı bozukluğu olarak nitelendirilen, kangrene kadar gidebilen bir rahatsızlıktır. Raynaud hastalığı tehlikeli midir, belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Raynaud Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Farklı iklim ve hava koşullarında meydana gelen raynaud hastalığı, yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen bir rahatsızlıktır. El parmakları, ayak parmakları, burun ve kulak gibi kan dolaşımının daha yavaş seyrettiği yerlerde meydana gelmektedir. Ciltte soluklama ve morarma etkisi meydana getiren raynaud hastalığı soğuk hava etkisi ile damarların daralması ve belli yerlere çok az kan gitmesi sonucunda meydana gelmektedir. Genel olarak el ve ayak parmaklarımızı besleyen atardamarlar bulunmaktadır. Soğuk havada bu damarlarda meydana gelir. Bu da kan akışının belli bir süre durması anlamına gelir. Eğer ki bu durum uzun süre devam ederse doku hasarı meydana gelebilir.

Raynaud fenomeni olarak nitelendirilen bu rahatsızlığın nedeni soğuk hava koşullarının yanı sıra bazı hastalıklarının semptomu olarak da gösterilebilir. Hem altta yatan başka sebeplere bağlı olarak hem de dış etkenler sonucu gelişebilmektedir. Genel bir şekilde raynaud hastalığı nedenlerini şu şekilde betimleyebiliriz:

Donma: Sıcaklığın düşmesi sonucunda damarlarda kasılma meydana gelir ve kan akışı engellenir. Bunun sonucunda raynaud hastalığı oluşur.

Skleroderma: Ciltte birtakım deformasyonlara yol açan bu durum, el ve ayak parmaklarındaki deformasyon sonucunda kan damarlarının yapısının bozulması sonucunda bu hastalığa yol açabilir.

Artrit: El ve ayak bölgelerindeki eklemlerin farklı sebeplere bağlı olarak iltihaplanması buradaki kan akışını bozar ve sonrasında raynaud hastalığı oluşur.

Ateroskleroz: Ayak ve el parmaklarında damar sertliğinin oluşması yani ateroskleroz plaklarının meydana gelmesi bu rahatsızlığa sebep olur.

Eklem romatizması, sistemik lupus eritematozus, sjögren sendromu, titreşim içeren aletlerin uzun süre kullanılması, duygusal anlamda stres, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi ve sigara kullanımı raynaud hastalığının nedenleri arasında sayılmaktadır.

Raynaud Hastalığı Tehlikeli midir?

Uzun süre devam ettiği zaman dokulara zarar veren raynaud hastalığı tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir. Dokularda hasar meydana getirebilmektedir. Kopma vs gibi durumlar oluşmaz fakat oldukça rahatsız edicidir. Kişinin gün içerisinde rahatsız olmasına sebebiyet verir. Isı dengesinin sağlanması ile düzelme meydana gelmektedir.

Raynaud Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak raynaud hastalığının belirtileri altta yatan sebep, tetikleyen etken ve şiddeti ve süresi ile değişkenlik göstermektedir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ciltte soluklaşma ve morarma meydana gelir. Vücutta hangi bölge etkilendiyse orada beyazlaşma ya da morarma etkileri oluşur.
  • Kan akışının ulaşmaması sonucunda his kaybı ve uyuşukluk meydana gelir. Dokunma hissinde azalma, uyuşukluk ve karıncalanma görülür.
  • Çok sık olmasa da bazı durumlarda şiddetli ağrı meydana gelebilir. Bu meydana gelen doku hasarı ile ilişkilendirilmektedir.
  • Soğuk ortamda meydana gelen bu belirtiler sıcaklığın artmasına bağlı olarak yaklaşık 15 dakika içerisinde düzelmektedir.

Genel olarak hastalıkta belirtiler ayak ve el parmaklarında görülmektedir. Bunun haricinde farklı dokularda da meydana gelebilir.

Raynaud Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalıkta etkili bir tedavi uygulanması için altta yatan nedenin saptanması gerekmektedir. Genel anlamda tedavi iki şekilde gerçekleşir. İlki hastalıkta görülen atakların önlenmesine yöneliktir. Bu aşamada raynaud gelişimine sebep olan dış ortam koşullarından uzak durulması ya da özel koruma ekipmanlarının kullanılması sağlanabilir. Sigara, kahve ve çay gibi içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Egzersiz yapılabilir. Kan akışının dengesi için bu gereklidir. Ayrıca atakların meydana gelmemesi için ilaç kullanımı tercih önerilebilir. Bu doktor onayı ile gerçekleşmektedir.

Raynaud tedavisinde ikinci adım ise atağın tedavi edilmesidir. Atak meydana geldiğinde giderilmesi için öncelikle etkilenen bölgenin ısıtılması gerekir. Ilık su uygulaması, masaj yapılabilir. Eldiven ve çorap gibi kıyafetler de giyilebilir.

Raynaud Hastalığı Bitkisel Tedavisi Nedir? İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Reyno hastalığı olarak da betimlenen raynaud hastalığına iyi gelen yiyecekler nelerdir diye baktığımızda ginkgo biloba damarların genişlemesini ve dolaşım sisteminin uyarması bakımından faydalıdır. Kan akışını artıran B3 vitamini, damarların genişlemesini kontrol eden potasyum, damarların daralmasına iyi gelen zencefil, E vitamini ve C vitamini sayılabilir. Bunlar doğal tedavinin birer parçasıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Manyetik Sırt Destek Korsesi (Kamburluk Önleyici) Nedir?

Manyetik Sırt Destek Korsesi (Kamburluk Önleyici) Nedir?

Manyetik sırt destek korsesi; kamburluk önleyici ve aynı zamanda sırt ve bel ağrılarını hafifletici özellikleri sayesinde vücudun dik durmasına destek olan bir aparattır...

Bağırsak Polip Kürü Nedir? Nasıl Yapılır?

Bağırsak Polip Kürü Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürler genel olarak zayıflamak amacıyla kullanılsa da bağırsak polip kürü gibi karışımlar tedavilere destek sürecinde de tercih edilebilmektedir...

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Çözümü

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Çözümü

Saç dökülmesi; hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen, mevsim değişikliği, genetik etkenler, vitamin eksikliği, kansızlık ve daha birçok sebebe bağlı olarak meydana gelen bir problemdir...

Patatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Patatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Vücuda enerji veren ve karbonhidrat bakımından zengin olan patates, patlıcan familyasından gelen ve toprak altında yetişen bir sebze türüdür...